سرمقاله

صندلی رئیس جمهوری چند؟

محمدعلی وکیلی

رئیس شورای شهر تهران درباره توان مترو در برابر زلزله گفت: ایستایی مترو بستگی به شدت زمین لرزه دارد اما متروی تهران تا هشت ریشتر را تحمل می‌کند.
به گزارش ایلنا، محسن هاشمی در پاسخ به این سوال که در سال‌های اخیر شاهد عجله در ساخت مترو بودیم، خطوط جدید هم تاب‌آوری زلزله هشت ریشتری را دارد یا نه؟ توضیح داد:‌بر اساس استانداردهای ساخت‌وساز و اظهارات پیمانکاران خطوط جدید هم قدرت تحمل زلزله هشت ریشتری را دارند اما مترو با زلزله بالای هشت ریشتری دچار شکستگی می‌شود اما ریزشی ندارد، دقت داشته باشید که برای قابل استفاده کردن فضای داخل مترو باید فضای داخل آن تجهیز شود.
او با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰سوله مدیریت بحران در هر ناحیه داریم، افزود: معتقدم باید در هر محله یک سوله مدیریت بحران ایجاد شود. ما ۱۰۰ ایستگاه مترو داریم که می‌توانیم سوله‌های بحران را در آنها ایجاد کنیم تا در مواقع لزوم از آنها استفاده شود. هاشمی با بیان اینکه در زمان جنگ به بحث پناهگاه بودن خطوط مترو نیز توجه شده است، گفت: اما همه اینها هزینه دارد و باید موقعیت را برای زمان بحران در مترو پیش‌بینی کنیم.
رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: اگر برق مترو قطع شود نهایتا تا سه ساعت روشنایی داریم اما می‌توان با تجهیز موتور برق و ایجاد امکانات سوله‌های بحران از ظرفیت مترو در زمان بحران استفاده کنیم. او همچنین با اشاره به حضور رئیس اتاق بازرگانی در جلسه شورا گفت: در دورانی که با رکود ساخت‌وساز و مشکلات مالی مواجه هستیم جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی می‌تواند نقش زیادی در پیشبرد پروژه‌ها ایفا کند. او افزود: زلزله از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل اعضای شورای شهر درخواست کردند مسئولان ستاد بحران به شورای شهر بیایند تا درباره اقدامات‌شان برای زلزله در مدیریت بحران توضیحاتی ارائه کنند. این مسئله در هیات رئیسه به بحث گذاشته خواهد شد. رئیس شورای شهر تهران درباره حذف آرم طرح ترافیک نیز گفت: طرح ترافیک بیش از ۲۰سال است که اجرایی می‌شود. می‌توانیم بهتر عمل کنیم و می‌توان از تجربیات سایر کشورها استفاده کرد. او درباره اظهارات ضد و نقیض پلیس راهور و سازمان محیط زیست برای محدوده طرح ترافیک در روز جاری گفت: متاسفانه در کمیته‌ای که در این خصوص تصمیم‌گیری می‌شود ما حضور نداریم و باید نامه‌نگاری کنیم که دراین کمیته حاضر شویم چراکه ما نمی‌توانیم نظارت دستوری داشته باشیم. هاشمی تاکید کرد: تک آرم‌های سالیانه طرح ترافیک هنوز برای بررسی به شورا نیامده و امسال درخواست کردیم زودتر به صحن شورا بیاید تا تصمیم‌گیری شود. او با اشاره به نقش اتوبوس‌ها در آلودگی‌های هوا گفت:‌ اکثر اتوبوس‌های تهران گازسوز هستند البته باید به سمت برقی کردن آنها پیش برویم.
رئیس شورای شهر درباره ارسال گزارش به مجلس برای بررسی مشکلات تهران در جلسه سران سه قوه گفت: اولین گزارش توسط شهردار تهران درخصوص وضعیت آلودگی هوا برای رئیس مجلس ارسال شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام