EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 31 شهریور 1397   Saturday 22 September 2018

سرمقاله

چه می‌شود و چه باید کرد؟

محمدعلی وکیلی

اتحادیه اروپا می‌داند اگر کاتالونیا از اسپانیا جدا شود، باید منتظر جدایی اسکاتلند از بریتانیا، جزیره کورس از فرانسه و حتی سیسیل از ایتالیا باشد
کارلوس پوجدمون، رئیس منطقه خودمختار کاتالونیا ۹ روز پس از برگزاری همه پرسی استقلال این منطقه، روز سه‌شنبه در صحن مجلس کاتالونیا حاضر شد و درخواست معلق ماندن روند اعلام استقلال تا پایان مذاکرات با مادرید را مطرح کرد. کارلوس پوجدمون از مجلس کاتالونیا نخواست که فورا نتیجه همه پرسی را تایید کند، بلکه راه را برای مذاکرات با دولت اسپانیا باز گذاشت. وی گفت: دولت کاتالونیا و من پیشنهاد می کنیم که پارلمان منطقه روند اعلام استقلال را به حالت تعلیق درآورد تا بتوانیم در روزهای آینده با دولت اسپانیا وارد مذاکرات شویم. پوجدمون پیش از این سخنان ضمن تاکید بر اعتبار نتیجه همه‌پرسی گفت: پس از رفراندوم اول اکتبر، کاتالونیا حق تبدیل شدن به یک دولت مستقل را بدست آورد. رای آری زیر بارانی از ضربات باتوم پیروز شد. کاتالونیا کشوری مستقل در قالب جمهوری خواهد بود. وی همچنین در سخنان خود ضمن تاکید بر اهمیت کاهش تنش در منطقه از خودداری دولت اسپانیا برای مذاکرات مربوط به همه پرسی انتقاد کرد. گفتنی است، سخنان رئیس منطقه خودمختار کاتالونیا در مجلس این منطقه با یک ساعت تاخیر آغاز شد. براساس گزارش‌ها رایزنی های بین‌المللی کارلس پوجدمون پیش از سخنرانی در مجلس دلیل تاخیر در آغاز جلسه بوده است.
واکنش‌ها به سخنان کارلوس پوجدمون
سخنرانی رییس منطقه کاتالونیا در مجلس این منطقه که تحت تدابیر بسیار شدید امنیتی برگزار شد واکنش‌های متفاوتی در پی داشت. احزاب و گروه‌های جدایی طلب کاتالونیا با انتقاد از رییس این منطقه سخنان وی را از دست دادن یک فرصت تاریخی خواندند.
به گزارش یورو نیوز، نمایندگان حزب نامزد وحدت مردمی CUP که در
تار و پود قوه مجریه استقلال طلب منطقه کاتالونیا را تشکیل می دهد، از سخنان کارلوس پوجدمون خشنود نبودند. برخی از اعضای این حزب برروی توییتر سخنان و موضع رییس منطقه کاتالونیا را خیانت توصیف کرده اند.
اما دولت اسپانیا یک ساعت پس از سخنان کارلس پوجدمون در واکنش اعلام استقلال ضمنی کاتالونیا را غیر قابل قبول خواند. مادرید تاکید کرد که اعلام استقلال یک جانبه غیرقانونی است و دولت برای برقراری قانون و دموکراسی اقدام خواهد کرد. در گزارش‌ها آمده است که احتمال دارد در صورت تشدید بحران کاتالونیا، دولت اسپانیا پارلمان این منطقه را منحل کند. در این صورت ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا برای برگزاری انتخابات منطقه ای فراخوان خواهد داد. با این وجود احتمال زیادی دارد که این اقدام از سوی کاتالونیا بعنوان اعلام جنگ تلقی شود و تنش را به اوج خود برساند.
پیش از آغاز سخنرانی رییس منطقه کاتالونیا ثریا سائنز دی سانتاماریا، معاون نخست وزیر اسپانیا تصریح کرده بود که هیچ جایی برای میانجی‌گری بین کار قانونی و غیرقانونی، بین قانون و سرپیچی از قانون و دموکراسی و استبداد وجود ندارد.
واکنش قاطع مادرید به کاتالان‌ها
در همین رابطه ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، روز چهارشنبه اولین قدم را در به اجراء در آوردن ماده ۱۵۵ قانون اساسی اسپانیا برای کاتالونیا برداشت. این ماده به وی اجازه می دهد تا خودمختاری را از منطقه کاتالونیا سلب کند و کنترل و اداره آن را به اختیار مادرید در آورد. راخوی گفت:کابینه تصمیم گرفت تا رسما از دولت کاتالونیا بخواهد که آیا اعلام استقلال کرده است یا نه. وی افزود:پاسخ رئیس دولت کاتالونیا وقایع آتی در چند روز بعدی را رقم خواهد زد.
نخست وزیر اسپانیا همزمان با استفاده از اختیارات خود برای تحت فشار گذاشتن مقامات دولت محلی کاتالونیا گفت که خود وی محتاطانه و مسئولانه عمل خواهد کرد. پیش تر، دولت وی پیشنهاد مذاکره و میانجیگری از سوی کارلس پوجدمون رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا را رد کرده بود.
ثریا ساینز سانتاماریا، معاون نخست وزیر اسپانیا با رد بیانیه استقلال کاتالونیا که رئیس این منطقه خودمختار امضا کرده و نیز رد پیشنهاد مذاکره و میانجی‌گری، کارلس پوجدمون را کسی که نمیداند کجا قرار دارد و به کجا می رود نامیده و گفته بود: نه آقای پوجدمون و نه هیچکس دیگری نمی تواند میانجی‌گری را به ما تحمیل کند.
ابعاد مذاکره احتمالی مادرید با کاتالون‌ها
در همین راستا، عبدالرضا فرجی‌راد استاد ژئوپلیتیک و کارشناس مسائل اروپا طی گفت و گویی با ایلنا، در تشریح دلایل آخرین وضعیت همه‌پرسی استقلال کاتالونیا اظهار داشت : کاتالونیا منطقه‌ای است در شمال شرقی اسپانیا که از نظر فرهنگی و همچنین زبان و گویش محلی با سایر نقاط اسپانیا متفاوت است و دولت محلی آن از گذشته تاکنون به دنبال استقلال است. باید توجه داشته باشیم که کاتالونیا از ۸۰ سال پیش یک منطقه خودمختار به حساب می‌آمد و به دلیل اینکه دارای زمین‌های کشاورزی و حاصلخیز فراوانی بوده یک جغرافیای ثروتمند به حساب می‌آید. زمانی که ارتش فرانسیسکو فرانکو از اواخر دهه ۳۰ میلادی با اهالی منطقه وارد جنگ شد، چیزی حدود ۵۰۰ هزار نفر کشته شدند که برای جغرافیای کوچکی مانند کاتالونیا رقم بسیار بالایی است.
وی ادامه داد: حدود ۱۰ سال پیش قانونی به تصویب رسید که اختیارات منطقه کاتالونیا افزایش پیدا کرد که بیشتر آن در حوزه فرهنگی، زبان و قوانین محلی مانند شهرداری‌ها بود اما این اختیارات به عنوان یک خودمختاری مطلق به حساب نمی‌آمد. چهار سال بعد این اختیارات لغو شد و حساسیت شهروندان کاتالونیا نسبت به این موضوع بیش از پیش افزایش پیدا کرد. تا جایی که آنها موقعیت خود را در خطر دیدند و خواستار استقلال به جای خودمختاری بودند که نهایتاً در هفته‌های اخیر همه‌پرسی استقلال برگزار شد که برخورد شدید نیروهای امنیتی و پلیس را با رای‌دهندگان شاهد بودیم.
سفیر سابق کشورمان در نروژ با بیان اینکه مردم کاتالونیا نسبت به پرداخت مالیات‌ همانند سایر نقاط اسپانیا معترض هستند، گفت: کاتالون‌ها اعلام کردند که هشت میلیون جمعیت دارند و بخش اعظمی از اقتصاد، تکنولوژی و حتی توریسم اسپانیا از طریق آنها تامین می‌شود. از این جهت آنها معتقدند که با توجه به این وضعیت در صورت استقلال می‌توانند از پس مسائل و مشکلات پیش‌ رو برآیند. بخش دیگری از تصمیم‌های آنها جنبه اعتراضی دارد؛ آنها معتقدند که بخش عظیمی از درآمد اسپانیا توسط منطقه کاتالونیا تامین می‌شود و دلیلی ندارد که همانند سایر نقاط این کشور مالیات بدهند. لذا خواهان استقلال و ادامه حیات سیاسی و ملی
خود به صورت جداگانه هستند.
وی افزود: در مقابل دولت اسپانیا معتقد است که اگر کاتالان‌ها استقلال پیدا کنند، این وضعیت به نقاط دیگر اسپانیا سرایت خواهد کرد و این کشور با بحران جدی روبه‌رو خواهد شد. این در حالی است که در قانون اساسی اسپانیا حرفی از برگزاری همه‌پرسی و جدا شدن کاتالون‌ها به میان نیامده است. از این منظر، دولت اعلام می‌کند که برگزاری همه‌پرسی غیر قانونی است و همین موضوع موجب شد تا همه‌پرسی اخیر با ورود نیروهای پلیس به خشونت کشیده شود. نکته اصلی این است که اتحادیه اروپایی هم از استقلال کاتالونیا استقبال نمی‌کند. چراکه در صورت جدایی این ناحیه از اسپانیا، سیسیل در ایتالیا، جزیره کورس در فرانسه، اسکاتلند در بریتانیا و حتی مجارهای ساکن رومانی به دنبال استقلال و جدایی‌طلبی خواهند رفت که مجموعه این عوامل می‌تواند اتحادیه اروپایی را با مشکل مواجه کند.
فرجی‌راد در پایان عنوان کرد: با نگاهی به گذشته و وضعیت فعلی کاتالونیا به نظر می‌رسد که بهترین راه برای دولت اسپانیا، مذاکره با کاتالون‌ها و نهایتاً اعطاء یک خودمختاری مشخص یا وحدت ملی در این راستا است. چراکه پیش‌بینی‌های اولیه در خصوص همه‌پرسی کاملاً با شکست روبه‌رو شد و قرار نبود که تا به این اندازه رای به جدایی از اسپانیا داده شود. حتی یکی از اشتباهات دولت اسپانیا که البته چاره‌ای جز اجرای آن نداشت، بحث ورود خشن پلیس بود که موجب شد تا احساسات مردم جریحه‌دار شده و با قدرت بیشتر پای صندوق‌های رای بیایند. از این جهت بهترین روش برای مهار این بحران ورود به مذاکره با کاتالون‌ها برای رسیدن به یک وحدت ملی است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام