EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 28 تیر 1397   Thursday 19 July 2018

سرمقاله

تیغ دو لبه مذاکره

رضا دهکی

به همت تلاشگران مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی در سال اقتصاد مقاومتی ،‌ تولید و اشتغال گوگرد به محصولات جانبی ذوب آهن اصفهان اضافه شد . در این خصوص با علائی سرپرست واحد 2 بازیابی مواد گفتگو کردیم که در پی می آید.
علائی گفت : پس از توقف باتری های شماره یک و دو و نیاز شدید کارخانه به کک، راه اندازی پروژه کک سازی توازن در اولویت اول کارخانه قرار گرفت. لذا با تشکیل جلسات با حضور مدیرعامل، معاونین، مدیران ارشد و مدیران اجرائی و ستادی و ... روند اجرای پروژه تسریع شد.
وی افزود : مقرر شد باتری شماره سه به همراه واحد دو زغال و بخشی از واحد های پالایشگاه دو گاز کک و انرژی و بیوشیمی راه اندازی و سپس مابقی واحد ها تکمیل و در مدار تولید قرار گیرد. لذا این مهم انجام و در اسفند ماه 1391 بهره برداری از باتری شماره سه آغاز گردید.
سرپرست واحد 2 بازیابی مواد ادامه داد : در آن زمان فقط زیر واحد های سردکننده های اولیه، الکتروفیلترها، مکنده ها، دکانترها و مخازن تصفیه آب آمونیاکی در پالایشگاه شماره دو گاز کک راه اندازی شده بود و ترکیبات قطران و نفتالین از گاز کک حذف می شد و هنوز ناخالصی های ترش کننده گاز کک یعنی ترکیبات آمونیاک و سولفید هیدروژن در گاز کک موجود بود، بنابراین امکان مصرف کامل گاز کک به دلیل ترش بودن آن امکان پذیر نبود و حجم زیادی از آن در مشعل باتری سه سوزانده می شد.
وی خاطر نشان کرد : نظر به ارزش حرارتی و اقتصادی گاز کک و همچنین مسائل زیست محیطی ناشی از سوزاندن آن در مشعل و خورندگی گاز کک ترش، از همان ابتدای سال 1392 راه اندازی زیر واحد های باقیمانده طرح توازن در دستور کار قرار گرفت. عملیات تامین و نصب تجهیزات شروع و راه اندازی تجهیزات به صورت تکی و تجمعی یکی پس از دیگری صورت پذیرفت. اما به دلیل اینکه در این پالایشگاه از فرآیند جدید کلاوس ( Claus ) جهت تصفیه گاز کک بهره گرفته شده و فرآیند کاملا تحت کنترل نرم افزار بوده و پیمانکار چینی نیز تسلط کافی به این فرآیند نداشت، پروسه راه اندازی آن زمان برد .
علایی گفت : ابتدا چندین نوبت با حضور سوپروایزهای چینی اقدام به راه اندازی این واحد شد اما عملیات راه اندازی به دلیل ابهام نرم افزار کنترلی و برخی مسائل تجهیزاتی با شکست مواجه شد. لذا تصمیم گرفته شد ابتدا مسائل تجهیزاتی حل و پس از استخراج منطق برنامه به کمک مهندسی معکوس از نرم افزار چینی نسبت به راه اندازی واحد اقدام گردد. اما به دلیل اینکه عملیات زمان بر بود با ابتکار بهره بردار و با تغییر در فرآیند جذب NH3 و H2S ( زیر واحد 4005 ) گاز کک به کمک آب نرم به صورت موقت از آمونیاک و جزئی از سولفید هیدروژن عاری گردید و به تبع آن امکان راه اندازی زیر واحد های جذب و تقطیر بنزول نیز میسر شد و توانستیم گاز کک را به صورت قابل قبول از ناخالصی آمونیاک، بنزول خام، نفتالین و جزئی از سولفید هیدروژن عاری کنیم و لذا امکان مصرف آن در قسمت های بیشتری از کارخانه میسر شد.
وی اظهار داشت : پس از حل مسائل تجهیزاتی و استخراج منطق برنامه که با تلاش پرسنل مدیریت اتوماسیون و ارتباطات صورت پذیرفت واحد کلاوس آماده راه اندازی شد. لذا پس از تشکیل جلسات فشرده در آذرماه 1395 عملیات هیت آپ کوره کلاوس شروع و در تاریخ 15/10/95 با تولید و ارسال گاز اسیدی به کوره کلاوس و راکتورهای مربوطه گوگرد تولید، دانه بندی و به محصولات جانبی کارخانه اضافه شد. تا کنون حدود700 تن گوگرد تولید، دانه بندی، انبار و بخشی از آن نیز فروخته شده است.
سرپرست واحد 2 بازیابی مواد در پاسخ به این سوال که راه اندازی واحد کلاوس و تصفیه کامل گاز کک چه مزایایی دارد ، چنین گفت : از این طریق امکان مصرف آن در کلیه بخش های کارخانه میسر شد ،‌ بنابراین به مقدار قابل توجهی از مصرف گاز طبیعی کاسته و صرفه جوئی قابل ملاحظه ای حاصل شد که نتایج آن در نمودارها درج شده است .
علایی در پایان از تلاش های کلیه معاونت ها و مدیریت های کارخانه که در جهت تکمیل و راه اندازی این واحد همکاری کردند تشکر و قدر دانی کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام