سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

برنامه‌ریزی آموزشی زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی در جهان از منظر تولید محتوا و آموزش مجازی در گردهمایی موسسات فعال در آموزش زبان فارسی در جهان بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در نشست دوم چهارمین گردهمایی موسسه‌‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان که با شرکت ۳۶ موسسه داخلی و خارجی برگزار شد، حاضران حول محور پرسش‌های «برای استاندارد‌سازی زبان فارسی از چه روش‌های سلبی و ایجابی باید استفاده کرد»، «دوره‌های مورد نیاز برای فارسی‌آموزان خارجی کدامند»، «آیا نظام ارزشیابی کارآمد برای آموزش زبان فارسی داریم و این نظام چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد»، «استاندارد‌سازی و سطح‌بندی برای فارسی‌آموزان خارجی چگونه است»، «در زمینه توسعه فناوری‌های نوین برای آموزش مجازی چه کارهایی صورت گرفته است» و «آزمون‌های استاندارد تا چه حد ضرورت دارد» نظرات خود را بیان کردند.
در این نشست از جمله پیشنهادات جابر وثیق نماینده انجمن دوستی ایران و اوکراین ایجاد مرکزی برای تمامی زبان‌آموزان فارسی و استفاده از آنان جهت انجام کارهای پژوهشی، ارائه دادن کتاب‌های مختلف آموزشی زبان فارسی در اختیار سفارتخانه‌‌ها بود.
سیدمحسن حسینی، استاد زبان فارسی و نماینده انجمن علمی زبان و ادبیات زبان فارسی نیز در خصوص محتوای کتاب‌ها و آزمون‌ سازی زبان فارسی گفت: مرکز آموزش سازمان سنجش تجربه‌های خوبی در این زمینه دارد که می‌توان از آن‌ها بهره گرفت. همچنین بهتر است قبل از تولید محتوا، آسیب‌شناسی کتاب‌هایی که تاکنون تولید شده انجام شود.
ناطق معاون پژوهش مرکز جامعه‌المصطفی با بیان آنکه هر مخاطب زبان فارسی با اهداف متفاوت تجاری، مذهبی و...به یادگیری این زبان می‌پردازد، تشکیل کارگاه توسط بنیاد سعدی برای تمام متصدیان تدوین محتوای آموزش زبان فارسی در حوزه‌های خاص با هدف هم‌افزایی و استفاده از تجارب یکدیگر را پیشنهاد داد.
فاطمه رسولی موسوی نماینده موسسه جامعه الزهرا از تدوین متون به صورت روند آسان به مشکل، بهره‌گیری از واژگان کلیدی فارسی در آموزش، کاربردی- مهارتی بودن موارد آموزشی در تولید محتوا نظیر استفاده از تصویر و جمله‌سازی‌های متعدد و استفاده از اسامی ایرانی و فرهنگ ایران در محتوای کتاب‌ها را پیشنهاد داد.
سید اسماعیل افتخاری نماینده دانشگاه امام حسین(ع) نیز با پیشنهاد الگلوبرداری از دیگر کشورها در حوزه آموزش مجازی در خصوص تولید محتوا گفت: باید به شیوه‌‌های آموزش توجه کرد. چرا که شیوه آموزش زبان در مورد افراد مختلف متفاوت است و باید شیوه آموزش را با توجه به افرادی که می‌خواهند زبان را یاد بگیرند، انتخاب کنیم.
خدیجه کریمی نماینده دانشگاه الزهرا (س) نیز به تجربه مرکز آزفای آن دانشگاه در استفاده از تجارب آموزش زبان انگلیسی در آموزش زبان فارسی اشاره کرد. وی همچنین در خصوص آموزش مجازی گفت: باید نیاز مخاطب غیر‌فارسی‌زبان را در استفاده از فضای مجازی در نظر بگیریم. شاید استفاده از موایل به آن اندازه که در ایران رایج است در کشورهای دیگر متداول نباشد.
از نظر این نماینده دانشگاه الزهرا مولفه‌های مهمی که باید در آموزش مجازی در نظر گرفته شوند ایجاد محیط تعاملی، ایجاد محیط چند رسانه‌ای و تهیه مواد آموزشی در سطوح پیشرفته زبانی هستند.
فاطمی منش مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی موسسه جامعه‌المصطفی نیز بر توجه به نکاتی که ممکن است موجب دافعه شوند مانند نکات فرهنگی، آموزش زبان فارسی ابتدا به صورت رایگان و در قالب کوتاه مدت تاکید کرد. در موسسه خود از طریق فارغ التحصیلان، زبان‌آموزان جدید را جذب کرده‌ایم. فارغ‌التحصیلان ما در شبکه‌های اجتماعی خود تبلیغ موسسه ما را کرده‌اند. بسیاری از فارغ‌التحصیلان ما پس از دوره کوتاه مدت و دریافت مدرک، در شبکه‌های مجازی آموزش زبان فارسی داده و برای دوره پیشرفته نیز به مخاطبان خود دانشگاه‌المصطفی را پیشنهاد داده‌اند.
مالمنش رئیس موسسه دیوان ماربورگ آلمان نیز با اشاره به آنکه به اندازه مخاطب زبان انگلیسی یا آلمانی، مخاطب زبان فارسی نداریم گفت: دلیل این امر این است که انگیزه کافی برای یادگیری این زبان وجود ندارد و باید این انگیزه را ایجاد کرد. همچنین ما مخاطبان بی‌نهایت متفاوتی داریم که باید به نیازهای هر گروه از این مخاطبان در تهیه متن‌های آموزشی آنان توجه کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام