سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، روز گذشته در نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی ضمن ابراز تاسف و همدردی از وقوع زلزله در ایران و عراق، در خصوص سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و همچنین بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس به ایران گفت: سفر آقای مکرون به تهران در دستور کار دو کشور قرار دارد و تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نیست. احتمالا این سفر بعد از انجام سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران انجام خواهد شد. سفر وزیر خارجه انگلیس نیز در دستور کار روابط دو کشور است و زمان آن در حال تنظیم و بررسی است و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا قبل از انتهای سال جاری میلادی انجام خواهد شد.
موضع‌گیری‌های ماکرون دقیق نیست
قاسمی همچنین موضع‌گیری‌های رییس‌جمهور فرانسه را دقیق ندانست و گفت: ما خواستار این هستیم که آنها با درایت بیشتری به مسائل منطقه توجه کنند و به این موضوع دقت کنند که برخی بدخواهان می‌خواهند روابط ایران با اروپا را تحت تاثیر قرار دهند. سفر آتی مقامات فرانسوی به تهران می‌تواند در کاستن برخی از اختلافات در مورد بعضی از زمینه‌ها موثر باشد و قطعا در این سفرها در مورد مسائل مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی صحبت خواهد شد.
در مورد مباحث دفاعی با هیچکس گفت و گویی نخواهیم داشت
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر مذاکره ایران با دیگر کشورها در ارتباط با فعالیت‌های موشکی کشور، اظهار کرد: ما بارها اعلام کرده‌ایم که در مورد مباحث موشکی و موضوع دفاعی ایران با هیچ کشور و هیچ فردی گفت‌وگو نخواهیم داشت.
از نامه‌نگاری بارزانی اطلاعی ندارم
قاسمی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه گویی آقای مسعود بارزانی اخیرا نامه‌نگاری‌هایی را با مقامات ایرانی و ترکیه‌ای انجام داده و درخواست گفت‌وگو داشته است، گفت: من در مورد نامه‌نگاری‌های آقای بارزانی با مقامات ایرانی اطلاعی ندارم.
مناسبات خوب با اتحادیه اروپا
قاسمی در مورد مناسبات ایران با اتحادیه اروپا از جمله سفر اخیر کمیسیونر کشاورزی این اتحادیه به تهران، گفت: ما مناسبات خوبی با اتحادیه اروپا داریم و زمینه‌های زیادی برای همکاری بین ما و اتحادیه اروپا در ارتباط با مسائل مختلف از جمله مسائل منطقه‌ای، بین‌المللی، برجام، همکاری‌های اقتصادی و ... وجود دارد و امیدواریم که این روند ادامه پیدا کند.
مشکلاتی در مورد وضعیت حساب بانکی ایرانیان مقیم چین
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت حساب بانکی تعدادی از روسای ایرانی مقیم چین و ایجاد مشکلاتی برای حساب‌های بانکی آنها،‌ گفت: مذاکرات و گفت‌وگوها در سطح سیاسی و بانکی با مقامات چینی ادامه دارد تا این مشکل برطرف شود و تا آنجا که اطلاع دارم هنوز برخی از مشکلات باقی است و تلاش‌های ما نیز همچنان ادامه دارد تا این معضل و مشکل برای دانشجویان و شرکت‌های ایرانی برطرف شود. قاسمی همچنین در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه حساب برخی از تجار ایرانی در بعضی از بانک‌های اماراتی دچار مشکل شده و این حساب‌ها بعضا مسدود شده‌اند نیز گفت: در مورد موضوع امارات خبر دقیقی ندارم. ظرف دیروز و امروز در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در این ارتباط دیدم ولی همان‌طور که گفتم خبر دقیقی از آن ندارم، بنا بر این اظهارنظری نیز در مورد آن نمی‌کنم و این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد. فکر نمی‌کنم که در امارات بحث جدی در این ارتباط وجود داشته باشد و ممکن است یک بانک یا تعداد محدودی از بانک‌ها مسائل مربوط به خود را داشته باشند. با توجه به حجم حضور قابل توجه ایرانیان در آن منطقه نباید به سمت مشکلات بیشتری در ارتباط با تعامل با بانک‌های آنجا حرکت کنیم، فکر می‌کنیم که حداقل درایت و هوشمندی در این حوزه در آنجا وجود داشته باشد.
امکان ارسال سلاح به یمن وجود ندارد
سخنگوی وزارت خارجه در مورد اظهارات برخی از رسانه‌ها مبنی بر مرتبط دانستن ایران به حمله موشکی انصارالله یمن به عربستان و فضاسازی‌هایی که در این زمینه علیه ایران صورت گرفت، تصریح کرد: رسانه‌ها سخنان خود را مطرح می‌کنند و تبلیغات خود را بر اساس نوع وابستگی‌هایی که دارند به پیش می‌برند. وی با بیان اینکه این فضاسازی‌ها راه به جایی نمی‌برد، تاکید کرد: ایران دخالتی در موضوع یمن ندارد و ما هیچ نوع سلاحی را به یمن ارسال و صادر نمی‌کنیم و اصلا امکان ارسال آن وجود ندارد. ما حتی نمی‌توانیم مواد غذایی به این کشور صادر کنیم. به نظر می‌رسد آنچه که در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد سلاح‌های قبلی است که در پادگان‌های یمن وجود دارد و یمنی‌ها توانسته‌اند زیر فشارهای بمباران عربستانی‌ها برای دفاع از خود تا حدی این موشک‌ها و تسلیحات را تکامل و ارتقا دهند.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ایران در این زمینه هیچ نقشی نداشته و ما هیچ‌گونه اتهامی را در این زمینه نمی‌پذیریم، ادامه داد: این فضاسازی‌ها در قالب فشارهای سیاسی و جنگ روانی که از سوی معاندان ایران در منطقه صورت می‌گیرد انجام می‌شود و آنها در تلاش هستند با این فضاسازی‌ها بر روی فجایعی که در یمن انجام داده‌اند سرپوش بگذارند.
سفر جانسون ربطی به موضوع نازنین زاغری ندارد
سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران موضوعی است که از قبل مطرح شده و ربطی به اظهارات اخیر جانسون در مورد پرونده نازنین زاغری و انتقاداتی که در داخل انگلستان نسبت به او شده، ندارد، خاطر نشان کرد: ما طیفی وسیع از مسائل را با لندن داریم و در سفر وزیر خارجه انگلیس به ایران در مورد مسائل دو جانبه، منطقه‌ای، پیرامونی و برجام صحبت و رایزنی می کنیم. آنچه که در رسانه‌های انگلیس در مورد این سفر مطرح می‌شود مربوط به مسائل داخلی انگلستان است و ما خود را درگیر این مسائل نمی‌کنیم.
امیدواریم الحریری به زودی به کشورش بازگردد
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی از تحلیل‌ها مبتنی بر این موضوع است که سعدالحریری در عربستان زندانی شده و نگاه ایران به مسائل داخلی لبنان چگونه است؟ خاطرنشان کرد: مسائل لبنان به خود لبنان مربوط است. ما در امور داخلی دیگران دخالت نمی‌کنیم و آنها هستند که تصمیم می‌گیرند که در چه مسیر و راهی حرکت کنند. باید صبر کرد و دید تحولات آتی در لبنان چگونه پیش می‌رود.
قاسمی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه ما خواهان ثبات در لبنان هستیم و امیدواریم که وضعیت در این کشور در مسیر درستی به راه خود ادامه دهد، در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: اگر بخواهیم برخی تحلیل‌ها را قبول کنیم شاید بتوان گفت معاندین و بدخواهان لبنان در پیشبرد اهداف خود تاکنون با شکست مواجه شده‌اند و به اهداف‌شان دست پیدا نکرده‌اند.ما همواره خواهان ثبات و امنیت در لبنان بوده‌ایم و خوشبختانه در سال‌های اخیر با تلاش احزاب و گروه‌های مختلف لبنانی این کشور در مسیر درستی قرار گرفته و در جهت بازسازی و سازندگی خود حرکت کرده بود و این روند مورد حمایت ایران است. قاسمی با بیان اینکه استعفای حریری یک امر غیرمترقبه، ناگهانی و مشکوک تلقی می‌شود، اظهار کرد: امیدواریم با توجه به سخنانی که دیشب در مصاحبه خود مطرح کرد هر چه زودتر به لبنان برگردد. آنچه که مورد توافق احزاب، گروه‌های لبنانی و رئیس‌جمهوری این کشور قرار بگیرد مورد حمایت ما نیز خواهد بود و از هرگونه عاملی که به ثبات و امنیت در لبنان کمک کند حمایت خواهیم کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام