EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 31 تیر 1397   Sunday 22 July 2018

سرمقاله

کوره مذاب مشروعیت نظام

جهانبخش محبینیا

شاید فکر کنید شبکه‌های اجتماعی، مانند فیسبوک، امنیت و حریم خصوصی خود را دارند، اما واقعیت چیز دیگری است. شما نمی‌توانید هیچ تضمینی برای این که چه اتفاقی برای عکس‌ها و نوشته‌های‌تان می‌افتد، داشته باشید. پس اگر امنیت زندگی‌تان را می‌خواهید، لازم است از این پس پست‌های‌تان را با احتیاط بیشتری در اینترنت به اشتراک بگذارید.
احتیاجی نیست شما آدرس خانه، شماره تلفن، تاریخ تولد، نام پدر یا دیگر اطلاعات شخصی‌تان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، زیرا دیگران به راحتی می‌توانند با در دست داشتن نشانه‌ای کوچک از شما، به دیگر اطلاعات‌تان دسترسی پیدا کنند. بنابراین اگر دوست ندارید که اطلاعات شما به راحتی در اختیار دیگران قرار گیرند، تا جای ممکن از نوشتن اطلاعات شخصی خود بپرهیزید.
حتما امنیت صفحه‌ای که در آن عضو هستید را چک کنید، زیرا ممکن است که موقعیت مکانی آن فعال باشد. در این صورت هر پستی که بگذارید، مکانی که در آن هستید نیز برای دیگران به اشتراک گذاشته می شود و همین امر می‌تواند برای‌تان خطرناک و دردسرساز باشد. به عنوان مثال دیگران می‌فهمند شما مسافرتی چند روزه در پیش دارید یا این که در حال حاضر در خانه نیستید و... بنابراین اگر نمی‌خواهید که دیگران رد پای شما را قدم به قدم دنبال کنند، لوکیشن یا همان موقعیت مکانی خود را غیر فعال کنید.
دلیلی ندارد که دیگران از برنامه سفر شما آگاه باشند. چرا آنها باید بدانند که خانه شما به مدت چند روز خالی است یا این که یک هفته در دفتر کار خود نخواهید بود؟ بسیاری از خلافکاران و دزدان از طریق همین شبکه‌های اجتماعی برای ردیابی موقعیت‌های مورد نظرشان استفاده می‌کنند. مطمئنا شما هم دوست ندارید که شیرینی سفر با دیدن خانه خالی‌تان تلخ شود.
به همان اندازه که انتشار برنامه سفر و موقعیت مکانی شما کار خطرناکی است، به اشتراک گذاشتن خبرهای خوبی که در مورد خودتان می‌‌شنوید نیز می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. به عنوان مثال اگر پیشرفتی در کار داشته‌اید و فکر می‌کنید که انتشار آن حسادت دیگران را بر می‌انگیزد، از به اشتراک گذاشتن آن با دوستان‌تان خودداری کنید یا حداقل آن را به گونه‌ای بازگو کنید که به دیگران حس بدی دست ندهد اما هرگز برای فخر‌فروشی و برانگیختن حسادت دیگران به شیوه زندگی خود، این کار را انجام ندهید.
از به اشتراک گذاشتن پست‌هایی که کنجکاوی دیگران را در مورد شما بر‌می‌انگیزد، خودداری کنید. به عنوان مثال ممکن است پستی بگذارید که برای دیگران قابل فهم نباشد، در این شرایط دیگران مطمئنا از شما سوال‌هایی چون «چه اتفاقی افتاده؟»، «منظورت چیست؟» یا... می‌پرسند. بنابراین از گذاشتن پست‌های مبهم، مانند «امروز بدترین روزم است» یا «بهتر از این نمی‌شود!» خودداری کنید، مگر این که از عمد بخواهید جلب توجه کنید.
اگر از عشق زندگی‌تان جدا شده‌اید یا این خبر بدی از زبان پزشک‌تان شنیده‌اید یا حتی از دست همکارتان شاکی هستید، نباید چنین اطلاعات شخصی را با دیگران به اشتراک بگذارید. نوشتن برنامه کلی زندگی‌تان مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما جزئیات جایی در شبکه‌های اجتماعی ندارند. قبل از به اشتراک گذاشتن آنها فکر کنید که تمام دوستان، فامیل، همکاران یا حتی مدیرتان آنها را خواهند خواند، پس اگر دوست ندارید که جزئی‌ترین اطلاعات زندگی‌تان به گوش جهان برسد، از به اشتراک گذاشتن آن‌ها بپرهیزید.
مطمئنا همه ما کارهای عجیب و دور از تصور کرده‌ایم اما گذاشتن عکس آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی ممکن است پیام منفی را به دیگران منتقل یا حتی نظر دیگران را نسبت به شما عوض کند. علاوه بر آن، دیگران به سادگی می‌توانند عکس شما را در صفحات دیگری منتشر کرده و در نهایت مایه آبروریزی‌تان شود. بنابراین قبل از گذاشتن عکس‌هایی که برای خودتان خاطره‌ساز و خنده‌آور است، اما روی دیگران اثری منفی می‌گذارد، خوب فکر کنید.
اگر دوست ندارید که عکس‌های شخصی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، از آپلود کردن آنها در هر مکان خصوصی دیگر یا حتی ارسال آن‌ها به صورت مسیج خصوصی برای دیگران نیز خودداری کنید، زیرا هر چقدر هم که شما به امنیت فضایی که عکس‌تان در آن قرار دارد مطمئن باشید، باز هم احتمال این که روزی به دست دیگران برسد، زیاد است.
حتی پس از یک روز سخت کاری، عاقلانه نیست که در شبکه‌های اجتماعی در مورد کارتان گله و شکایت کنید. مطمئنا در میان دوستان‌تان افرادی هستند که بیکارند یا در موقعیت شغلی مناسبی به سر نمی‌برند. در این شرایط نه تنها با شما احساس همدردی نمی‌کنند، بلکه برعکس، شما را فردی قدرنشناس می‌خوانند. علاوه بر آن ممکن است همکار یا مدیرتان نیز از حرف‌های شما برداشتی کند که برای‌تان دردساز شود.
شاید صحبت کردن در مورد فعالیتی که شما در محل کارتان انجام می‌دهید، برای خودتان چندان اهمیتی نداشته باشد اما بدون شک مدیرتان از این کار خوشنود نخواهد شد. به علاوه، شما با در اختیار گذاشتن اطلاعات شرکتی که در آن به سر می‌برید، این فرصت را به رقبا می‌دهید تا از شما پیشی بگیرند یا حتی از ایده‌های ناب شما سوءاستفاده کنند. بنابراین اطلاعات محیط کارتان، موضوع خوبی برای اشتراک در دنیای مجازی نیست.
فرقی نمی‌کند که خبر ازدواج دوست صمیمی‌تان باشد، یا خبر قبولی برادرتان در دانشگاه یا حتی بارداری دختر خاله‌تان، شما نباید اولین نفری باشید که خبرهای مهم زندگی دیگران را منتشر می‌کند. بگذارید فرد مورد نظر خودش منتشر کننده خبر باشد، پس از آن می‌توانید با اجازه او، خوشحالی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
شبکه‌های اجتماعی به هیچ وجه مکان خوبی برای پشت سر دیگران حرف زدن یا دعواهای خانوادگی و دوستانه نیست. بنابراین عصبانیت خود را در آن مکان تخلیه نکنید. با این کار بدون شک حرف‌های شما به گوش مخاطب مورد نظر رسیده و نه تنها رابطه شما با او به پایان می‌رسد بلکه دیگران نیز اعتمادشان را به شما از دست خواهند داد.
تنها در صورتی که شما مدرک پزشکی و در این زمینه تخصص دارید، می‌توانید در مورد داروها و روش‌های درمانی نظر دهید،. در غیر این صورت، تجربیات شخصی به هیچ وجه منبع معتبری در زمینه پزشکی نخواهند بود زیرا ممکن است که روی بدن فرد دیگر، جوابی عکس دهد.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام