سرمقاله

نمود شکاف گفتمانی در دناپلاس

ژوبین صفاری

معصومه معظمی
حدود 2 ماه پیش بود که نمایندگان با 250 رای مثبت به وزیر کشور دولت دوازدهم برای دومین بار اعتماد کردند، وزیری که قبل از جلسه اعتماد درباره انتخاب مجدد او حرف و حدیث زیادی مطرح بود. برخی نمایندگان عملکرد رحمانی فضلی را در دولت یازدهم مثبت نمی دانستند و تاکید داشتند گزینه دیگری برای این وزارت خانه معرفی شود. ولی در کمال ناباوری لابی های پشت و روی صحنه جواب داد و پس از شمارش آرا معلوم شد که او 250 رای موافق را در سبد خود دارد. رایی که بعد از وزیر دفاع بالاترین تایید و موافقت را در مجلس دهم به دست آورد.
ولی ظاهرا این اعتماد بیشتر از 2 ماه به طول نینجامید و با انتخاب و انتصاب استانداران برخی مناطق، نمایندگان رحمانی فضلی را به صحن علنی کشاندند تا اعتراض و نارضایتی خود را درباره این انتصابات اعلام کنند. موضوعی که بنا به گفته و شهادت برخی نمایندگان رحمانی فضلی در زمان رای اعتماد به آنها وعده داده بود که انتخاب استانداران با هماهنگی و انتخاب آنها انجام شود، وعده ای که مغایر با قانون اساسی و اصل تفکیک قوا است. طبق قانون وظیفه انتخاب استانداران بر عهده وزیر کشور است ولی طبق یک بدعت و رویه غلط که چندی پیش باب شده است برخی نمایندگان در انتخاب استانداران مداخله و اعمال نظر
می کنند. این موضوع برای آنها سوتفاهم ایجاد کرده است به حدی که خود را در این باره محق می دانند.
بدعتی که منجر به کارت زرد شد
بنابراین نمایندگان به دلیل خلف وعده وزیر کشور در این باره او را هفته گذشته به صحن علنی مجلس کشاندند تا اولین وزیری باشد که از آنها کارت زرد می گیرد. نمایندگان با این اقدام خود به رحمانی فضلی و دولت نشان دادند که به هیچ وجه در انتصابات استانی شوخی ندارند حتی اگر این خواست و توقع از وزرا غیر معقول و زیاده خواهی آنها تعبیر شود.
نکته قابل توجه اینکه دو روز بعد از اولین کارت زرد وزیردولت دوازدهم، علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی دومین وزیری بود که از مجلس دهمی ها کارت زرد گرفت. ناگفته نماند که روز گذشته خبر طرح سوال از حجتی وزیر کشاورزی و جمع امضا برای استیضاح یکی دیگر از وزرای دولت دوازدهم در مجلس مطرح شد. همچنین روز یکشنبه سوال منطقه‌ای احمدی لاشکی نماینده نوشهر از وزیر راه در خصوص علت عدم وجود اراده برای حل مشکل مالکین اراضی اطراف فرودگاه نوشهر توسط هیات رئیسه اعلام وصول شد. همچنین یکشنبه همین هفته 16 نماینده دیگر طرح سوال خود از وزیر کشور را به دلیل «تعلل در بررسی پرونده واگذاری املاک نجومی» تقدیم هیات رئیسه کردند. این طرح توسط هیات رئیسه اعلام وصول شد تا رحمانی فضلی جزء اولین وزرایی باشد که به فاصله یک هفته به دلیل عدم اقناع نمایندگان از پاسخ، هم از آنها کارت زرد بگیرد و هم سوال هایی پی در پی از او مطرح و اعلام وصول شود تا حساب کار دستش بیاید.
سوال های بی امان از وزیر کشور
روز گذشته محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان و رئیس کمیسیون اقتصادی در از طرح سوالی دیگر از رحمانی فضلی خبر داد او اعلام کرد که به عدم حضور وزیر کشور در کمیسیون اقتصادی برای پاسخ به سوال نمایندگان در صورتی که این غیبت غیرموجه باشد، سوال از او را به صحن علنی می کشانند. طبق آیین نامه داخلی اگر عدم حضور وزیر در کمیسیون موجه باشد این موضوع به هفته‌های بعدی ارجاع داده می‌شود، در غیر این صورت سوال به صحن علنی می آید.
پور ابراهیمی در خصوص سوال سیدفرید موسوی، نماینده تهران در مجلس از وزیر کشور گفت: « سوال ایشان در خصوص ساز و کار ستاد اربعین در انتخاب شرکت بیمه زائرین اربعین، نحوه نظارت ستاد بر ایفای تعهدات شرکت منتخب و نحوه اطلاع زائرین از تعهدات بیمه‌گر، حادثه یا خطری که عقد بیمه به مناسبت آن به عمل آمده است بود.» بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید در این باره به ابتکار گفت که برخی نمایندگان از نحوه انتخاب استاندارانشان دلخور هستند و این ناراحتی و نارضایتی را با سوال از وزیر کشور نشان می دهند. او همچنین گفت: « فعلا تعداد استاندارانی که انتخاب شده اند زیاد نیست و این اعتراضات و واکنش ها و تذکرات با تعیین تعداد بیشتری از استانداران در صورت عدم رضایت نمایندگان می تواند بیشتر شود و تا زمانی که این انتخاب ها تکمیل شود ادامه داشته باشد.»
از شواهد و قرائن بر می آید که برخی نمایندگان قصد دارند نارضایتی خود از عملکرد وزیر کشور در انتخاب استانداران را به هر نحو ممکن نشان دهند. حالا تفاوتی ندارد این سوال درباره تاخیر در«بررسی وضعیت املاک نجومی شهرداری تهران» باشد یا «تعیین استانداران» یا «ساز و کار ستاد اربعین در انتخاب شرکت بیمه زائرین اربعین» یا هرچیز دیگر که بتوانند به واسطه آن وزیر کشور را به صحن علنی بکشانند و از او سوال کنند تا رحمانی فضلی به عنوان وزیر الوزرای دولت دوازدهم بداند نمایندگان ابزار نظارتی مثل تذکر، سوال و در نهایت استیضاح را در اختیار دارند که در صورت عدم رضایت آنها، می تواند از این ابزارها د در برابر وزرا استفاده کنند.
نمایندگان برای تفحص از شهرداری باید به موقع رای
می دادند نه اینکه از وزیر سوال کنند
بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید مجلس درباره سوال جدید 16 نماینده از وزیر کشور به « ابتکار» گفت: «طرح سوال جدید از وزیر کشور درباره تاخیر در بررسی املاک نجومی است ولی ای کاش نمایندگان در زمان خودش به تحقیق و تفحص از شهرداری تهران رای مثبت می دادند تا نیاز نباشد از وزیر کشور به دلیل تاخیر در بررسی وضعیت آن سوال کنند یا به او تذکر بدهند.
نماینده مردم شیراز در خانه ملت در پاسخ به این سوال که ممکن است با این سوال کارت زرد دیگری برای وزیر کشور در راه باشد گفت: « همه چیز به پاسخ های وزیر در این باره بستگی دارد و اینکه وزیر تا چه حد بتواند با توضیحات خود سوال کنندگان را قانع کند.»
البته محسن علیجانی زمانی، دیگر عضو فراکسیون امید مجلس در گفت وگو با « ابتکار» با اشاره به نقش نظارتی مجلس گفت: «ما اعضای فراکسیون امید و حامی دولت هستیم ولی معتقدیم باید بر دولت نظارت کنیم و مردم از ما و جریان اصلاح طلبی توقع دارند که بر عملکرد دولت نظارت بیشتری داشته باشیم. ما هم دوست داریم دولت به جریان و سمتی حرکت کند که مجلس می خواهد و طبق صلاح مردم و جامعه قدم بردارد و از این مسیر منحرف نشود.»
او با تاکید بر اینکه همه وزرا باید در چارچوب قانون حرکت کنند، افزود: « درست است که ما حامی دولت هستیم ولی تاکید می‌کنم که وزرا باید در مسیری که نمایندگان ملت
می گویند وراه قانونی است قدم بردارند و به نحوی گام بردارند که با خواست و مطالبات مردمی همسو باشد. بنابراین وزیر کشور هم باید در انتخاب هایش مطالبات مردمی را درنظربگیرد. این کارت زردهایی که برخی وزرا از مجلس دریافت می کنند، نشان می دهد حمایت ازکلیت کابینه، منافاتی با پیگیری نمایندگان ندارد و آنها هم باید به وکلای ملت پاسخگو باشند.»
سوال از وزیر به معنی قبول نداشتن
کلیت عملکرد او نیست
البته پارسایی تاکید دارد که سوال های ممتد برخی نمایندگان از وزیر کشور به دلیل عدم رضایت آنها از انتخاب های استانداران است وعلیجانی زمانی هم به ابتکار می گوید که الزاما یک کارت زرد به وزیر به این معنا نیست که نمایندگان کلیت وزارت کشور را قبول ندارند یا از عملکرد کلی وزیر کشور ناراحتند.
ولی او بر این باور است که کارت زرد یک هشدار و نشانه برای وزیر کشور یا هر وزیری است که از مجلس کارت زرد می‌گیرد، تا به خواسته های قانونی نمایندگان توجه بیشتری داشته باشند.
از طرفی بهرام پارسایی به نکته سوال جدید برخی نمایندگان از وزیر کشور اشاره کرد و گفت که به طور کلی خواستار
شفاف سازی در همه موارد هستم. او افزود: « شهردار تهران باید از تحقیق و تفحص از شهرداری استقبال می‌کرد تا موضوع و ابهامات پیش آمده برای مردم روشن شود، ولی لابی ها و فعالیت های عجیب و غریبی که برخی برای رای نیاوردن تفحص انجام دادند این نگرانی را بیشتر کرد که چه اتفاقی افتاده که برخی تا این اندازه تلاش می کردند تحقق و تفحص از شهرداری صورت نگیرد. بنابراین خواستار شفافیت در همه امور هستم و تنها راه برای شفاف سازی و رفع سوتفاهمات احتمالی، تحقیق و تفحص است.» زمانی هم در ادامه با بیان اینکه تحقیق و تفحص از ابزارهای شفاف سازی است تصریح کرد:« هر نوع تحقیق و تفحصی که در مجلس مطرح می شود، هم نمایندگان باید نسبت به آن موضوع حساس شوند هم دستگاه اجرایی باید پیگیری کند و هم قوه قضاییه درباره آن حساسیت لازم را به کار بگیرند. فرقی نمی کند این موضوع درباره حقوق های نجومی باشد یا املاک نجومی یا مباحث مربوط به پالایشگاه کرمانشاه . باید درباره حقوق ملت حساس باشیم و هر نوع تحقیق و تفحصی باید انجام شود.»
او ادامه داد: « وزیر کشور هم باید بحث تفحص از شهرداری را پیگیری می‌کرد و حالا که پیگیری نکرده وبه تعویق افتاده، نمایندگان با تذکر و طرح سوال خواسته اند که این موضوع را پیگیری کند، بنابراین اگر نسبت به این مسئله بی توجهی کند، با واکنش نمایندگان و به کارگیری ابزارهای نظارتی مجلس مواجه خواهد شد.»
جمع بندی
با همه این تفاسیر وزیر کشور برای اینکه دوباره بتواند از مجلس دهمی ها برای کابینه دوازدهم رای اعتماد بگیرد بر خلاف وظایف و اختیاراتی که قانون برای او تعیین کرده است به نمایندگان وعده ای داده که نتوانسته است به آن وعده عمل کند. موضوع انتخاب استانداران که اسباب ناراحتی برخی نمایندگان را به وجود آورده است. حالا این خلف وعده، نمایندگان را متوقع کرده که چرا رحمانی فضلی طبق روال گذشته عمل نکرده و آنها نتوانسته اند در این مهم نقشی داشته باشند و گزینه های مدنظر خودشان را برای استانداری معرفی کنند. همین مسئله باعث شده که وکلای ملت شمشیر را علیه وزیر کشور از رو ببندند و برای او خط و نشان بکشند که «در صورتی که صدای اعتراض آنها که با دادن کارت زرد نشان دادند» را نشود واکنش جدی تری نسبت به او نشان خواهند داد. حالا رحمانی فضلی مانده است و تعداد زیادی طرح سوال که ظاهرا برای پاسخ دادن به آنها هفته ای یک بار باید مسیر فاطمی تا بهارستان را طی کند تا در صورتی که بتواند برای سوالات مطرح شده پاسخی قانع کننده بدهد، دوباره برای پاسخ هفته آینده خودش را آماده کند در غیر این صورت ردای وزیرالوزرایی را باید از تن به درآورده و سر به تیغ استیضاح نمایندگان بسپارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام