EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 28 تیر 1397   Thursday 19 July 2018

سرمقاله

تیغ دو لبه مذاکره

رضا دهکی

گروه جامعه- این روزها طرح جالب و متفاوتی در بهبهان درحال اجراست که واکنش‌هایی را در فضای مجازی به دنبال داشته است. برخلاف معمول که به مردم و اداره‌های مرتبط درباره پاکیزگی معابر و سطح شهر گوشزد می‌شود این بار مدیران شهری پای کار آمده‌اند به طوری که از سه‌شنبه این هفته شهروندان این شهر از استان خوزستان از ساعت هشت صبح تا 10شب کارمندان و مدیران شهرشان را درحال جمع‌آوری زباله می‌بینند.
ماجرا از این قرار است که شهرداری بهبهان با توجه به بحران مالی، برای نظافت شهر با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود. فرماندار این شهرستان که وضعیت شهر را در حالت اورژانسی می‌بیند دست به کار می‌شود تا آنجا که با هماهنگی شهرداری تصمیم می‌گیرد مصوبه‌ای را صادر کند که به واسطه آن، هم هزینه‌های جمع‌آوری زباله‌های سطح شهر به حداقل ممکن برسد، هم چهره شهر زیبا و تمیز شود و هم مردم را تشویق به رعایت نظافت و مشارکت در این امر کند. نتیجه چنین اقدامی این شده که سه روز است بهبهان جان دوباره گرفته چراکه در هر گوشه و کناری کارکنان اداره‌ها و حتی مدیران به تمیزی شهر مشغولند. آنطور که علی مظفری، فرماندار بهبهان به میزان گفته «مدیران دستگاه‌های شهرستان به مدت یک هفته در کنار کارمندان‌شان به تمیزی شهر کمک می‌کنند.» با نگاهی به تصاویری که از این طرح در فضای مجازی دست به دست می‌شود به خوبی می‌توان دید که در این کار خبری از میز ریاست نیست و حتی چهره بسیاری از آنها خندان است.
استقبال مردم از این طرح
مظفری در توضیح بیشتر گفته: «در جلسه هماهنگی طرح بسیج عمومی پاکسازی خیابان‌های سطح شهر تصمیم گرفتیم برای نظافت شهر اقدامی همگانی انجام دهیم تا شهر از زباله پاک شود. به همین خاطر علاوه‌بر مشارکت شهروندان از مسئولان شهر خواستیم تا آنها هم در این طرح شرکت کنند به این صورت که سطح شهر به چند منطقه تقسیم شده و هر اداره وظیفه پاکسازی یک منطقه را برعهده دارد. مدیر دستگاه هم به عنوان شهردار افتخاری آن منطقه از شهر انتخاب شده و به فعالیت می‌پردازد.» در واقع با این طرح تمامی دستگاه‌های سطح شهر به کمک شهرداری رفته‌اند و با اجرای این طرح در پاکیزگی شهر سهیم شده‌ا‌ند. در این میان، پدرام کسایی، کارمند فرمانداری بهبهان که شاهد اجرای طرح در این شهرستان است به «ابتکار» می‌گوید: «در این سه روز واکنش مردم قابل توجه بوده به طوری که همراه با کارکنان و مدیران به جمع‌آوری زباله‌ها می‌پردازند.» اما این همه ماجرا نیست چراکه به گفته این شهروند بهبهانی، «NGOها و هیات‌های مذهبی هم آماده خدمت‌رسانی شده‌اند.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام