EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 29 مهر 1397   Sunday 21 October 2018

سرمقاله

دلارهای نفتی و قبیله‌گرایی مدرن

جهانبخش محبی نیا

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: بر اساس گفته‌های کارشناسان، یوز در معرض نابودی است از سوی دیگر خشکسالی‌های ممتد فشار دام را برمراتع افزایش داده است. این دو عامل موجب گرسنه ماندن یوزپلنگ می‌شود و یوزپلنگ گرسنه نه توان تولید مثل دارد نه حتی توان دفاع از خود.
عیسی کلانتری گفت: یوزپلنگ جزئی از محیط زیست است اما متاسفانه طی سال‌های گذشته به علت تبلیغات انجام شده به ۵۰ درصد محیط زیست تبدیل شده این در حالی است که محیط زیست کلیه گیاهان، جانوران، حشرات، خاک، آب، هوا، انسان، و ... را در برمی گیرد بنابراین نمی توانیم ادعا کنیم محیط زیست تنها در یوزپلنگ خلاصه می‌شود.
وی بیان کرد: تبلیغات برای یوزپلنگ مهم است ولی با حک کردن تصویر یوز روی هواپیما این گونه جانوری احیا نمی شود. چه بسا که در زمینه برخی مسائل مثل پسماند و کاهش آلودگی هوا آگاهی‌رسانی عمومی اثرگذار است اما تبلیغات برای یوز در زمره آگاهی‌های عمومی قرار نمی‌گیرد و در حفظ آن تاثیر چندانی ندارد. تاکنون کسی در محیط زیست برای تامین حق‌آبه تالاب‌ها با وزارت نیرو نجنگیده است
کلانتری تاکید کرد: نباید فراموش کنیم که اگر قرار باشد، همه تمرکز خود را تنها روی یوزپلنگ بگذاریم، همه محیط زیست را از دست می‌دهیم؛ چه بسا که تا الان هم از دست داده‌ایم چون متاسفانه تا الان کسی در محیط زیست نبوده که برای تامین حق‌آبه تالاب‌ها با وزارت نیرو بجنگد؛ تالاب‌های خشکی که تبدیل به کانون گرد و غبار کشور شده‌اند.
یوزپلنگ با تبلیغات دروغین احیا نمی‌شود
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه هر عنصری در طبیعت و محیط زیست، جایگاه خود را دارد،گفت: به یوزپلنگ هم باید اهمیت داد اما نه تبلیغی چون با تبلیغات دروغین یوزپلنگ احیا نمی‌شود. مشکل اصلی یوزپلنگ، زیستگاه نامناسب و نهایتا گرسنگی است و در حال حاضر نمی‌دانیم جمعیت یوزپلنگ‌ در کدام مناطق کشور پراکنده است؟ ضمن اینکه در حال حاضر اصلا روشن نیست که چگونه باید با جمعیت موجود یوزپلنگ‌ها رفتار شود. وی در ادامه ضمن انتقاد از طرح حفاظت از یوزپلنگ اظهار کرد: برنامه‌های حفاظت از یوزپلنگ برنامه‌های فضایی و تخیلی است چون طرحی که داریم تاکنون اثرگذاری مثبتی نداشته است. جمعیت یوزپلنگ قبل از اجرای طرح حفاظت از یوز بالای ۱۰۰ نفر بود ولی بعد از اجرای طرح حفاظتی طی ۱۶ سال اخیر، به زیر ۵۰ نفر کاهش پیدا کرده است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه این طرح بر اساس دیدگاه کارشناسان اشکال دارد،گفت: اگر طرح حفاظتی اجرا نمی‌شد، ممکن بود جمعیت یوز به ۷۰ نفر افزایش یا شاید هم به ۳۰ نفر کاهش یابد چون ممکن است طرح حفاظت یوزپلنگ نه تنها هیچ کمکی به حفظ این گونه نکرده باشد بلکه حتی به جمعیت یوزپلنگ‌ها آسیب زده باشد.
وی با اشاره به ضرورت اجرای طرح تکثیر و پرورش یوزپلنگ تصریح کرد: اگر ۱۰ قلاده یوزپلنگ را در منطقه‌ای فنس‌کشی شده به وسعت ۱۰ هزار هکتار که زیستگاه خود گونه نیز است، نگهداری می‌کردیم و غذای کافی در اختیار آنها قرار می‌دادیم فرصت حفظ و حتی تکثیر برای این گونه فراهم می‌شد. این یوزپلنگ‌ها چون غذا داشتند تکثیر هم می‌شدند و بعد می‌توانستیم گونه‌های تکثیر شده را در طبیعت رها کنیم. کارایی این ایده را کارشناسان هم تائید کرده‌اند. کلانتری با بیان اینکه در حال حاضر از یوزپلنگی حفاظت می‌کنند که آن را نمی‌بییند و کل مشاهدات آنها در حد ثبت تصاویر یوز از طریق دوربین، آن هم سه ماه یک بار است، گفت: پرسش مطرح شده این است که طرح حفاظت از یوزپلنگ اجرا شده، چه کمکی به تغذیه یوزپلنگ‌ها می‌کند؟ در حالی که عامل اصلی تهدیدکننده یوز، تغذیه است. فشاری که از طریق دام به مراتع آمده است و آسیبی که سگ‌ها به منبع غذایی یوز زده‌اند، مسائلی است که این گونه را در معرض تهدید قرار داده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام