EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 20 آذر 1397   Tuesday 11 December 2018

سرمقاله

بهانه‌های فرار از توسعه

علیرضا صدقی

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: نوزادان سزارینی۵۰درصد بیشتر از سایر نوزادان در معرض آسم هستند، همچنین ۲۵درصد بیشتر از نوزادان معمولی به دیابت مبتلا می‌شوند. چاقی، بیش‌فعالی و اوتیسم نیز از مشکلات تولد به طریقِ سزارین انتخابی است.
به گزارش ایلنا، ناهید خداکرمی گفت: در طی سه سال گذشته که از طرح زایمان طبیعی می‌گذرد کیفیت و شرایط تولد نوزاد افزایش پیدا کرده، البته در این طرح هیچ مادری مجبور به زایمان طبیعی نمی‌شود و برخلاف آن چه گفته می‌شود، مرگ و میر مادر و نوزاد نیز افزایش نداشته و در گروه نوزادان کاهش مرگ‏و‏میر را نیز شاهد بوده‏ایم. ۴۵۰هزار زایمان طبیعی توسط ماماها بدون هیچ عارضه‌ای انجام شده‏است. سزارین یک عمل نجات بخش هم برای مادر و هم برای کودک است، در صورتی‏که عدم انجام آن زندگی یکی یا هر دو را تهدید کند.
نائب‏رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با تاکید براینکه پروسه زایمان طبیعی بخشی از زندگی مادر و نوازد است، تصریح کرد: بدون دلیل علمی نباید بخشی از زندگی یک فرد را از او گرفت. وقتی نوزاد به روش سزارین متولد می‌شود،چند روز از زندگی داخل رحمی او کم شده‏است و براساس تحقیقات هر‏روز زندگی داخلی رحمی برابر با 2سال زندگی بیرون است. معتقدم اگر بدون دلیل نوزادی را به طریقه سزارین متولد کنیم، باید دیه بپردازیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام