EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 20 آذر 1397   Tuesday 11 December 2018

سرمقاله

بهانه‌های فرار از توسعه

علیرضا صدقی

 رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش‏و‏پرورش درباره صدور مجوز مراکز پیش‏دبستانی گفت: قبلا صدور مجوز مراکز پیش‏دبستانی از‏سوی نهادهای مختلف صورت می‏گرفت.
به گزارش ایسنا، مجتبی زینی‏وند افزود: اکنون دو مشکل داریم که نخست مربوط به نهادهای بیرونی چون سازمان تبلیغات اسلامی، کانون مساجد و شهرداری‏ها و بهزیستی است که مجوز صادر کرده‏اند در‏حالی که مطابق قانون ما تنها مرجع صدور مجوز هستیم.
وی افزود: سامانه‌ای آماده شده و فرصتی به مراکز پیش‏دبستانی داده‏ می‌شود که بیایند و برای دریافت مجوز اقدام کنند که اگر این کار را انجام ندهند آن‏ها را معرفی می‏کنیم تا طبق مقررات با آنها برخورد‏ شود.
مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش‏و‏پرورش با بیان اینکه بیش از پنج هزار مرکز پیش‏دبستانی مجوز از سایر نهادها به جز آموزش‏و‏پرورش دارند، اظهار کرد: قبلا هم کار صدور مجوز را شروع کرده‏بودیم اما مقاومت‏هایی وجود داشت که با تصویب قانون دائمی شدن تاسیس مدارس دوباره مهلت به مراکز خواهیم‏داد.
زینی وند افزود: از‏سوی دیگر مراکز پیش‏دبستانی مستقر در مدارس دولتی نیز جایگاه قانونی ندارند و همه باید از شورای نظارت استان‌ها مجوز بگیرند.
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش‏و‏پرورش از تدوین چند شیوه‏نامه برای اجرایی‏شدن مواد قانونی شوراهای آموزش‏و‏پرورش خبر‏داد و گفت: دستگاه‌های اجرایی مرتبط به‏ویژه شهرداری‌ها برای عمل به این قانون وعده‌های خوبی داده‌اند و توافقاتی صورت گرفته‏است.
وی گفت: در هیچ‏کجای دنیا آموزش‏و‏پرورش نمی‏تواند به تنهایی همه نیا‏زهای خود را تامین کند و این وزارتخانه نیازمند مشارکت و مساعدت مردم است. در چند‏ماه اخیر رویکرد عمده ما براستیفای حقوق قانونی‏مان از دستگاه‌ها بوده ‏است که مواد 13،10و 16قانون شوراها از این جمله است. وزارت اقتصاد موظف شده در زمینه حصول درآمد‏های آموزش‏و‏پرورش از محل سایر دستگاه‏ها با ما همکاری کند که هنوز آیین‌نامه مربوط به آن تدوین نشده ‏است.
او ادامه داد: به‏عنوان نمونه در بند سه ماده 13قانون شوراهای آموزش‏و‏پرورش آمده ‏است تا پنج درصد عوارض صدور پروانه‏ساختمانی باید از‏سوی شهرداری در‏اختیار آموزش‏و‏پرورش قرار‏گیرد که به‏هیچ‏وجه از جیب شهرداری‏ها نمی رود، آنها صد درصد عوارض خود را می‏گیرند و باید پنج درصد هم برای آموزش‏و‏پرورش دریافت کنند تا صرف توسعه مدارس شود. کل دریافتی آموزش‏و‏پرورش از محل عوارض شهرداری‏ها در سال 95، 77میلیارد‏تومان بوده‏است در‏حالی که این درآمد در سال 94 حدود 137میلیارد‏تومان بود.
وی در پاسخ به اینکه در دوره قبل اعلام شد درآمد آموزش و پرورش از محل قانون شوراها در سال 95، 1500یلیارد تومان بوده، هزینه‏کرد آن چگونه است، گفت: مصادیق جذب درآمد متفاوت است و عمده آن یعنی از محل کمک های اولیاء و شهریه مدارس هیات امنایی تامین شده که در همان مدارس هزینه شده‏است. 329میلیارد تومان مربوط به کمک اولیاء به مدارس است.
وی با اشاره به این که امسال تعیین شهریه  را به مناطق واگذار کردیم، ادامه داد: از سال آینده شهریه مدارس غیردولتی نیز به صورت استانی تعیین می‌شود زیرا تمکن مالی و شرایط استانها متفاوت است، ضمن این که جلساتی برای شناسایی مدارس خاطی داریم و معتقدیم چند مدرسه که شهریه بالای غیرقانونی می‏گیرند به کلیت چهره آموزش‏و‏پرورش خدشه وارد می‏کنند.
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان درآمدهای مدارس هیات‏امنایی در اختیار آموزش‏و‏پرورش نیست، گفت: رویکرد ما ساماندهی و مدیریت هزینه کرد صحیح این مدارس است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام