سرمقاله

گمشده مجلس دهم

ژوبین صفاری

روزهای پرمشغله، مسئولیت‌های متنوع کار و زندگی شخصی، کمبود زمان و اهداف و آرزوهایی که قربانی زمان می‌شوند و نمی‌توان آن‌طور که شایسته است برای آن‌ها برنامه‌ریزی کرد، بخش کوچکی از صدها مسئله‌ای است که بسیاری از مردم این روزها با آن مواجهند و به موجب آن‌ها نمی‌توانند تمرکز خود را روی موضوعی واحد و ارزشمند، منسجم کنند.
بشر امروزی تحت بمباران اطلاعاتی وسیع و بی‌پایان دنیای مجازی قرار دارد و به دلیل تغییر سبک زندگی که کاملا نامحسوس در افکار، ایده ها و اعتقادات وی نفوذ کرده، همیشه با مسائلی روبه‌روست که موجب حواس‌پرتی می‌شوند و قدرت تمرکز کامل را از وی می‌ربایند.
جالب است بدانید که بر اساس یک نظرسنجی از کارمندان آمریکایی، مشخص شد این افراد به‌طور میانگین، روزانه ۲ ساعت از زمان خود را به مطالعه و پیگیری اخبار سیاسی اختصاص می‌دهند. بنابراین با این حجم از اطلاعات و اخباری که هر ثانیه در حال به‌روزرسانی هستند و با کمترین هزینه در اختیار کاربران قرار دارند، باید توانایی تمرکز کردن روی موضوعات اصلی زندگی و اولویت‌ها در دستان خود بگیرد.
این شما هستید که می‌توانید با انتخاب‌های خود، از میزان حواس‌پرتی‌های خود کاسته و بر قدرت تمرکزتان در کار بیفزایید. به باور محققان دانشگاه هاروارد، موضوعات دیجیتالی و میتینگ‌های غیرکاربردی دو عامل اصلی برای عدم تمرکز کارمندان در محیط کار بشمار می‌روند.
شاید برایتان عجیب باشد، اما کم‌آبی بدن موجب حواس‌پرتی می‌شود. وقتی فرد به اندازه کافی آب در طول روز نمی نوشد، با عوارضی همانند انرژی پایین، سردرد، عدم تعادل هورمون‌ها و خستگی مواجه می‌شود. به گفته کارشناسان، هر شخص باید دست‌کم ۸ لیوان آب در طول روز مصرف کند. برای تامین این میزان آب می‌توانید میوه‌ها و سبزیجاتی که آب زیادی در خود دارند را مصرف کنید تا حجم زیادی از این مایع ضروری برای حیات را تامین کرده باشید.
قدرت تمرکز هر فرد به طور مستقیم به میزان و کیفیت خواب او بستگی دارد. وقتی مغز زمان کافی برای بازیابی انرژی خود را نداشته باشد، فرد قادر نخواهد بود برای مدت طولانی تمرکز خود را حفظ کند. از این رو می‌توانید با به‌کارگیری برخی ترفندها همچون تعیین هدف در زندگی، به مقابله با بی‌خوابی بروید یا با کاهش دردهای جسمانی، خوابی راحت برای خود رقم بزنید.
لازم است بدانید که مغز انسان به مصرف غذاهای فرآوری شده و غذاهای شیرین اعتیاد پیدا می‌کند. قند و شکر ساده‌ترین کربوهیدراتی هستند که بلافاصله پس از مصرف موجب تولید اندروفین در مغز شده و در نتیجه فرد احساس شادی پیدا می‌کند. اما این حس کاملا موقتی است و به‌همان سرعت که شکل گرفته، از بین خواهد رفت. زیاد و کم شدن قند در بدن باعث می‌شود تا مغز از تمرکز روی کارِ در حال انجام دست کشیده و به دنبال دریافت قند بیشتر باشد. بنابراین، برای کمک به سلامت هرچه بیشتر بدن خود و افزایش میزان تمرکز لازم است تا میزان مصرف کربوهیدرات و مواد قندی را تا حد ممکن کاهش دهید. افراد می‌توانند با شناخت بیشتر انواع مختلف قند و فواید و ضررهای آن، سلامت بدن خود را تضمین کنند. همچنین با کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها نیز علاوه بر افزایش تمرکز به تناسب اندام خود هم کمک خواهید کرد.
شاید شنیده باشید که به لحاظ علمی ثابت شده که شبکه‌های اجتماعی رابطه مستقیم با افسردگی افراد دارند. دلایل این امر نیز به شرح زیر است: کنترل و به‌روزرسانی پلتفرم‌های مختلف برای کاربر به فعالیتی دشوار تبدیل می‌شود و اشخاص پس از مدتی قدرت مدیریت هم‌زمان آنها را از دست می‌دهند. کاربران دائما خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. این در حالی‌ست که تقریبا همه آن‌ها می‌دانند که این تصاویر تنها بخشی کوچک و منتخبی از زندگی دیگران است. کاربران میزان محبوبیت و تعداد دوستان خود را بر اساس تعداد لایک، کامنت یا فالوئرهای خود تعیین می‌کنند و دائم در حال مقایسه خود با دیگران هستند. مغز کاربران مملو از اطلاعاتی است که در هر روز از هر هفته‌ زندگی سالانه آن‌ها دریافت می‌شود. آفلاین بودن موجب ایجاد استرس در وجود آن‌ها می‌شود. نوتیفیکیشن شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود تا اشخاص این فشار را روی دوش خود حس کنند که باید فورا به این پیغام‌ها پاسخ دهند. در نتیجه حس می‌کنند روی زمان و کارهای خود هیچ کنترلی ندارند و این موجب ایجاد استرس و حواس‌پرتی می‌شود. برای از بین بردن این فشار می‌توان دریافت نوتیفیکیشن‌ها را غیرفعال کرد تا در وسط کار، اجباری درونی برای واکنش نشان دادن نداشته باشید. چشم‌انداز کلی زندگی آن‌ها تحت‌تاثیر مستقیم اخبار و محتواهای منفی است که از دنیای مجازی دریافت می‌کنند.
خوشبختانه راهکارهای گوناگونی برای ترک اعتیاد به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که با به کار بستن آن‌ها می‌توان کیفیت زندگی را تا حد زیادی بهبود بخشیده و از میزان استرس‌ها و مشکلات خواب ناشی از آن نجات پیدا کرد.
انجام چند کار به طور همزمان باعث می‌شود تا همه بخش‌ها و سلول‌های مغز مشغول فعالیت باشند. وقتی در یک زمان واحد، یک کار را انجام می‌دهد، هر دو نیم‌کره چپ و راست مغز روی یک موضوع تمرکز می‌کنند و در نتیجه، کیفیت کار بالا خواهد بود. اما وقتی قرار است هر بخشی، کار خودش را بکند، بدون شک از کیفیت عملکرد فرد کاسته شده و نمی‌تواند به هدفی که دلخواهش است، دست پیدا کند.
آسان‌ترین بهانه برای توجیه کارهای اشتباه یا کم‌کاری این است که همه تقصیرها را گردن عواملی خارجی بیندازیم. اما واقعیت این است که در بسیاری از موارد، کنترل زندگی، تمرکز، کارها و مسئولیت‌ها، همگی به دست خودمان است و این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم زندگی سالم و به دور از استرس داشته باشیم یا دائم پیگیر اخبار و تصاویری باشیم که نه تنها تاثیر مثبتی در زندگی ما ندارند، بلکه موجب عقب ماندن از قافله پیشرفت هم می‌شوند.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام