سرمقاله

بدن‫های یخ‫ زده از وعده‫های پوچ

ژوبین صفاری

معاون سازمان ملی استاندارد ایران زمان‌بندی افزایش استانداردهای خودرویی به ۸۵ مورد را تا ابتدای دی ماه سال آینده در سه مقطع زمانی اعلام کرد و گفت: در کمیته آلایندگی به دستور رئیس جمهوری فرصتی تعیین شد تا موتورسیکلت‌ها تا سال آینده از کاربراتوری به انژکتوری تبدیل شوند.
به گزارش ایسنا، وحید مرندی مقدم در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی استاندارد در محل ساختمان سازمان ملی استاندارد برگزار شد، در ارتباط با مصوبه مربوط به رعایت ۸۵ مورد استاندارد خودرویی توسط خودروسازان تا ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۷ و توقف خط تولید خودروهایی که از این مصوبه تبعیت نکنند، گفت: براساس این مصوبه ۸۵ مورد استاندارد خودرویی تا دی ماه سال ۱۳۹۷ در سه مرحله زمانی مدنظر قرار می‌گیرد. وی ادامه داد: تا ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۶ باید ۶۱ مورد استاندارد خودرویی مدنظر قرار گیرد پس از آن تا ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۷، دو مورد دیگر به ۶۱ مورد قبلی اضافه می‌شود و با اضافه شدن ۲۲ مورد استاندارد خودرویی مجموع استانداردها براساس مصوبه مربوطه تا ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۷ به ۸۵ مورد می‌رسد. معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به این که اروپا موارد استاندارد مذکور را در سال ۲۰۱۸ الزام آور کرده است، بیان کرد: ما نیز در ایران در سال ۲۰۱۷ استانداردهای مربوطه را برای افزایش استانداردهای خودرویی الزام آور کردیم و در صورتی که برخی خودروهای موجود امکان ارتقاء استاندارد برایشان فراهم نباشد از چرخه خارج می‌شود.
مرندی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مربوط به وضعیت استانداردسازی موتورسیکلت‌ها، اظهار کرد: برای سازمان ملی استاندارد، خودرو یا موتورسیکلت فرقی نمی‌کند و به دنبال آن هستیم تا استانداردهای موجود در مورد موتورسیکلت‌ها نیز ارتقاء یابد و در این راستا مانند خودرو تایید نو داشته باشند.
وی ادامه داد: در کمیته آلایندگی به دستور رئیس جمهوری در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ فرصتی تعیین شد تا موتورسیکلت‌ها از کاربراتوری به انژکتوری تبدیل شوند و این اتفاق باید در سال ۱۳۹۷ رخ دهد. در مورد موتورسیکلت‌ها دو مساله وجود دارد که یکی از آنها آلایندگی و دیگری ایمنی است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام