EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 03 بهمن 1397   Wednesday 23 January 2019

سرمقاله

کشتی طوفان‌زده مطبوعات

علیرضا صدقی

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی اعلام کرد: سرقت خودرو در 9ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، هشت درصد کاهش داشته و پلیس در این حوزه، 97درصد کشفیات داشته است.
به گزارش ایرنا، سرهنگ رضا موذن افزود: سه درصد باقیمانده از 97درصد کشفیات سرقت خودرو مربوط به خودروهایی است که از مرزهای کشور، خارج یا اوراق شده است به همین دلیل کشف این خودروها برای ماموران غیر تخصصی دشوارتر می‌شود. وی ادامه داد: در 9ماه امسال میزان سرقت محتویات داخل خودرو پنج درصد کاهش یافته که این مهم به دلیل افزایش سطح آگاهی مردم است چراکه شهروندان آموخته‌اند هنگام ترک خودرو، اجناس قیمتی و شخصی خود را با خود برده و به هیچ عنوان این اجناس را در خودرو نگهداری نکنند.
سرقت قطعات خودرو عموما توسط معتادان است
موذن اضافه کرد: متاسفانه در سرقت قطعات خودرو افزایش 10درصدی داشته‌ایم چراکه ابتدایی‌ترین و راحت‌ترین سرقت‌ها، سرقت قطعات خودرو است که عموما توسط معتادان انجام می‌شود چرا‌که در سطح شهر خودروهای بسیاری پارک است و معتادان در نیمه‌های شب شیشه‌های خودرو را شکسته و قطعات آن را سرقت می‌کنند. معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی با اشاره به اینکه فرهنگ بیمه بدنه خودرو در کشور هنوز جا نیفتاده است، گفت: این موضوع بیشتر در مورد خودروهای داخلی مصداق دارد چراکه قطعات خودروهای خارجی گران است و صاحبان آن برای کاهش خسارات احتمالی ناشی از سرقت یا تصادف، خودروهایشان را بیمه بدنه می‌کنند.
وجود خلائی قانونی برای بیمه بدنه خودروها
موذن افزود: البته یک خلاء قانونی برای بیمه بدنه خودروهای داخلی وجود دارد چراکه اگر قطعات خودرویی به سرقت برود به جای اینکه بیمه هزینه سرقت را پرداخت کند تا مال باخته با این هزینه پرداختی قطعات مسروقه دیگری را خریداری کند باید قطعه به سرقت رفته را به مال باخته بدهد تا از این طریق دست دلالان در این زمینه نیز کوتاه شود.
تنها 15درصد خودروها بیمه بدنه هستند
وی اضافه کرد: براساس آمار بیمه مرکزی تنها 15درصد خودروها از بیش از 20میلیون خودرو بیمه بدنه هستند، یعنی تنها دو میلیون خودرو بیمه بدنه دارند که از این تعداد نیز 50درصد خودروهای خارجی و گران‌قیمت هستند. معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی تاکید کرد: لازم است تا فرهنگ بیمه خودرو در کشور نهادینه شود و خودروهای داخلی نیز به سمت بیمه بدنه خودرو روی آورند تا ضمن کاهش خسارات احتمالی ناشی از سرقت یا تصادف، دست دلالان در این زمینه قطع شود و نتوانند قطعات مسروقه را وارد بازار کرده و به فروش برسانند که از این طریق میزان سرقت‌ها نیز در این حوزه کاهش خواهد یافت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام