EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 28 مهر 1397   Saturday 20 October 2018

سرمقاله

سلاخی انسانیت پشت عابربانک بن سلمان

محمدعلی وکیلی

از بامداد روز جمعه تا لحظه تنظیم این خبر ۳۰ پس‌لرزه در منطقه سومار کرمانشاه به ثبت رسیده اما قدرت این پس‌لرزه‌ها چندان زیاد نیست.
به گزارش میزان، ساعت ۱۰ و ۲۹دقیقه صبح روز پنج‌شنبه ۲۱ دی‌ماه، زمین‌لرزه ۵.۶ریشتری در مناطقی از ایلام و کرمانشاه رخ داد. کانون زمین لرزه سومار کرمانشاه اعلام شد و از آن زمان تاکنون به طور مستمر در منطقه سومار، پس‌لرزه‌هایی گزارش شده است. بر اساس آنچه که موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام می‌کند از بامداد روز جمعه ۲۲دی ماه تا ساعت ۱۰ و ۳۶دقیقه که آخرین زمین لرزه ثبت شده است، سومار، ۳۰بار لرزیده است. بزرگترین پس‌لرزه ثبت شده در روز ۲۲دی‌ماه، پس لرزه‌ای با قدرت ۴.۵ریشتر است. دومین پس لرزه با قدرت بالا نیز به پس لرزه‌ای که ساعت یک و ۲۲دقیقه بامداد با قدرت ۴.۲ریشتر ثبت شده، اختصاص یافته است.
در منطقه سومار، ۱۲زمین‌لرزه به قدرت سه و بیش از سه ریشتر ثبت شده و مابقی زمین‌لرزه‌ها نیز قدرتی بین ۲ تا ۲.۹ریشتر داشته‌اند. طول جغرافیایی این زمین‌لرزه که در شهر کرمانشاه نیز به‌خوبی احساس شد در عمق هشت کیلومتری زمین اتفاق افتاده است. رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت: 12تیم ارزیاب به منطقه زلزله‌زده سومار اعزام شده و تاکنون آماری مبنی بر خسارت مالی و جانی از این زلزله گزارش نشده است. مرتضی سلیمی افزود: بر اساس آمار آخرین اخبار رسیده از 12تیم ارزیاب اعزامی به 36روستا در منطقه زلزله در کرمانشاه و ایلام، خسارات مالی و جانی نداشتیم.
محمد فاطمی عقدا، استاد زمین‌شناسی دانشگاه خوارزمی در رابطه با چرایی استمرار زمین لرزه در برخی از نقاط کشور می‌گوید: پس از یک زلزله با قدرت بالا، وقوع پس‌لرزه‌ها غیرطبیعی نیست. وی می‌افزاید: پس‌لرزه‌ها عمدتا قدرتی کمتر از زلزله اصلی دارند و نباید با اعلام مکرر آنها، سبب نگرانی شهروندان شد. این استاد زمین شناسی دانشگاه خوارزمی با اشاره به طبیعی بودن زمین لرز‌هایی با قدرت اندک در نقاط مختلف کشور می‌گوید: وقوع متوسط ۲۰ تا ۳۰ لرزش با قدرت یک تا بیش از ۲ریشتر در مناطق مختلف امری طبیعی نیست و در بسیاری از نقاط نیز این اتفاق رخ می‌دهد. این زمین‌لرزه‌های خفیف نباید در محاسبات موردتوجه قرار گیرند، زیرا تنها اتفاقی که در پی اعلام آن‌ها رخ می‌دهد، ترس و نگرانی شهروندان است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام