سرمقاله

صندلی رئیس جمهوری چند؟

محمدعلی وکیلی

یک کارشناس ارشد حوزه منع اشاعه تسلیحات با تاکید بر این‌که لغو یک جانبه برجام به اعتماد بین‌المللی در زمینه توافق‌های بین‌المللی با آمریکا لطمه وارد خواهد کرد، گفت: فکر نمی‌کنم اتحادیه اروپا و فرانسه، انگلیس و آلمان در صورت خروج آمریکا از برجام، این توافق را لغو کنند.
11 اکتبر سال جاری بود که ترامپ در نهایت به موضع‌گیری‌های خصمانه خود علیه برجام جامه عمل پوشاند و از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد که بسیاری از کارشناسان این اقدام او را نخستین گام جهت خروج کامل آمریکا از توافق هسته‌ای دانستند. این اقدام ترامپ در حالی انجام شد که جامعه بین‌الملل و در راس آن کشورهای اروپایی متحد واشنگتن و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را تایید و بر لزوم پایبندی همه طرف‌ها به این توافق تاکید می‌کنند.
در همین رابطه ایسنا با فرانک ون هیپل استاد دانشگاه و رئیس برنامه علوم و امنیت جهانی دانشگاه پرینستون گفت‌وگویی را به انجام رسانده است. او در پاسخ به این سوال که برجام توافقی برای حل مساله هسته‌ای است و طرف‌ها در جریان مذاکرات تلاش کردند تا موضوعات دیگری وارد آن نشود، این در حالی است که ترامپ به صراحت می‌گوید برجام تاثیری در نقش ایران در منطقه نداشته است، آیا باید از برجام چنین انتظاری داشت؟ اظهار کرد: دولت اوباما توافق هسته‌ای را نخستین گام و اقدامی ضروری برای آغاز گفت‌وگوها با ایران در مورد مسائل منطقه‌ای که دو طرف اختلافات بسیاری در این زمینه دارند، می‌دانست. دو طرف به این درک مشترک رسیده بودند که نمی‌توانند همه مشکلات خود را در چارچوب یک توافق حل کنند. اکنون دولت ترامپ در مخالفت با برجام کنار اسرائیل و عربستان سعودی ایستاده است و از این فاکتور که برجام همه مشکلات ما با ایران را حل نمی‌کند، به عنوان توجیهی برای نقد آن استفاده می‌کند. وی با تاکید بر اینکه لغو یک جانبه برجام به اعتماد بین‌المللی در زمینه توافق‌های بین‌المللی با آمریکا لطمه وارد خواهد کرد، افزود: من فکر نمی‌کنم که اتحادیه اروپا، فرانسه، انگلیس و آلمان در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود، این توافق را لغو کنند. اگرچه فکر می‌کنم مقاومت آنها در برابر آمریکا به دلیل این‌که شرکت‌های تجاری این کشورها به دنبال تجارت با ایران هستند، بسیار مشکل خواهد بود. اما امیدوارم که ایران و دیگر اعضای برجام تا زمانی که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا انتخاب شود به برجام پایبند بمانند.
این مقام پیشین کاخ سفید در مورد شرایط کنونی شبه جزیره کره و احتمال ایجاد جنگ به دلیل افزایش تنش‌ها میان پیونگ یانگ و واشنگتن نیز به ایسنا گفت: من نسبت به اقدامات انجام شده توسط کره شمالی و واکنش‌های دولت ترامپ بسیار نگران هستم. برای بیش از نیم قرن کره شمالی بدون تسلیحات هسته‌ای بود و دلیل آنکه کسی بروز یک جنگ دیگر در کره شمالی را نمی‌خواست، مورد حمله نظامی قرار نگرفت. اما اکنون پیونگ یانگ با تهدید همسایگان خود و حالا آمریکا توسط تسلیحات هسته‌ای خود یک فاجعه ایجاد کرده‌اند. این اقدامات که ممکن است به جنگ ختم شود نوعی خودکشی برای کره شمالی خواهد بود و امیدوارم کیم جونگ اون، رهبر این کشور این موضوع را درک کند. ون هیپل ادامه داد: شعار من «دیپلماسی نه به جنگ» است که در سال 1994 و دوران قدرت پدربزرگ کیم جونگ اون، زمانی که من در کاخ سفید بودم کارآمد بود. اما متاسفانه اکنون هیچ یک از دو طرف نشان نداده‌اند که میلی به اتخاذ رویکرد «دیپلماسی نه به جنگ» دارند. این دیپلمات پیشین آمریکایی در پاسخ به این سوال که تمایل و تصمیم ترامپ برای لغو توافق هسته‌ای با ایران تاثیر منفی بر مذاکرات با کره شمالی و استفاده از راهکار دیپلماسی برای حل مساله کره خواهد داشت؟ با تایید این مطلب گفت: البته این یکی از تاثیرات خواهد بود، ولی نمی‌دانم که تا چه حد می‌تواند در رابطه با موضوعات دیگر مهم باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام