EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 31 تیر 1397   Sunday 22 July 2018

سرمقاله

کوره مذاب مشروعیت نظام

جهانبخش محبینیا

محققان دانشگاه منچستر فناوری ارائه داده‌اند که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مربوط به ابزارهای پوشیدنی یعنی چگونگی برق‌رسانی به آن‌ها را حل می‌کند.
به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، در تلاش برای حذف نیاز به استفاده از بسته‌های باتری که شکل و اندازه ابزارهای پوشیدنی را محدود می‌کند، دانشمندان دانشگاه منچستر سامانه‌های باتری‌مانند انعطاف‌پذیری ساخته‌اند که می‌توان آن‌ها را مستقیما روی الیاف پارچه چاپ کرد. این دستاورد، فرصت‌های جدیدی برای تولید الیاف الکترونیکی هوشمند مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست ارائه می‌دهد که قادر خواهند بود انرژی را ذخیره کرده و همزمان بر فعالیت انسانی و شرایط روحی وی نظارت کنند.
سیستم‌هایی موسوم به ابرخازن‌ها سبک‌ هستند و امکان شارژ سریع را فراهم می‌کنند و تولید ابرخازن گرافن محور و انعطاف‌پذیر جدید بدین معناست که می‌توان آن را بر روی پارچه چاپ کرد. این الکترودهای چاپ شده به دلیل تعامل قوی بین جوهر و الیاف، ثبات مکانیکی بسیار مطلوبی از خود نشان داده‌اند. فناوری مورد بحث، گامی مهم به سمت تولید الیاف الکترونیکی پوشیدنی ارائه می‌دهد و با توسعه بیشتر ابرخازن‌های ابداعی، می‌توان پتانسیل ابزارهای پوشیدنی را تا حد زیادی افزایش داد. دستاورد دانشگاه منچستر کاربردهای مهمی در تولید لباس‌های ورزشی نظارت کننده بر عملکرد ورزشکار، ساخت ابزارهای نظارت‌کننده بر سلامتی و قابل تعبیه در لباس و تولید گروه جدیدی از ابزارهای ارتباطی سیار خواهد داشت. ابرخازن انعطاف‌پذیر جدید، قابل شستشو بوده و این امر استفاده از آن را در تولید لباس‌های هوشمند ممکن می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام