سرمقاله

رستاخیز تندروها در صحن سبز

علیرضا صدقی

رئیس جمهوری گفت: شهیدان رجایی و باهنر مردانی بودند که راه ایثار و فداکاری را از ابتدای زندگی خود انتخاب کرده بودند و ان شاء الله ما هم بتوانیم راه آنها را ادامه دهیم.
حجت الاسلام روحانی در جلسه هیات دولت با گرامیداشت هشتم شهریورماه سالروز شهادت شهیدان گرانقدر رجایی و باهنر و با اشاره به زندگی سراسر پربار این شهیدان اظهارکرد: شهیدان رجایی و باهنر مردانی بودند که راه ایثار و فداکاری را از ابتدای زندگی خود انتخاب کرده بودند و ان‌شاءالله ما هم بتوانیم راه آنها را ادامه دهیم. روحانی افزود: این روزها یادآور روزهای بسیار پیچیده و سخت در پایان دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ در جمهوری اسلامی ایران است یعنی در سال هایی که انقلاب و نظام اسلامی با توطئه های قدرت‌های بزرگ به‌ویژه آمریکا تحت فشار شدید بود، تحریم‌های جدید و کودتا را طراحی و جنگ را در سراسر مرزهای غربی و جنوب غربی ما تحمیل کرده بودند. رئیس جمهوری افزود: در آن شرایط گروهک ها هم در داخل ایران از فرصت سوء استفاده کردند و در واقع مجری اوامر ابرقدرت‌ها واربابانشان شدند و آنچه امروز در سراسر دنیا از مساله داعش وجنایات بسیار وحشیانه آنها گفته می شود شبه آن را در سال‌های ۵۹ تا ۶۱ در ایران و در همین تهران شاهد بودیم یک نمونه اش در همین ساختمان نخست وزیری انجام گرفت. روحانی با بیان اینکه در لحظه انفجار دفتر وزیری در مجلس شورای اسلامی و در کمیسیون دفاع مجلس مشغول فعالیت بود، افزود: مردم ما در شرایط بسیار سخت، از انقلاب، نظام و کشورشان حفاظت و حراست کردند و خم به ابرو نیاوردند و ضربه‌های بسیار سخت و سنگینی را تحمل کردند و این ضربه‌ها و زخم‌های سنگین نتوانست زانوی مردم را در برابر ابر قدرت‌ها خم کند .
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه مردم رشادت و فداکاری کردند و هیچ جایی احساس خستگی نکردند، اظهارکرد: دشمنان هر کاری علیه ملت ما انجام دادند ملت ما با روح ایمانی که امام بزرگوار با نفس گرمشان در میان مردم دمیده بودند ، مقاوم‌تر ، رشیدتر و بااراده مستحکم تر راه خود را ادامه دادند. رئیس جمهوری با اشاره به اینکه شهیدان رجایی و باهنر در همه مراحل زندگی و در مناصب متفاوتی که داشتند، پیوسته همان تواضع و ساده زیستی و روحیه ایثار و فداکاری را حفظ کردند، گفت: این دو شهید بزرگوار الگو و نمونه برای همه مسوولان و مردم هستند و باید راه آنها را دنبال کنیم و ادامه دهیم . خاطرات فراوانی از این دو عزیزان دارم و جزو نمونه‌های کم نظیر تاریخ انقلاب اسلامی هستند و باید در برابر عظمت آنها سر فرود بیاوریم . روحانی با تاکید بر اینکه «مردم از ما امروز ادامه راه شهیدان باهنر و رجایی و دیگر شهیدان و امام شهیدان را می خواهند و این بار مسوولیت ما را سخت تر و سنگین تر می کنند»، گفت: از این هفته باید برای تبیین کارهایی که انجام داده‌ایم استفاده کنیم. مردم باید از اقداماتی که انجام گرفته مطلع شوند، دولت را نقد و راهنمایی و راه بهتر را به ما معرفی کنند. تکیه گاه ما بعد از خداوند مردم بزرگ ما هستند و ما نیازمند به حمایت و رهنمود مردم و رهنمود رهبری معظم انقلاب هستیم.
رئیس جمهوری در ادامه به عید قربان اشاره کرد و با بیان اینکه عید قربان می آموزد که سنگ اندازی به شیطان باید جاودانه بماند، گفت: یک نمونه بالاتری از فداکاری هم داریم که مربوط به همین ایام است که به مناسبت عید سعید قربان و ایثار و فداکاری ابراهیم خلیل است قرآن از او به عنوان بلای مبین یاد می کند. همه در زندگی آزمایش می‌شوند و در پیشگاه خداوند امتحان پس می دهند و اجر خداوند هم بر اساس همین آزمایش ها است . کوره آزمایش است که خلوصی را به خوبی نشان می‌دهد. روحانی افزود: این آزمایش بزرگی برای حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل است ؛ پدری که خود را آماده می کند عزیزترین و گرانبهاترین داشته خود را به قربانگاه ببرد و عجیب اینکه خداوند خواسته این حادثه جاودانه بماند. یعنی خداوند دستور داده هر سال مردم بروند و آن کار را تکرار کنند و این کار عادی نیست بلکه کاری فوق العاده است. رئیس جمهوری تاکید کرد: خداوند خواسته است قربانگاه و منا برای همیشه جاودانه بماند تا ما یک مثل اعلی برای فداکاری داشته باشیم و ما باید در راه خدا و برای مردم و به نفع مردم ، آماده فداکردن عزیزترین هایمان باشیم. روحانی با اشاره به اینکه «وقتی نیکوکار محسوب می شویم که آنچه را که از عمق جان دوست داریم در راه خدا بدهیم»، گفت: این مهم است که ادم آن چیزی را که باهمه وجود دوست دارد در راه خدا بدهد و البته مردم ایران و خانواده معظم شهدا ابراهیم وار زندگی کردند و فرزندانشان با افتخار در راه خدا به شهادت رسیدند و برخی از این خانواده های گرانقدر نه یک فرزند که گاهی تا ۴ فرزندشان نیز به شهادت رسیدند.
مردم نباید پشت میز این آقا و آن آقا بهشان توهین شود و یا تحقیر شوند
همچنین حسن روحانی عصر دیروز طی سخنانی در سیزدهمین جشنواره شهید رجایی اظهار کرد: ما باید خدمات را تا جایی که می‌توانیم رقابتی کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم چرا که مردم بهتر کار را انجام می‌دهند. وی ادامه داد: می‌بینیم بخش کشاورزی که بیشتر به عهده مردم است خیلی راحت‌تر حرکت می‌کند. یا مثلا کدام اداره است که ساعت سه صبح به میدان میوه و تره‌بار برود و پنج صبح میوه در مغازه‌اش باشد؟ این کار را بخش خصوصی انجام می‌دهد و اگر دولت بخواهد انجام دهد اگر خیلی سحرخیز باشد حداقل هفت صبح این کار را می‌کند. برای این موضوع انواع مثال‌ها را می‌توان زد و حتی در آموزش و پرورش و علوم ما می‌توانیم خدمت را به مردم واگذار کنیم. روحانی تصریح کرد: سیستم اداری و دولتی ما کهنه‌شده بخش خصوصی بهتر می‌تواند کار کند. در یک سیستم اداری کهنه و فرسوده حتی با یک مدیر قوی کار پیش نمی‌رود. ما باید برنامه‌ریزی کنیم که هم سیستم اداری متحول شود و هم مدیران و کارمندان بهتری در سراسر کشور به کار بگیریم. رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه در مدیریت کشور باید جوانان، بانوان، اقوام و مذاهب مختلف حضور داشته باشند، بیان کرد: نمی‌شود بگوییم مدیران ارشد کشور اهل یک مذهب هستند پس بقیه چه کنند؟ مگر اینها ملت ایران نیستند؟ پس از آنها مالیات نگیرید و به سربازی نفرستید و وظیفه‌ای برعهده‌شان نگذارید. اگر تکلیفشان مثل بقیه است حقوق‌شان هم باید مثل بقیه باشد. وی افزود: بگذارید همه کار کنند و اساس شایسته‌سالاری باشد. آیا در حکومت امیرالمومنین و پیامبر اینگونه رفتار می‌شد؟ چطور موقع انتخابات همه را پای صندوق دعوت می‌کنید؟ اگر بناست آنها انتخاب نکنند چرا در انتخابات به آنها می‌گویید تشریف بیاورید؟ اگر ما وحدت، انسجام و یکپارچگی می‌خواهیم باید مبنای ما در مدیریت شایسته‌سالاری باشد نه وابستگی به این جناح و آن جناح.
روحانی در ادامه یادآور شد: گروهی که حاکم می‌شوند برای کل ملت ایران هستند. اگر قرار است یک جناح حاکم باشد و آن یکی به مرخصی برود بهتر است به آنها حقوق بدهیم. چرخش ما در مدیریت بسیار کند است. من برای دولت دوازدهم که می‌خواستم وزیر انتخاب کنم با خیلی‌ها مشورت کردم. هر چه لیست پیش من می‌آمد سنین بالا بود. سن‌های بالای ۶۰ سال و حتی سن ۵۰ خیلی کم پیدا می‌شد. باید پرسید چرا؟ چرا گردش نخبگان ما در جایی متوقف شده است؟ رئیس‌جمهور همچنین خاطرنشان کرد: من خواهش کردم و به تمام وزرا دستور دادم که هر کدام در این دوره دو جوان که در پرانتز نوشتم بین ۳۰ تا ۴۵ سال در سمت‌های بالا استفاده کنند تا به سمت معاون وزیر برسند که یکی از وزرا گفت پس ما باید خداحافظی کنیم. به هر حال یک روزی باید خداحافظی کنیم و جوان‌ها بیایند پس چرا به جوان‌ها تجربه و آموزش ندهیم اینها نشاط، شور و سلامتی بیشتری دارد. وی با اشاره به اینکه باید از خانم‌ها در سمت‌های بالا استفاده کرد، گفت: خانم‌ها از نظر قدرت مدیریت، دانش، فهم و تدبیر بسیار بالا هستند. چون خانم‌ها را در مدیریت بالا نیاوردیم الان مشکل داریم. خانم‌ها توانمند هستند. بگذارید تجربه لازم را به دست بیاورند. اینکه به حضور جوان‌ها، خانم‌ها، اقوام و مذاهب مختلف اصرار می‌کنم در سطح کل دولت و در
بخش‌های مختلف کشور است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: خداوند اختیار کار مردم را به خودشان داده و این مردم هستند که آن را واگذار می‌کنند البته بحث ولایت الهی مساله دیگری است که در طول ولایت الناس و ولایت الله قرار دارد. اگر ما خادم مردم نباشد حتما کار ما نامشروع است. شرعیت تمام امور کشور بر مبنای خدمت به مردم است. روحانی در ادامه تاکید کرد: کارمندان نباید در اجرای امور کشور و خدمت به مردم کاهلی کنند و یا فکر کنند مقام بالاتری از مردم هستند در حالی که هیچ‌کس بالاتر از ملت نیست. ملت به عنوان صاحبان کشور اختیاردار ما هستند و همه دستگاه‌ها حتی دستگاه نظامی مشروعیت شان بر این است که به مردم خدمت کنند. رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه مسئولیت سازمان امور اداری و استخدامی و برنامه و بودجه به عهده رئیس‌جمهور است که می‌تواند به شخص دیگری تفویض کند، افزود: یکی از دو مسئولیت بسیار مهم، پیچیده و سخت این دو سازمان هستند. اگر پول ما دقیق خرج نمی‌شود و اگر سیستم اداری درست کار نمی‌کند رئیس این دو سازمان مسئول هستند.
وی اضافه کرد: ما باید درست چیدمان انجام دهیم. مردم نباید پشت میز این آقا و آن آقا بهشان توهین شود و یا تحقیر شوند. اگر یک ثانیه وقت مردم به خاطر سیستم غلط ما تلف شود همه ما در پیشگاه خدا مسئولیم. از طرفی ما باید بدانیم کارمندان ما چه می‌کنند و این نیروی عظیم چطور خدمت‌رسانی می‌کند. رئیس دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه باید سیستم را درست کنیم، تصریح کرد: دولت الکترونیک در کشور سامان پیدا نکند و شفافیت نباشد مشکل خواهیم داشت. حقوق‌های غیرمتعارف به دلیل عدم شفافیت به وجود آمد. همه چیز از جمله حقوق‌ها، مناقصه‌ها و مزایده‌ها باید در پیشگاه مردم باشد. ما نباید امضای طلایی داشته باشیم و مردم نباید معطل بمانند. وی ادامه داد: وقتی نگاه می‌کنیم تمام مشکلات در جایی به سرمایه‌گذاری وابسته می‌شود. ما می‌خواهیم شغل پایه‌دار ایجاد کنیم که آن هم نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. در ایران اگر یک نفر بخواهد سرمایه‌گذاری کند چقدر طول می‌کشد. این مجوزها را چند نفر باید امضا کنند و از کدام اداره به کدام اداره برود. چند ماه باید پشت در محیط زیست، ادارات صنعت و معدن، سازمان سرمایه‌گذاری و غیره بمانند. روحانی ادامه داد: با آنها که متخصص این امور هستند گفتم که شما را به خدا کاری کنید موانع راه مردم را بردارید تا در آخر چهار سال دولت پیش خدا شرمنده نباشیم. کشورهایی هستند که مجوز کار و فعالیت اقتصادی را در ۴۸ ساعت صادر می‌کنند. ما می‌توانیم ۴۸ روزه صادر کنیم. اشکال در سیستم‌های اداری ماست که ناصحیح و نادرست است. بگذریم که در این میان حقوق شهروندی رعایت می‌شود یا نه. آیا من مسئول همه را به یک چشم می‌بینم یا همشهری، رفیق و یا آنکه برایم منفعت و ضرر دارد برایم فرق دارد. اساس حقوق شهروندی در شفافیت و یکسان دیدن مردم در برابر قانون و مقررات است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام