سرمقاله

لبنان پس از انفجار

جلال خوش‫چهره

سمیرا ابراهیمی
زلزله ای که در شامگاه بیست و یکم مهرماه، شهر کرمانشاه را لرزاند، علاوه بر غم و اندوهی که به دلیل ویران شدن آشیان هموطنان کرمانشاهی و شهرها و روستاهای تابعه ایجاد کرده‌است، غم بزرگتری را نیز نمایان می کند که حاصل خرابی‌های مسکن مهر قابل سکونت این مناطق است. این اتفاق در حالی رخ داد که روز زلزله، مدیر امور مسکن اداره کل راه وشهرسازی استان کرمانشاه از تحویل سه هزار واحد مسکن مهر در استان تا پایان امسال خبر داده بود.عبدالرضا غفوری با اشاره به ساخت 50 هزار و 300 واحد مسکن مهر دراستان، گفت: از این تعداد، تعهد ساخت 45 هزار واحد در شهرهای با جمعیت بالای 25 هزار نفر و 5300 واحد در شهرهای زیر 25 هزار نفر را داریم. در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت از مجموع 45 هزار واحد مسکن مهر، 35 هزار واحد تاکنون تحویل شده است. تا پایان سال نیز واحدهایی که دارای متقاضی بوده و معارض ندارند که حدود سه هزار واحد است به متقاضیان تحویل می‌شود.
بافت فرسوده ایجاد کردن
سید کمال‌الدین شهریاری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص دلایل این ویرانی گسترده به «ابتکار» می‌گوید: از سال‌های گذشته در خصوص آغاز به کار مسکن از لحاظ کمبود کیفیت آن‌ها هشدارهای جدی داده بودیم اما توجهی از سوی دولت وقت به هشدارها صورت نگرفت. طبیعتا وقتی که قیمت ساخت هر متر مربع مسکن، 1 میلیون تومان باشد، اما به پیمانکار 300 هزار تومان پرداخت شود، خانه هایی از این بهتر ساخته نمی‌شود. در زمان ساخت و ساز این واحد‌ها، دانشجویان در پروژه‌های تحقیقاتی خود موارد کم و کاستی زیادی از جمله بیرون زدن تیرهای فلزی پله‌ها، نم دادن سقف قبل از بهره‌برداری، ترک خوردن ساختمان‌ها قبل از مسکونی شدن و مواردی از این قبیل را مشاهده کرده بودند که گزارش این مشکلات را به دولت وقت دادیم اما فرجی حاصل نشد.
شهریاری در ادامه گفت: وقتی امروز مشاهده می‌کنیم که مسکن مهر تازه ساز با یک زلزله آوار و ویران می‌شود، متوجه می شویم نام «بافت فرسوده ایجاد کردن» که پیش از این بر مسکن مهر گذاشته بودیم، بی دلیل نبود. همچنین بررسی‌های کمیسیون عمران نشان می‌‌دهد که سایر مجتمع‌های مسکن مهر کیفیتی بهتر از این ساختمان‌های ویران شده ندارد. البته ساخت و سازی که در زمان دولت یازدهم انجام شد، با کیفیتی بهتر از دولت‌های قبلی بوده‌است.
او افزود: هم اکنون در کمیسیون عمران طرح تحقیق و تفحص برای جبران مافات خرابی‌های مسکن مهر غرب کشور و بهبود مقاومت واحدهای فعلی را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.
مقصر ناظر
حسن محتشم، رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران نیز در گفت و گو با « ابتکار» در خصوص وضعیت ساخت و ساز مسکن مهر گفت: بخشی از ساخت مسکن مهر در دست انبوه سازان بود و بخش دیگری توسط سازندگان پراکنده و غیر انبوه ساز انجام می شد. اما در هر صورت باید توجه داشته باشیم که طبق قانون، مسکن مهر از ضوابط قانونی سازمان نظام مهندسی تبعیت می کند. همچنین ساخت و ساز مسکن مهر تحت نظر مهندس ناظر انجام شده و اگر خرابی در این واحدها رخ بدهد، ابتدا مهندس ناظر به عنوان مقصر شناخته می شود و سپس پای سازنده به وسط می آید. بنابراین اکنون نیز مهندس ناظر بر ساخت مسکن های مهر کرمانشاه به عنوان مقصر شناخته می شود. اما نمی توانیم ضعیف بودن بنیان های مسکن مهر در این منطقه را به کل کشور تعمیم بدهیم. البته نظارت رکن لازم برای ایجاد سازه مرغوب است، اما کافی نیست.
وی در ادامه بیان کرد: کیفیت سیمان و بتن و نوع استفاده از آن‌ها نقش اصلی در ایستایی ساختمان دارد. بسیاری از
مسکن های مهری که ساخته شده، از لحاظ کیفیت سازه با ساختمان های دیگر تفاوت زیادی ندارد. در واقع سفت کاری این واحد ها باید با کیفیت بالا صورت می گرفت، اما در مراحل نازک کاری، به دلیل ذات ارزان بودن آن ها می توان از مصالح ارزان تر استفاده کرد.
محتشم در خصوص فرضیه کم کاری پیمانکاران به دلیل پرداخت کم و نامنظم از سوی دولت بیان کرد: این موضوع اصلا قابل پذیرش نیست. هر سازنده می تواند خود را با شرایط مالی سازگار کند و یا ساخت را نپذیرد، اما کم کاری در کیفیت سازه به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.
گزارش‌های بی نتیجه
محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه،‌ مسکن و شهرسازی در سال 92 اعلام کرده بود که مسکن مهر با توجه به شتابی که در آغاز دات، باعث ایجاد برنامه‌ریزی‌های غیرکارشناسی شد، بنابراین مشکلات فنی این واحدهای مسکونی به مرکز تحقیقات مسکن به عنوان بازوی اجرایی وزارت راه وشهرسازی ارائه شده‌است. مرکز تحقیقات مسکن به دنبال رفع و رجوع مشکلات فنی مسکن مهر است و به همین دلیل مستند‌سازی مسکن مهر هم شروع شده‌است. شکرچی زاده در آن زمان با بیان این که اعتبار 50 هزار میلیارد تومانی برای پروژه‌های مسکن مهر می‌توانست شرایط بهتری داشته باشد، گفت: واحدهای مسکونی مهر که به شیوه صنعتی ساخته شده است دارای کیفیت بهتری است. به هر حال اگر برخی از واحدهای مسکونی مهر موردی دارای کیفیت پایین باشد و از مرکز درخواست کمک شود حاضر به ارائه کمک فنی و ارزیابی مشکلات هستیم. رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: باید زمینه‌های اجرایی مسکن مهر دیده شود و راهکارها را با ارائه نظرات کارشناسی پیاده کرد.
محمد شکرچی‌زاده بار دیگر در سال 95 به احتمال بروز مشکل در مسکن مهر اشاره کرده و گفته بود که پروژه‌ای در مرکز تحقیقات مسکن و راه و شهرسازی با عنوان مستندسازی مسکن مهر از سال گذشته آغاز شده بود، بنابراین این اقدام توسط کارشناسان خبره این مرکز انجام و گزارش نهایی آن دراختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است. وی افزود: در مورد کیفیت ساخت و ساز مسکن مهر، مواردی که نیاز به بررسی فنی دارد، در استان‌های مختلف به خصوص تهران، تهیه و به مرکز ارجاع می‌شود و از نظرات تخصصی مرکز تحقیقات، برای رفع این اشکالات جویا می‌شوند، به همین دلیل، مرکز تحقیقات این موارد را به صورت موردی بررسی می‌کند.
شکرچی‌زاده ادامه گفته بود که قراردادهای آن زمان برای ساخت و ساز مسکن مهر جزو تعهدات دستگاه‌های پیمانکار بود که مقررات ملی ساختمان رعایت شود، اما اینکه در عمل، میزان رعایت مقررات ملی ساختمان در پروژه‌های مسکن مهر تا چه حد رعایت شده است، باید گفت که خیلی کم‌رنگ بوده است، چرا که وقتی محدودیت قیمت و مشخص نبودن عدد واقعی، باعث می‌شود که پیمانکاران به دنبال حاشیه سود بروند و کیفیت را فراموش کنند.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه دولت باید زمینه‌ساز ساخت و ساز باشد، گفت: وقتی مقررات ملی ساختمان در پروژه مسکن مهر رعایت نشود، اشکالات فنی بیش از پیش خود را بروز می‌دهد، اما باز هم تاکید می‌کنم که اتمام پروژه مسکن مهر جزو تکالیف وزارت راه و شهرسازی است.
شکرچی زاده دز خصوص این که این مسکن می توانند ترمیم شوند و یا نیاز به تخریب دارند، گفته بود که بسیاری از مشکلات فنی پروژه‌های مسکن مهر را می‌توان برطرف کرد، اما اینکه پروژه‌هایی که اشکالات فنی دارند باید تخریب شوند، فعلاً به ما گزارش نشده‌است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام