EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 03 بهمن 1397   Wednesday 23 January 2019

سرمقاله

کشتی طوفان‌زده مطبوعات

علیرضا صدقی

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از تشکیل کمیته حمایت از طرح تحول سلامت در این کمیسیون خبر داد و افزود: کمیته‌ای در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ مجلس تشکیل شده است.
به گزارش مهر، محمد ترکی به افزایش بودجه نظام سلامت در کمیسیون تلفیق اشاره کرد و گفت: در لایحه بودجه، ۹.۵هزار میلیارد تومان برای سازمان بیمه سلامت در نظر گرفته شده بود که در مجلس آن را به ۱۵هزار میلیارد افزایش دادیم که اگر ۵۵درصد این افزایش به سازمان بیمه سلامت تعلق گیرد، این سازمان بیمه‌گر می‌تواند بدهی خود را به مراکز درمانی و داروخانه ها پرداخت کند. او ادامه داد: با این ردیف بودجه‌ای، سازمان بیمه سلامت می‌تواند بدهی‌هایی را که تاکنون داشته، پرداخت کند و بسیاری از چالش‌ها و مشکلات طرح تحول سلامت برطرف می‌شود، افزون بر این بدهی داروخانه‌ها نیز پرداخت و چالش‌های این حوزه برطرف شود.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به پرداخت نشدن بودجه‌های مصوب به حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت اکنون با کسری بودجه مواجه است و از ردیف‌هایی مانند اعتبار محل هدفمندی یارانه‌ها، مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان مانند دخانیات و سایر منابع، بودجه‌های مصوب شده به‌طور کامل پرداخت نشده است. ترکی گفت: وزارت بهداشت سال گذشته ۱۶هزار و ۵۰۰نیرو جذب کرده است و امسال ۱۱هزار نیرو جذب خواهد کرد که پرداخت حقوق آنها بالغ بر هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، اگر این رقم تامین شود در کنار سایر ردیف‌های بودجه‌ای که در تبصره‌های مختلف دیده شده است می‌توان گفت که طرح تحول سلامت می‌تواند روند نسبتا عادی را پیش‌رو داشته باشد و با اصلاح مشکلات، این طرح می‌تواند نقش بسیار خوبی در ارتقای نظام سلامت کشور ایفا کند. وی بر کاهش هزینه‌های پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: طرح تحول سلامت موجب کاهش هزینه‌های پرداختی در حوزه سلامت شد و باید همچنان کاهش پیدا کند. خوشبختانه با اجرای طرح تحول سلامت بیشتر روستاییان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند اما در این میان برخی افراد ثروتمند و متمول نیز رایگان بیمه شدند که باید به‌تدریج با کمک آزمون وسع از پوشش بیمه رایگان خارج شوند زیرا لزومی ندارد که دولت هزینه درمان افراد ثروتمند را پرداخت کند و آنها رایگان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند البته همچنان بر بیمه رایگان روستاییان و قشر آسیب‌پذیر در مناطق شهری تاکید داریم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام