سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

در آستانه اعلام نظر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا درباره پایبندی ایران به برجام و تداوم توافق هسته‌ای، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر پایبندی ایران به برجام تاکید کردند.
سمینار بین‌المللی گرامی‌داشت شصتمین سالگرد تاسیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پیمان EURATOM درباره همکاری‌های بین‌المللی، علمی و فنی در زمینه امنیت و منع گسترش هسته‌ای در رم پایتخت ایتالیا برگزار می‌شود و در آن حدود 40 مقام یا چهره برجسته از چهار قاره اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا سخنرانی خواهند کرد. یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که از شرکت‌کنندگان در این سمینار است، در دیدار با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که برای شرکت در این سمینار به رم سفر کرده است، گفت ارزیابی عینی از اقدامات کشورها مبنای گزارشات آژانس است و تحولات سیاسی تاثیری بر آن نخواهد داشت. مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای در ملاقات روز یکشنبه خود با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در محل سفارت ایران در رم، ضمن تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات سیاسی مرتبط با برجام و فعالیت‌های اخیر دولت آمریکا به این نکته اشاره کرد که آژانس تاکنون پایبندی ایران به تعهدات خود را گزارش کرده است. آمانو تاکید کرد آنچه برای ما مهم است ارزیابی عینی از اقدامات و فعالیتهای هسته‌ای و تعهدات کشورها در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که مبنای اظهار نظرها و گزارشات آژانس بوده و خواهد بود. از این منظر تحولات سیاسی تاثیری بر ارزیابی آژانس نخواهد داشت.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین دیروز در حاشیه نشست هسته‌ای رم تایید کرد که ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بوده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالی گفت: من تایید می‌کنم که ایران به تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 پایبند بوده است.
همچنین فدریکا موگرینی در بخشی از پیام تصویری خود به سمینار بین‌المللی به مناسبت شصتمین سالگرد تاسیس آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای درباره همکاری‌های علمی و فنی در زمینه امنیت و منع گسترش هسته‌ای گفت: به توافق هسته‌ای با ایران توجه کنید. این توافق بدون اتحادیه اروپای قوی غیرممکن بود. ما تمام توان خود را در خدمت صلح قرار دادیم و این برای موفقیت مذاکرات ضروری بود. توافق هسته‌ای ایران قدرت همکاری بین‌المللی را نیز نشان داد. از طریق دیپلماسی و گفت‌وگو به راه‌حلی برد – برد دست یافتیم؛ سنگ بنایی برای عدم اشاعه بنا نهاده و مانع بالاگرفتن یک رویارویی مخرب و خطرناک نظامی شدیم. وی افزود: از دو سال پیش که به توافق دست یافتیم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اجرای توافق نظارت کرده که از جمله آنها انجام بازرسی‌ها بوده و پایبندی ایران را 8 بار تایید کرده است. 60 سال پس از تاسیس، آژانس حجتی برای همگی ما است. چرا که توافق کاملاً مرتبط با عدم اشاعه هسته‌ای است و به یک یا دو کشور متعلق نبوده و متعلق به تمام دنیا و همگی ما است. در واقع توافق هسته ای ایران، قطعنامه شورای امنیت سارمان ملل است و توافق با ایران یکی از بدترین بحران‌های هسته‌ای دوران ما را خاتمه داده است. موگرینی ادامه داد: اکنون که با یک تهدید هسته‌ای جدید و متفاوت از سوی کره شمالی مواجهیم، توان گشودن یک جبهه دیگر را نداریم. منفعت، مسئولیت و وظیفه ما حفظ توافق هسته‌ای با ایران و حرکت در جهت تقویت و نه تضعیف نظام جهانی عدم اشاعه است.
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در روزهای آینده باید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را به کنگره آمریکا اعلام کند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام سر باز خواهد زد. با این حال این اظهارنظرها نشان می‌دهد که رئیس‌جمهوری آمریکا در چنین شرایطی در تقابل با برجام تنها خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام