سرمقاله

مخاطرات تک‌صدایی در قدرت

علیرضا صدقی

روز گذشته بالاخره بعد از 18 سال شهردار پایتخت با حضور در نشست هیات دولت طلسم دوری بهشت از پاستور را شکست . اتفاقی که با توجه به نزدیکی رابطه نجفی با حسن روحانی دور از ذهن نبود و این انتظار وجود داشت که بعد از خروج محمدباقر قالیباف که اختلاف‌های جدی و عمیقی با دولت داشت، بار دیگر شاهد حضور شهردار تهران در نشست های هیات دولت باشیم.
ماجرای حضور شهردار در هیات دولت به دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی برمی‌گردد که ایشان طی مصوبه‌ای اجازه حضور شهردار وقت که غلامحسین کرباسچی بود را صادر کرد. البته او نخستین و آخرین شهرداری بود که تا پیش از محمدعلی نجفی، در هیات دولت حضور داشت. زیرا بعد از آن با حضور الویری این روند متوقف شد و دیگر خبری از حضور شهردار تهران در هیات دولت نبود. بعد از ان هم که نوبت به محمود احمدی نژاد رسید که پرواضح بود با توجه اختلاف‌هایش با رئیس دولت اصلاحات در خصوص دیدگاه‌های سیاسی و عدم توجه رئیس جمهوری به افزایش اختیارات شهرداری، او هم نمی‌توانست در جلسه هیات دولت حضور داشته باشد. اما این همین جا به پایان نرسید و بعد از اینکه احمدی نژاد راهی پاستور شد و قالیباف به بهشت رسید، او هم تمایلی برای حضور شهردار در جلسات هیات دولت نداشت و یکی از دلایل آن هم همان اختلافاتی بود که در خصوص اختیارات شهردار میان رئیس دولت نهم و دهم با قالیباف وجود داشت.
شهرداری در گذشته تبدیل به حزبی سیاسی شده بود
غلامرضا انصاری عضو شورای چهارم شهر تهران در خصوص تاثیرات منفی رقابت بین شهرداری و دولت در گذشته به «ابتکار» گفت: متاسفانه به این دلیل که طی چهارده سال گذشته شهرداری سکوی پرتابی به سمت ریاست جمهوری تبدیل شده بود و در واقع رقیب دولت محسوب می‌شد، امکان ایجاد تعامل بین شهرداری و دولت فراهم نشده بود. بنابراین نیازهای تهران می‌طلبد که دولت همگام با شهرداری عمل کند.» وی تصریح کرد: «شهرداری در گذشته تبدیل به حزبی سیاسی شده بود و از نظر منطقی نمی‌توانست با دولت همگام باشد. البته این عدم همکاری بین دولت و شهرداری به مشکلات شهری دامن می‌زد و طی گذشت زمان تاثیرات بسیاری بر عملکرد شهردار در تهران گذاشت که باعث شد بار منفی عملکرد شهرداری بیشتر به چشم بیاید. وی با تاکید بر ناممکن بودن هم‎سویی دولت و شهرداری در گذشته تصریح کرد:« شهرداری زمانی‌که به دست اصولگرایان افتاد تبدیل به پایگاهی سیاسی شده بود و این موجب می‌شد دیگر تعاملی که نیاز بود میان شهرداری و قوه مجریه به وجود نیاید.»
غلامرضا انصاری به نکته مهمی اشاره کرد و واقعیت این بود که اختلاف میان شهردار و رئیس جمهوری ماجرایی نبود که به آسانی حل و فصل شود و گویی تبدیل به یک سنت در دودهه اخیر شده بود. زیرا بعد از احمدی نژاد هم زمانی که حسن روحانی موفق شد انتخابات ریاست جمهوری دور یازدهم را با پیروزی پشت سر بگذارد محمدباقر قالیباف که در آن دوره هم به رقابت با روحانی پرداخته بود در اولین دیدار از او خواست به آیین نامه حضور شهردار در هیات دولت عمل کند تا حضور شهردار در کابینه بتواند زمینه هماهنگی‌های لازم میان شهرداری و دولت را در جهت رفع مشکلات مردم تهران فراهم آورد.
اما با نگاهی گذرا به مناظره‌های انتخاباتی آن دوران کاملا قابل مشاهده بود که این دو نیز با یکدیگر اختلافات عمیقی داشتند که حضور شهردار در هیات دولت را قطعا منتفی می‌کرد.
تعاملات بین دولت و شهرداری باید بدون مبارزات سیاسی - جناحی باشد
احمدحکیمی پور در توضیح بیشتر این اختلاف میان شهرداران و روسای جمهور به «ابتکار» گفت: «قبل از این اتفاق شاهد رقابت بین شهرداری و دولت بودیم اما با این رخداد مهم این رقابت به تعامل تبدیل شد بنابراین از این پس شهرداری و دولت در یک‌سو حرکت می‌کنند. به تعویق افتادن این تعامل تاثیرات منفی زیادی داشت و با نگاهی گذرا به آنها بایدگفت بهتر است در تعاملاتی که بین دولت و شهرداری انجام می‎‌شود مبارزات سیاسی - جناحی کنار گذاشته شود تا مشکلات شهروندان به نحو احسن حل شود.»
غلامرضا انصاری نیز با تاکید بر تاثیرات مثبت تعامل بین دولت و شهرداری به «ابتکار»گفت:« این تعامل اتفاق بسیار مبارکی برای شهر است. کلان شهری مانند تهران همکاری، همراهی و تعامل بین دولت و شهرداری را می‌طلبید.» وی تصریح کرد: «تعامل بین شهرداری و دولت امکان سهولت در انجام بسیاری کارهای دولتی را فراهم کرد. در مجموع بسیاری از اقدامات شهرداری وابسته به دولت است و برای رسیدگی بهتر به آنها هم‌سویی بیشتر دولت و شهرداری لازم بود. مسائل پولی، مالی، بانکی و مسائل محیط زیستی نیازمند حمایت دولت از شهرداری است که امکان آن با دعوت نجفی به هیئت دولت فراهم شد.»
تعامل دولت و شهرداری ضروری بود
با همه این تفاسیر بالاخره اصلاح‌طلبان موفق شدند شورای شهر تهران را در اختیار بگیرند و بعد 12 سال قالیباف از ساختمان بهشت خارج شد. این آغاز ماجرای شهرداری تهران بود که نام محمدعلی نجفی در میان گزینه‌های آن دیده می‌شد. مردی که نه تنها رابطه نزدیکی با دولت دارد بلکه در برهه‌های مختلف روحانی نشان داده است که علاقه خاصی به او دارد و همین مسئله موجب شد گمانه زنی در خصوص حضور او در نشست هیات دولت آغاز شود.اما این صرفا یک گمانه‌زنی نبود و بعد از مدت کوتاهی از آغاز به کار وی، اخباری مبنی بر تلاش‌های برخی برای حضور او در جلسات هیات دولت شنیده شد و محمدجواد حق‌شناس نخستین فردی بود که این خبر را اعلام کرد و در صفحه توییتری خود نوشت:« روحانی با پذیرش حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت گام اول را برای کاهش مشکلات پایتخت برداشت. حضور نجفی در جلسات دولت نویدبخش آغازی نو در هماهنگی دولت و شهرداری در مدیریت کلانشهر تهران خواهد بود.» البته این مسئله زمانی از سوی حق‌شناس مطرح شد که هیچ مقام رسمی دولتی این خبر را تایید نکرده بود و همچنان همه منتظر مصوبه دولت بودند. با اینحال ماجرای حضور نجفی در جلسات هیات دولت فراز و فرود چندانی نداشت. زیرا با گذشت چند روز اجازه حضور او صادر شد و روز گذشته نخستین روزی بود که شهردار تهران در جلسه هیات دولت حاضر می‌شد.
در همین خصوص احمد حکیمی پور به تاثیرات مثبت تعامل بین شهرداری و دولت گفت:« تعامل شهرداری و دولت بسیار عملکرد مثبتی است و باعث می‌شود هماهنگی لازم برای حل مشکلات در مسائل شهری و دولت با سهولت بیشتری انجام پذیرد و در نتیجه، هم به سرعت عمل وهم سرعت تصمیم‌گیری برای حل مشکلات شهری بسیار کمک می‌کند درواقع هماهنگی نهاد دولت و شهرداری از ضرورت های اداره کلان شهری مثل تهران است.»
اتفاقی که محمدعلی نجفی اینگونه آن را شرح داد:« در کشور ما حدود ۷۶ درصد از جمعیت شهرنشین هستند بنابراین خیلی مهم است که برنامه‌های توسعه ملی که توسط دولت تنظیم می‌شود با برنامه‌های توسعه شهرداری که توسط شهرداری‌ها تنظیم می‌شود یک هماهنگی داشته باشد.» وی ادامه داد:« شروع این هماهنگی این است که شهردار در جلسات دولت و کمیسیون‌های تخصصی دولت حضور داشته باشد و در جریان تصمیمات دولت باشد. حضور من در دولت در واقع به عنوان نماینده همه شهرداران کشور و همه شهرنشینان کشور است. از این جهت فرصت مغتنمی برای من، شهر تهران و بقیه شهرهای بزرگ کشور است.» نجفی در ادامه بیان کرد: به هر حال شهرداری با هر دستگاهی که در شهر خدمات ارائه می‌کند ارتباط دارد و باید هماهنگی و هم‌افزایی بین شهرداری و بقیه دستگاه‌ها وجود داشته باشد. حضور من در دولت باعث می‌شود این هماهنگی‌ها خیلی سریعتر صورت بگیرد و امیدواریم به این صورت کارهای شهرداری و آنچه مربوط به خدمات‌رسانی دولت است بهتر انجام شود.» وی با بیان اینکه حضور شهردار تهران در جلسه هیات دولت توسط رئیس‌جمهوری تایید شده، افزود: «بنابراین مساله حضور من در جلسات مستمر خواهد بود. اصل حضور شهردار دلایل مهم‌تری دارد. سال‌هاست بین شهرداری و دولت اختلاف نظر وجود دارد مثلا درباره اینکه شهرداری چقدر از دولت طلب دارد و آیا اصلا طلب دارد یا نه؟ ما با آقای وزیر اقتصاد هم صحبت کردیم و ان‌شاءالله ظرف هفته آینده کمیته دوجانبه‌ای تشکیل دهیم تا اول تکلیف میزان این مطالبات مشخص شود و بعد بر حسب وسع دولت در طول سال ۹۶ و سال‌های بعد این مطالبات تدریجا به صفر برسد.»
اولویت قراردادن مشکلات شهروندان باید دغدغه مسئولان باشد
باتوجه به صحبت های محمدعلی نجفی، غلامرضا انصاری معتقد است که تعامل بین شهرداری و دولت در سهولت حل مشکلات شهروندان تاثیر به سزایی دارد. او دراین باره به «ابتکار» گفت:« اولویت قراردادن مشکلات شهروندان باید دغدغه تمام مسئولان باشد و این امر نیازمند ایجاد تعامل و هماهنگی میان شهرداری و دولت است. در دوره دوم دولت روحانی این اتفاق همکاری مثبتی است. در دولت یازدهم این تعامل با تشکیل کمیسیون شهری برای حل مشکلات شهروندان اتفاق افتاد. حدود دوازده وزارتخانه بسیارمرتبط با مسائلی هستند که به حوزه شهرداری مربوط است و ایجاد تعامل بین آنها می‌تواند در حل مسائل و مشکلات شهری تاثیر به سزایی بگذارد.» وی افزود:« علاوه بر همه این مسائل، همکاری شهرداری با بسیاری از نهادهای مربوط امکان داشت زمان زیادی را طی کند اما در حال حاظر به طور طبیعی جلساتی مکررا برای حل مشکلات، و هماهنگی بین نهادهای مختلف دولتی برگزارمی‌شود که حضور شهردار دراین جلسات نکته مثبتی است»
به هرحال تعامل بین شهرداری و دولت اتفاقی بود که زمان زیادی برای حل بهتر مسائل شهری به آن نیاز بود و به دلیل فضای سیاسی که گذشته در شهرداری وجود داشت به اتفاقی ناممکن تبدیل شده‌ بود. اما حالا با توجه به اینکه نهادهای دولتی و وزارتخانه‌های بسیاری هستند که با همکاری با شهرداری روند رسیدگی به مشکلات شهری را تسریع می‌بخشند و این امر فعالیت در جهت عملکرد هرچه مثبت شهرداری با همکاری دولت تاثیر بسیاری خواهد گذاشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام