سرمقاله

انبان خالی از نخبگان

علیرضا صدقی

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان روز گذشته در نشست شورای اداری استان البرز با بیان اینکه برجام با مصلحت اندیشی توطئه‌های دشمنان را خنثی کرد و این دستاوردهای مهم را نباید نادیده گرفت، گفت: ایران توانایی بازگرداندن دوباره فعالیت‌های خود را دارد و پیش از این توانایی خود را در غنی سازی 20 درصد به اثبات رسانده است. صالحی همچنین با تاکید بر اینکه تحریم‌‌های چند بانک را نباید بزرگ جلوه داد، افزود: طبیعی است که باید برجام را توجیه کنیم و پاسخگو باشیم، ولی این اقدام بزرگ صرف نظر از کسانی که در تحقق آن دخیل بودند، لطف خدا بوده است.
حضور خبرنگاران برای بررسی صحت سیمان ریختن در راکتور اراک
رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران تاکید کرد: رفع مسائل با عقلانیت، برجام را پا برجا نگه خواهد داشت و تداوم آشفتگی سیاسی آمریکا، بدون شک دنیا را با آشفتگی مواجه خواهد کرد.
وی در خصوص موضوعات مطرح شده درباره ریخته شدن سیمان در راکتور اراک، گفت: این موضوع مطرح شده که در مخزن اصلی راکتور و قسمت بالایی آن سیمان ریخته شده است، اما این موضوع صحت ندارد و در نقطه ای که ادعا شده نیست. در یک سری از لوله هایی که خارج کرده بودیم به سبب اینکه به درد نمی خورد، سیمان ریخته شده، اما مشابه آن لوله ها را داریم و در بخش اصلی راکتور سیمان نریخته ایم. رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با حضور خبرنگاران موافق و مخالف، خارجی و داخلی این مهم هفته آینده رصد خواهد شد و سوژه سازی و تخریب در این خصوص ارزش ندارد. امید است ابتدای هفته آتی این مساله برای ملت مشخص شود و من نیز به عنوان فردی که توفیق خدمت رسانی به مردم را داشته ام، می دانم که برجام کار بزرگی بوده و به نفع ملت ایران است.
صالحی اظهارکرد: قرارداد 8 و نیم میلیارد دلاری کره جنوبی با ایران در خصوص تامین اعتبارات پروژه ها بسته شده و قراردادهای دیگر با سایر کشورها در حال انجام است. رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه دولت جدید امریکا درصدد ایجاد خدشه در برجام است، گفت: ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده و آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها مرجعی است که می تواند در این خصوص اظهار نظر کند. وی افزود: آنها در حال تحریک کردن آژانس هستند که در این خصوص آقای ظریف وزیر امور خارجه بلافاصله نامه نوشته و تذکرات لازم را به آن ها ابلاغ کرده است. صالحی تصریح کرد: ما آغاز کننده نقض برجام نخواهیم بود و در صورت نقض توسط طرف مقابل تصمیم های لازم در این خصوص اتخاذ خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام