سرمقاله

احزاب اقتصادی و اخزاب سیاسی

کورش الماسی

محمدرضا ستاری
با آغاز آزادسازی ارتفاعات عرسال و قلمون در از دست تروریست‌های داعش، برگ جدید از مبارزات محور مقاومت با گروه‌های تروریستی در سوریه رقم خورد. ارتفاعات عرسال در شرق لبنان و در مرز با سوریه قرار دارد که در ادامه به ارتفاعات قلمون در سوریه وصل می شود. جایی که حدود سه سال است که جولانگاه گروه‌های تروریستی و تکفیری بوده و نقطه اتکای این گروه‌ها برای طرح‌ریزی و پشتیبانی عملیاتشان در سوریه و لبنان است. با توجه به اینکه پیش از آزادسازی این مناطق در حدود 250 کیلومتر از خاک لبنان در اشغال گروه‌های تروریستی از قبیل داعش و جبهه النصره قرار داشت، آزادسازی این مناطق نه تنها از اهمیت خاصی برای لبنان برخوردار است بلکه در روند تحولات بحران سوریه و نیز وضعیت گروه های تروریستی اهمیت و تاثیر بسزایی برجای می گذارد. به ویژه درباره داعش که به تازگی در عراق ضربه بزرگی خورده و شکست های آن در سوریه ادامه می یابد.
منطقه عرسال به عنوان نقطه‌ای استراتژیک برای ورود سلاح و تروریست به داخل خاک سوریه و همچنین محاصره لبنان، منطقه‌ای است که توریست‌های داعش و النصره می‌توانستند از طریق آن به سمت شمال لبنان حرکت کنند؛ اما با شکست داعش در این منطقه، عملاً رویای این گروه برای دستیابی به سواحل مدیترانه از مسیر عرسال از بین رفت و نقطه پایانی شد برای فعالیت‌های این گروه در مرز میان سوریه و لبنان. در همین راستا، روز گذشته ژوزف عون فرمانده ارتش لبنان، با اعلام پایان یافتن عملیات فجر الجرود، پیروزی ارتش لبنان را به صورت رسمی اعلام کرد.
عملیات فجرالجرود از روز 28 مرداد امسال علیه تروریست‌های داعش در بلندی‌های بعلبک و القاع آغاز شد و پیشروی‌های ارتش لبنان با پیوند خوردن به عملیات همزمان حزب الله و ارتش سوریه در قلمون غربی، باعث شد تا 141 کیلومتر از مناطق کوهستانی لبنان به همراه 155 کیلومتر مربع از خاک سوریه از تصرف تروریست‌های داعش باز پس‌گیری شود.
دلیل سید حسن نصرالله برای مذاکره با داعش
در همین راستا، طی روزهای گذشته حزب‌الله لبنان، با تسلیم شدن عناصر گروه تروریستی داعش موافقت کرد که بخشی از نیروهای این گروه از مرز لبنان به مناطق شرقی سوریه منتقل شود. این اقدام با واکنش حیدرالعبادی نخست وزیر عراق مواجه شده و وی گفته است که راندن تروریست‌ها به سمت مرز عراق اقدامی توهین‌آمیز برای عراق محسوب می‌شود. منابع خبری معتقدند که دلیل موافقت حزب‌الله برای مذاکره، آزادسازی سربازان لبنانی و بازگرداندن پیکر شهدا بوده است. سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان روز گذشته طی سخنرانی خود در این مورد تاکید کرد که نه ما و نه ارتش لبنان به دنبال آتش‌بس با داعش نبودیم، بلکه این گروه تروریستی پیشنهاد مذاکره داد و سرانجام با قبول شروط ما از منطقه خارج شد.
رایزنی جابری انصاری و بشار اسد درباره افق‌های پیش‌ روی سوریه
بسیاری از کارشناسان معتقدند که شکست‌های سنگین داعش در غرب و شرق سوریه و همچنین خروج کامل داعش از استان نینوای عراق، عملاً توان عملیاتی و نظامی این گروه را از بین برده است. در همین رابطه با شکل‌گیری مجموعه‌ای از بازی‌های مختلف در عرصه تحولات میدانی سوریه، شاهد دست برتر ائتلاف ایران، روسیه و سوریه در معادلات پیچیده مبارزه با تروریسم در این کشور بوده‌ایم.
در همین راستا حسین جابری انصاری که هفته گذشته به لبنان سفر کرده بود، روز گذشته با حضور خود در دمشق با بشار اسد رئیس جمهوری و ولید معلم وزیر خارجه این کشور در خصوص آخرین تحولات بحران سوریه گفت و گو و رایزنی کرد. وی پاکسازی ارتفاعات قلمون در مرزهای سوریه و لبنان از گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره را یک دستاورد مهم ارزیابی کرد و در دیدار خود با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه ضمن مرور آخرین تحولات میدانی و سیاسی، درباره
افق های پیش رو در زمینه حل بحران سوریه به ویژه در چارچوب روند آستانه گفت وگو و تبادل نظر کرد.
هراس نتانیاهو از نفوذ ایران در سوریه
پیروزی‌های ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان در منطقه قلمون و عرسال طی روزهای گذشته با واکنش شدیدی از سوی اسرائیل نیز همراه بوده است. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل چند روز قبل ادعا کرده بود که با ایجاد خلاء در سوریه ایران بلافاصله نفوذ خود را در سوریه تحکیم می‌کند و قصد دارد از این مسیر برای حمله به اسرائیل استفاده کند. نتانیاهو که اوایل هفته جاری به روسیه سفر کرده بود در دیدار خود با پوتین گفته بود که سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان با استفاده از سوریه به عنوان میدان عملیات استراتژیک، خود را برای حمله علیه اسرائیل آماده می کنند. به گزارش رسانه‌های روسیه، در این دیدار که در حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید، به رغم وضعیت حساس نتانیاهو، ولادمیر پوتین آرامش خود را حفظ کرده بود. پوتین گفته بود که هرچند اسرائیل برای روسیه یار مهمی در منطقه به شمار می رود و برای مسکو منافع امنیتی دولت یهودی اهمیت دارد، اما ایران متحد استراتژیک ما در خاورمیانه است.
در همین رابطه روزنامه پراودای روسیه در گزارشی با بیان اینکه کرملین ضمن برقراری موازنه میان تهران و تل آویو، یک بازی پیچیده ژئو سیاسی را در پیش گرفته است، نوشت: به گفته شاهدان در بخش آزاد مذاکرات، نخست وزیر اسرائیل بیش از حد احساساتی بود و حتی به مرز وحشت و ترس نزدیک شده بود. نتانیاهو همچنین به پوتین گفت که اسرائیل به شدت نگران مشارکت ایران در جنگ سوریه است. به گفته او، تهران به بهانه حل و فصل صلح آمیز اوضاع جاری در سوریه، در منطقه دست به توسعه طلبی تدریجی زده و نفوذ خود را گسترش می دهد، حزب الله را تجهیز و آنان را برای حمله به اسرائیل آماده می کند و همچنین، به تدریج، لبنان، عراق و یمن را به مدار نفوذی خود جذب می کند. این روزنامه در ادامه می‌افزاید: در حالی که نتانیاهو خیس از عرق سرد، تمامی این سناریوی طراحی شده توسط تهران را تشریح می کرد، پوتین فقط به نشان همدردی آهی می کشیده می‌گفت: متاسفانه، از دست ما هیچ کمکی بر نمی آید. حقیقت از این قرار است که در حال حاضر، تهران برای مسکو تنها وزنه مقابل در برابر اتحاد قدرتمند کشورهای پادشاهی عربی ثروتمند به شمار می رود که تلاش می کنند، با دستور آمریکا، ناتوی عربی را تشکیل دهند تا قوانین بازی تایید شده در واشنگتن را در کل خاورمیانه به اجرا در آورند.
به همین دلیل است که کاخ کرملین علاقمند تقویت بیش از پیش نفوذ تهران در منطقه می باشد. مسئله عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای نیز تقریباً حل و فصل شده و در اجلاس آینده این سازمان، ایران به طور رسمی، به عضویت این سازمان منطقه ای بانفوذ در خواهد آمد. در این زمینه، روسیه نقش وکیل اصلی در پذیرش هر چه سریع تر ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای را ایفا می کند و به این ترتیب این مسئله به خودی خود ، طرح آمریکا پیرامون حمله هوایی علیه خاک ایران را از دستور کار روز حذف خواهد کرد.
از سوی دیگر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز روز گذشته وجود اطلاعات تایید کننده ادعای ضدایرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را مبنی بر تلاش ایران برای احداث مرکز تولید موشک در لبنان یا سوریه برای حمله به سرزمین های اشغالی، تکذیب کرد. وی همچنین گفته است که ما همراه ایران از نزدیک کار می کنیم تا هر چه زودتر نقطه پایانی بر درگیری های سوریه بگذاریم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام