EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 28 تیر 1397   Thursday 19 July 2018

سرمقاله

تیغ دو لبه مذاکره

رضا دهکی

معاون آموزش متوسط وزارت آموزش و پرورش با اعلام برنامه‌ریزی برای افزایش نمرات نهایی دانش‌آموزان گفت: در سه سال گذشته با فعالیت‌هایی که انجام دادیم، موفق شدیم یک نمره میانگین کشوری را افزایش دهیم.
علی زرافشان افزود: حدود سه سال است که جلساتی برای تحلیل برنامه‌های امتحانات نهایی و نمرات امتحانات نهایی برگزار می‌شود. او ادامه داد: در حال حاضر میانگین نمرات امتحان نهایی در کشور 39/12 است. به طور طبیعی عده‌ای بالاتر از این عدد و عده‌ای پایین‌تر از این عدد هستند. در سه سال گذشته با فعالیت‌هایی که انجام دادیم، موفق شدیم یک نمره میانگین کشوری را افزایش دهیم. به گفته او، اگر مبنا همین میانگین باشد، تعدادی از دانش‌آموزان کشور معدل‌شان در امتحانات نهایی کمتر از این عدد است. او با اشاره به برنامه‌های آموزش و پرورش برای افزایش میانگین معدل دیپلم، گفت: تفاهم‌نامه‌ای را سالانه با استان‌های کشور تنظیم و هدف‌گذاری می‌کنیم که استان‌ها سالانه میانگین نمرات خود را افزایش دهند. در پایان هر سال هم ارزیابی صورت می‌گیرد تا ببینیم تا استان‌ها در این مسئله موفق شده‌اند یا نه. معاون آموزش متوسطه با بیان اینکه استان‌ها برای انجام تعهدات خود اقداماتی را انجام می‌دهند، تصریح کرد: اقداماتی که استان‌ها انجام می‌دهند؛ تحلیل نمرات امتحان نهایی و شناسایی نقاط ضعف‌شان است. بعد از شناسایی این موضوعات برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند. زرافشان گفت: برنامه‌ای که معمولا مدارس برای ارتقای نمرات انجام می‌دهند؛ ابتدا بحث ارتقای کیفیت و توانمندی‌های معلمان انجام‌ می‌شود. همچنین موضوع بررسی‌های مشاوره‌ای پیگیری می‌شود که با دانش‌آموزان‌، خانواده‌هایشان و معلمان و مسئولان مدارس صورت می‌گیرد.
آشنایی دانش‌آموزان با روش‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی
او افزود: آشنا کردن دانش‌آموزان با روش‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی و انواع آزمون‌ها نیز انجام می‌شود که درنهایت بتوانیم نمرات و عملکرد دانش‌آموزان را در امتحانات نهایی افزایش دهند. معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌و‌پرورش درباره عملیاتی شدن طرح ایران مهارت نیز تاکید کرد: این طرح سه‌شنبه توسط وزیر آموزش‌و‌پرورش رونمایی شد، البته این کار چند ماهی است که در مدارس آغاز شده است و توانستیم با کمک آموزش و پرورش استان تهران و اتحادیه انجمن‌های اسلامی مدارس آموزش مهارتی را هم به شکل تجربی و آزمایشی از تابستان شروع کردیم که حدود 20هزاردانش‌آموز تحت پوشش آموزش‌های مهارتی نیز قرار دارند. او با اشاره به تفاهم‌نامه با وزارت کار برای اجرای آموزش‌های مهارتی، گفت: سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای به نمایندگی از وزارت کار در این طرح با معاونت متوسطه و پرورشی آموزش و پرورش همکاری می‌کند. زرافشان افزود: در پایگاه تابستان معاونت پرورشی این موضوع در دستور کار قرار گرفت که در آنها نیز این آموزش‌ها انجام شود؛ از 18مهر که این طرح رونمایی شد، آموزش‌های مهارتی به صورت رسمی در مدارس دنبال می‌شود و امیدواریم بتوانیم تعداد قابل‌توجهی از دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار دهیم.
پایگاه‌های تابستانی مکانی برای مهارت‌آموزی
او با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های فوق برنامه دانش‌آموزان توسط مدیران مدارس و انجمن اولیا و مربیان انجام می‌شود، گفت: این برنامه نیز در دستورکار مدارس قرار گرفت که با توجه به ظرفیت، امکانات و همکاری با آموزشگاه‌های نزدیک آنها اجرا خواهند شد. معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه پایگاه‌های تابستانی مکان بسیار خوبی برای اجرای آموزش‌های مهارتی محسوب می‌شوند، افزود: همه پایگاه‌های تابستانی چه در مدارس و چه در اردوگاه‌ها و کانون‌های تربیتی این برنامه ادامه خواهد داشت. او درباره هزینه دوره‌های آموزشی مهارت محور، تصریح کرد: چون موقعیت‌ها متفاوت است؛ مقرر شده برخی از آموزشگاه‌ها که تجهیزات‌شان قابل حمل و نقل هست این امکانات را در داخل مدارس مستقر کنند که طبیعتا مبلغ هزینه‌ای که در این مورد دریافت می‌شود جزیی‌تر است. اما گاهی اوقات تجهیزات قابل حمل نیست و دانش‌آموزان باید در آموزشگاه حضور پیدا کنند که این مورد هزینه‌اش بیشتر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام