سرمقاله

نشانی اشتباه کاخ سفید

رضا دهکی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین روز از برگزاری سی و سومین جشنواره موسیقی فجر پس از تماشای کنسرت پرویز شهید خان از هند به برخی از سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
به گزارش مهر، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن حضور در کنسرت شهید پرویزخان از هند در جریان سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در پاسخ به خبرنگاران درباره راهکارها و سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حل بحران کاهش مخاطب موسیقی اصیل ایرانی در کنسرت‌ها و اجراهای جشنواره‌ای توضیح داد: بحث مخاطبان موسیقی اصیل ایرانی در طول سال با اجراهای مختلف شکل می‌گیرد و در ایام برگزاری جشنواره‌ها نیز بخشی از خود را نشان می‌دهد. جشنواره‌ها محصول اتفاقاتی هستند که در طول سال پدید می‌آیند. جشنواره‌ها رهاورد آنچه در طول سال انجام می‌شود نشان می‌دهند.
وی ادامه داد: اینکه مخاطب ایرانی با موسیقی اصیل و سنتی خود در تماس و به آن متمایل باشد به اتفاقاتی در طول سال نیازمند است که هم آفرینندگان موسیقی سنتی و کلاسیک ما در آن نقش دارند و هم مجموعه کسانی که می‌توانند به افزایش مخاطب کمک کنند. در این راه بخشی از کار به عهده سازمان صدا و سیما و بخشی هم به عهده مجموعه‌های دیگری است که می‌توانند در این زمینه مساعدت‌هایی را انجام دهند. در این حوزه اشتراک مساعی مجموعه‌ها لازم است تا در طول سال ذائقه مخاطبان را ارتقا بدهیم و بتوانیم به نقطه متعادلی برسیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: من هم قبول دارم این اشکال وجود دارد و ما هنوز آن تعادل مورد نظر را ایجاد نکردیم. ما به هیچ عنوان نمی خواهیم بگوییم موسیقی پاپ باید بی‌مخاطب و بی‌مشتری باشد و مخاطب داشتن این گونه موسیقایی اصلا نقص نیست ولی ما بر این باور هم هستیم که موسیقی سنتی و کلاسیک هم باید ارتقا مخاطب پیدا کند. در این بخش هم مجموعه‌های مختلف و آفرینندگان این گونه موسیقایی هرکدام مسئولیت های خود را دارند تا بتوانند با مخاطبان ارتباط بهتری پیدا کنند.
صالحی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره برخی اجراهایی تکراری در جدول جشنواره موسیقی فجر و برنامه‌های وزارت ارشاد برای جشنواره بعدی گفت: اجازه بدهید ما جشنواره امسال را تمام کنیم بعد درباره جشنواره بعد باهم صحبت می کنیم.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر انتقاد برخی از فعالان حوزه موسیقی درباره فقدان اساسنامه در جشنواره موسیقی فجر اظهار کرد: من هم معتقدم جشنواره‌ها باید شیوه‌نامه‌های روشنی داشته باشد در این مورد هم شیوه‌نامه‌ای تهیه شده اما ما باید به یک شیوه‌نامه دائم مصوب شده برسیم که امیدواریم این اتفاق در پایان جشنواره رخ بدهد. اما شما بدانید در این دوره از جشنواره شیوه‌نامه‌ای وجود داشته است که ما باید به سمت دائمی شدن آن پیش برویم ولی رسیدن به یک شیوه‌نامه دائمی نظر مراجع تصویب‌کننده خود را لازم دارد تا بتواند به عنوان یک شیوه‌نامه قابل اعتماد مورد توجه قرار بگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از پایان کنسرت پرویز شهید خان همراه با سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، فرزاد طالبی، مدیر کل دفتر موسیقی، علی‌اکبر صفی‌پور، مدیر عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، بهرام جمالی مدیر عامل انجمن موسیقی و حمیدرضا نوربخش رئیس سی و سومین جشنواره موسیقی فجر با حضور در پشت صحنه با عوامل اجرایی این کنسرت دیدار و گفت‌وگو کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام