EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 29 تیر 1397   Friday 20 July 2018

سرمقاله

تیغ دو لبه مذاکره

رضا دهکی

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد، شواهد و مدارکی وجود دارند که نشان
می دهند آمریکا فعالیت های مخالفان را در برخی کشورهای اداره می کند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در همایش جوانان «سرزمین معانی» اظهار کرد: در هر مکانی چه در شرق اروپا یا مرکز آن ما دلایل و مدارک بیشماری داریم که نشان می دهند سفارت آمریکا عملیاتی از جمله فعالیت مخالفان را در آنجا به طور مستقیم اداره می کند. وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد، بین کارمندان سفارت آمریکا در مسکو تعداد زیادی تابعیت روسی دارند برخی از آنها براساس کنوانسیون وین که می توان آنها را به عنوان افراد فنی در نظر گرفت حق انجام وظایف دیپلماتیک از جمله فعالیت های سیاسی ندارند. لاوروف با وجود این موضوع اشاره کرد که بارها مشاهده و افشا شده که کارمندان سفارت آمریکا از همین افراد فنی که بازنشسته نیز هستند دست به سفرهایی در مناطق روسیه می زنند و اطلاعاتی از مواضع ساکنان این استان و آن استان جمع آوری می کنند یا از مواضع سیاسی آنها نسبت به مقامات فدرال مطلع می شوند. وی افزود: ما در چنین مواردی از همکاران آمریکایی خود می خواهیم قرارداد این افراد را لغو کنند. تصور نمی کنم آمریکا به این فعالیت ها به عنوان مداخله در امور روسیه نگاه کند و آن به دو دلیل است یکی اینکه آنها تصور می کنند همه کار برای آنها مجاز است و دوم اینکه این مساله با  آنها عجین شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار کرد: یک «انقلاب رنگی» در داخل خاک اتحاد جماهیر شوروی سابق یا خارج آن وجود نداشته که زندگی ملت ها را بهتر کرده باشد. اما آمریکا دست از طرح و نقشه خود در این زمینه برنمی دارد تبعا به خاطر فلسفه ویژه آمریکایی هاست. فلسفه آنها این است که هر دولتی که واشنگتن آن را قانونی بداند حتی در صورت تنش مستمر می تواند بماند در غیر این صورت آمریکا با مخالفان در این کشور نیز همکاری می کند. وزیر خارجه روسیه در ادامه تاکید کرد، جبهه النصره مورد حمایت است تا بعد از شکست داعش جای آن را بگیرد به طوریکه آمریکا همچنان در قبال این گروه سکوت اختیار کرده و چه بسا برخی بازیگران خارجی همچنان از النصره حمایت می‌کنند. اوروف بعید ندانست که برخی اعضای ائتلاف ضد داعش تمایل دارند از النصره در آینده علیه بشار اسد استفاده کنند.
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، دلایل بسیاری وجود دارند که نشان می دهند برخی بازیگران خارجی از النصره حمایت می کنند. ائتلاف ضد داعش به عنوان مثال حملاتی علیه مقرهای النصره انجام نمی دهد. لاوروف افزود: ظنین هستیم به اینکه کسانی که از جبهه النصره حمایت می کنند می خواهند بعد از شکست داعش از آن به عنوان گروهی که آماده جنگ گسترده با دولت سوریه و تغییر نظام است استفاده کنند .وی ادامه داد: دیگر جای شک نیست که داعش شکست خواهد خورد و دشوار است که درباره زمان نهایی آن پیش‌بینی داشته باشیم.
لاوروف تاکید کرد: بسیاری از سیاستمداران کنونی از نظریه «تفرقه بینداز و حکومت کن» حمایت می کنند تا نظام تک قطبی جهانی را حفظ کنند و علت این تفرقه و آشوب مداخلات خارجی است. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: روند حل بحران سوریه خیلی جلو افتاده بود اگر آمریکا به وعده‌اش در زمینه جدا کردن تروریست‌ها از مخالفان عمل کرده بود. وی افزود: یک سال پیش توانستیم با جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا درباره حل بحران سوریه به توافق برسیم و فکر می کنم آن پیشرفت واقعی بود و اگر توافق کامل حاصل می شد و نیروی هوایی و ائتلاف با هم هماهنگ می‌شدند خیلی جلو می‌رفتیم البته تنها شرط این توافق این بود که آمریکا مخالفان را از تروریست‌ها جدا می‌کرد. لاوروف ادامه داد: تحریم‌های آمریکا علیه روسیه هدفش واداشتن مسکو به برخی چشم‌پوشی‌هاست اما ما هیچ عقب‌نشینی در منافع خود نمی‌کنیم و این را همه می‌دانند و البته ما آماده مذاکره با همه هستیم اما اجازه نمی‌دهیم کسی از بالا به ما دستور دهد.
وی درباره مداخله آمریکا در انتخابات روسیه در سال ۲۰۱۸ نیز تاکید کرد: امیدوارم بعد از کل اتهاماتی در حق ما مطرح شد که همه نیز بی اساس بودند چون طی ۹ ، ۱۰ ماه گذشته هیچ مدرکی علیه ما به دست نیامد آمریکا یا لااقل نخبگان آن خوب درباره مداخله در انتخابات ما با توجه به حساسیت این مساله فکر کنند. لاوروف ادامه داد: اما اگر این امر اتفاق بیفتد ما قوانین خود را داریم و کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک صحبت کرده و متون آن نیز مشخص است و به ما می گوید چه چیز جایز است و چه چیز ممنوع. ما براساس آن و قوانین خود عمل خواهیم کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام