جستجو
  نسخه شماره 2036 - 1390/03/01 - يكشنبه 1 خردادماه 1390- 18 جمادي الثاني 1422- 22 مي 2011   صفحه اصلي


دور از پايتخت


آسماني مملو از غبار سمي

زاينده‌رود ترک برداشت؛
طومار شيخ بهايي درهم پيچيد


 دور از پايتخت 

کسب عنوان رئيس نمونه کشوري توسط رئيس دانشگاه آزاد اسلامي شيراز
شيراز- خبرنگار ابتكار-رئيس دانشگاه آزاد اسلامي شيراز در شصت و سومين اجلاس شوراي دانشگاه آزاد اسلامي بعنوان رئيس نمونه معرفي شد.
دکتر جاسبي رياست دانشگاه آزاد اسلامي در شصت و سومين اجلاس شوراي اين دانشگاه که با حضور معاونان، مشاوران، مديران سازمان مرکزي، روساي واحدهاي دانشگاهي و مسوولان نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد طي اهداء لوح سپاس دکتر محمد جمال زاده، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي شيراز را به عنوان رئيس نمونه کشوري معرفي و بيان داشت که توسعه و پيشرفت دانشگاه آزاد اسلامي و رشد و شکوفايي استعدادهاي جوانان عزيز ميهن اسلامي مان، مرهون کوشش مديران کارآمدي است که با خلاقيت، نوآوري و تلاش خود، زمينه بالندگي ميهن اسلامي مان را فراهم مي‌آورند. آنچه امروز با اراده مصمم و تلاش هدفمندتان در توسعه علمي کشور محقق شده است پيامي از عزت، عظمت، افتخار و سرافرازي شجره طيبه دانشگاه آزاد اسلامي است. دانشگاه آزاد اسلامي بيش از 420 واحد و مرکز در داخل و خارج از کشور دارد که بيش از نيمي از دانشجويان کشور در اين دانشگاه در حال تحصيل مي‌باشند و تاکنون چهارميليون فارغ التحصيل داشته است.

ايجاد يکهزار فرصت شغلي مستقيم و سه هزار فرصت شغلي غير مستقيم در فولاد مبارکه
اصفهان- خبرنگار ابتكار-با اجرا و بهره‌برداري از طرح‌هاي توسعه در ناحيه فولادسازي و نورد پيوسته فولاد مبارکه اصفهان که هم اکنون مناقصه‌ي آن برگزاري شده است بيش از يکهزار فرصت شغلي مستقيم و سه هزار فرصت شغلي غير مستقيم ايجاد خواهد شد.
سياوش مستشفي مدير توسعه ناحيه فولادسازي و نورد پيوسته فولاد مبارکه با تاييد اين مطلب گفت: وزن کل اين پروژه 25 هزار تن است که 80 درصد آن طبق برنامه مي‌بايست بدست کارشناسان و پيمانکاران داخلي کشور ساخته شود تا علاوه بر اشتغال‌زايي باعث ارتقاء سطح دانش و توانمندي فني تلاشگران داخلي گردد. با انعقاد قرارداد طرح و توسعه ناحيه فولادسازي و نورد پيوسته حلقه‌ي قرارداد‌هاي توسعه در فولاد مبارکه براي دستيابي سالانه 10 ميليون تن فولاد کامل خواهد شد که اميدواريم در ادامه، ساير اقدامات مربوط به اين کار هم هرچه سريعتر انجام شودگفتني است: مناقصه افزايش ظرفيت توليد در ناحيه فولادسازي و نورد پيوسته فولاد مبارکه به منظور دستيابي به توليد يک ميليون و 600 هزار تن فولاد در سال روز سه‌شنبه بيستم ارديبهشت ماه سال جاري در محل دفتر اصفهان فولاد مبارکه با حضور مديران شرکت و مناقصه گران برگزارشد.

تحول ترافيکي با ساخت پل نهم اهواز
اهواز- خبرنگار ابتکار- با ساخت و تکميل پل نهم اهواز ارتباط آسان ملي راه و کيانپارس برقرار خواهد شد.
مدير کل راه و ترابري استان خوزستان گفت: با تأکيد استاندار خوزستان و در راستاي گره گشايي از ترافيک کلان شهر اهواز بزودي عمليات اجرايي پل نهم آغاز خواهد شد. مدير کل راه و ترابري استان خوزستان اضافه کرد با ساخت اين پل که بر روي رودخانه کارون و در منطقه ملي راه ساخته خواهد شد ارتباط دو سوي رودخانه کارون برقرار خواهد شد. منوچهر رحماني پل نهم را در واقع دو پل دانست که به صورت مجزا و در کنار هم ساخته خواهند شد، و طولي برابر 980 خواهند داشت. او عرض اين پل را 25 متر در دو باند مجزاي رفت و برگشت دانست که فضاي خالي بين آنها را نيز براي عبور تأسيساتي همچون لوله هاي آب، گاز، و کابل برق استفاده مي‌کنند که فضاي 5/2 متري را به خود اختصاص داده است.مدير کل راه و ترابري استان خوزستان تأکيد استاندار بر ساخت سريع اين پل را يادآور شد و افزود به زودي و با حضور مسئولين کشوري و استاني کلنگ احداث اين پل به زمين زده خواهد شد.رحماني در ادامه به ديگر مشخصات فني اين پل اشاره کرد و افزود پي و پايه هاي اين پل به صورت درجا و بر روي 150 شمع به قطر 5/1 متر و ارتفاع 35 متر ريخته خواهد شد که از نظر استحکام از مقاومت بالايي برخوردار است.وي گفت در حال حاضر ترافيک مناطق کوروش و ملي راه و همچنين بخشي از ترافيک ورودي از شهرهاي مسجد سليمان، شوشتر، رامهرمز، لالي و ايذه از تنها پل واقع در مسير فلکه نخل ميگذرد که با کوچکترين تصادفي تردد بر روي آن قطع و ترافيک سنگيني ايجاد ميگردد، که با ساخت اين پل علاوه بر آباداني بخشهاي ديگري از کلانشهر اهواز شاهد گشوده شدن گره ترافيکي بخشي از کلان شهر اهواز خواهيم بود.رحماني از ديگر مشخصات اين پل را تعداد بالاي دهانه هاي آن دانست و افزود اين پل از نوع صندوقه اي پيش تنيده بوده که يک دهانه 150 متري و دو دهانه 80 متري در طرفين آن و شش دهانه 30 متري از نوع تيرهاي بتني پيش تنيده دارد و به لحاظ طول دهانه در نوع خود در کشور و منطقه منحصر بفرد است. وي شيوه اتصالي اين پل به جاده هاي طرفين را با استفاه از رمپ و لوپ دانست و افزود: اين پل به وسيله دو رمپ در شمال رودخانه منتهي به جاده شمالي و رمپ و لوپ شبدري در جنوب رودخانه به اتوبان اهواز- انديمشک متصل خواهد شد. وي افزود براساس برآوردهاي صورت گرفته براي ساخت اين پل به بيش از 4 هزار تن آرماتور، 618 تن کابل استرند، 35 هزار متر مکعب بتن و 48 هزار متر مربع قالب بندي نياز است. مدير کل راه و ترابري استان خوزستان توجه استاندار خوزستان را به رفع معضلات ترافيکي استان خصوصاً کلان شهر اهواز به عنوان مرکز استان ستودني دانست و افزود همه مردم اهواز بازگشايي جاده کمربندي اهواز و انتقال ترافيک سنگين عبوري درون شهري به خارج از شهر پس از 30 سال که با تلاش استاندار خوزستان صورت گرفت را فراموش نخواهند کرد.

بازديد نماينده مجلس از پروژه آبرساني فجر گنبد کاووس
گرگان- خبرنگار ابتكار- نماينده مردم گنبد کاووس درمجلس شوراي اسلامي به همراه مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي و معاون فرماندار شهرستان گنبد و جمعي از مسئولين ستادي و شهرستاني از پروژه آبرساني نوار مرزي شهرستان گنبد کاووس بازديد بعمل آوردند.
" عبدا... رستگار" در اين بازديد با قدرداني از فعاليت هاي صورت گرفته از سوي شرکت آب و فاضلاب روستايي استان، خواهان تداوم اين فعاليت ها شد.وي تصريح کرد: آبرساني به روستاهاي محروم و دورافتاده استان گلستان اقدامي ارزشمند و خداپسندانه است.به گفته وي، نمايندگان استان در مجلس نيز تلاش خود را براي کمک به دستگاههاي اجرايي به منظور ارائه خدمات بهتر به مردم روستا به کار مي‌گيرند.

تدوين برنامه هاي كوتاه مدت يكساله درشركت ابفارمركزي
اراک- خبرنگار ابتكار- شركت آب وفاضلاب روستايي استان مركزي به جهت هدفمندسازي فعاليتها وافزايش بهره وري،برنامه كوتاه مدت يكساله رابراي همه بخش ها تدوين كرد.
اين شركت به مانندسالهاي قبل درابتداي امسال طي جلساتي با همه معاونتها،ادارات مستقل وشهرستانها وكارشناسان،برنامه كاري سال 90 را تهيه كرد.اين برنامه هاي كوتاه مدت بر مبناي ميان مدت 5 ساله توسعه كشور وبرنامه بلند مدت كشور(افق 1404)وهمگام با تعالي سازماني وتحول اداري تدوين شده است. همچنين درپايان هر دوماه گزارش پيشرفت برنامه به مسئول مافوق ارائه ميگرددتا مورد بازنگري وارزيابي قرارگيرد.

ارسال نظر

 آسماني مملو از غبار سمي 


کرمان - کارخانه ذوب مس خاتون آباد به دليل توليد غبار سمي مشکلات زيست محيطي جدي ايجاد کرده و زمينهاي اين منطقه تا ده سال قابل کشت نيست.
به گزارش مهر، استان کرمان بيشترين معادن کشور را درحالي در خود جاي داده است که دومين ذخاير مس جهان نيز در اين استان پهناور قرار گرفته است که اين مسئله در کنار فرصتهاي اشتغالزايي و توسعه استان تهديدهايي را نيز براي کرمان در زمينه زيست محيطي به همراه داشته است که مي‌توان به آلودگي هاي معادن و کارخانه مس سرچشمه و همچنين کارخانه ذوب مس خاتون آب در شهربابک اشاره کرد.اما در اين ميان طي سالهاي اخير بدليل ميزان قابل توجه آلايندگي و همچنين تلفات دامي گسترده در شهربابک کارخانه مس خاتون آباد بعنوان يکي از آلوده کننده ترين صنايع کرمان مطرح شده است بطوريکه طبق اعلام اداره کل دامپزشکي کرمان از سال 74 که اين کارخانه کار خود را در خاتون آباد آغاز کرده است تنها در بخش دامهاي شهربابک که قطب اول دامپروري استان کرمان محسوب مي‌شود 40 هزار دام سبک و سنگين بدليل آلودگي به غبارهاي سمي اين کارخانه تلف شده اند. ميزان آلودگي در منطقه به دليل کار اين کارخانه طي اين مدت به حدي رسيده است که عملا امکان کشت در زمينهاي اين منطقه تا ده سال ديگر وجود ندارد و از سوي ديگر شاهد آلودگي شديد منابع آبي و خاکي اين منطقه هستيم.

ارسال نظر

 زاينده‌رود ترک برداشت؛
 طومار شيخ بهايي درهم پيچيد 

اصفهان – زاينده‌رود براي چندمين بار خشک شد تا هرازگاهي اگر آبي در آن جاري شد، براي اصفهاني‌ها خوشايند باشد و برايش جشن بگيرند.
به گزارش مهر، حالا ديگر همه اصفهاني‌ها رودي را که برايشان مظهر همه‌چيز بود، شبيه يکي از زير گذرهايي مي‌بينند که ماشين‌ها در آن جاري مي‌شوند و شايد ديري نپايد که مسير غرب به شرق اصفهان را کسي روبان ببندد و کس ديگري قيچي به دست بگيرد تا افتتاحش کنند.
اما باهمه اين‌ها، بي‌آبي زنده‌رود براي اصفهاني‌ها داغي است که هرگز التيامي نمي‌يابد و اگرچه پاي درد و دل مردم بنشيني، مي‌تواني چشم‌هايي را ببيني که بر لب خشکيده زاينده‌رود گريه مي‌کنند.
جالب آنکه عمده مردم اصفهان دلايل خشک‌شدن زاينده‌رود را ناشي از عواملي همچون خشکسالي و احداث مترو و... مي‌دانند؛ ولي انتقال آب زاينده‌رود به رفسنجان، کرمان، يزد، کاشان و قم دليل ديگري بر خشکي زنده‌رود بيان مي‌شود.
دليل و دلايل هرچه هست، کارشناسان اين حوزه نيز ضمن اعلام ميزان اندک آب انتقالي به استان‌هاي مرکزي کشور، اعلام مي‌کنند که خشکسالي‌هاي اخير و نيز ضرورت آبرساني به برخي منابع صنعتي، مانند پالايشگاه و ذوب‌آهن اصفهان، عمده‌ترين دليل بستن آب زاينده‌رود بوده است.در کنار همه اين مباحث، کارشناسان ديگري هم به طرح موضوع شايعه، آثار رواني آن و لزوم اعتماد مردم به نهادهاي ذي‌ربط اشاره مي‌کنند.کمبود آب در ايران، به‌خصوص در حوزه مرکزي کشور، موضوعي است که همواره نيازمند مديريت بوده و هست و شايد به همين خاطر بود که شيخ‌بهايي ساليان دور، حقابه‌ها را تعيين کرد؛ اما با دورشدن از سال‌هايي که اصفهان به طراوت و شادابي‌اش مي‌باليد، حالا بايد بر رنج اين رود گريست و کسي نيز براي کارکردهاي آمايش سرزمين جواب قانع‌کننده‌اي ندارد.درحقيقت مطالعات کارشناسي درباره زاينده‌رود چنان به گوشه‌اي پرتاب شده که طومار شيخ‌بهايي را درهم پيچيده تا از زنده‌رود تنها ماهي‌هايي بمانند که قطره قطره آب را از اين رود گورستان‌شده التماس مي‌کنند.ادامه روند خشکسالي و سقوط نمودار بارندگي که سطح ذخيره آب‌هاي پشت سدها را کاهش داده، متوليان تأمين آب کشور را بر آن داشته تا اقداماتي در دستور کار خود قرار دهند که يکي از اين برنامه‌ها، توقف توزيع آب کشاورزي در برخي استان‌هاست.
اين در حالي است که وقتي معاون وزير نيرو در آخرين خبر تأکيد کرد درصورت همکاري و توجه مردم در مصرف بهينه از منابع آبي، مي‌توان محدوديت‌هاي موجود را برطرف کرد، خيلي‌ها خوشحال شدند، آن‌هايي که فکر مي‌کردند با مديريت آب مي‌توان زندگي زنده‌رود را نجات داد. اما مديريت و صرفه‌جويي تنها چيزي نبود که اين رود پرآب به آن نياز داشت.
در چند سال اخير، زمان بارش و ماه بارش تغيير و به‌سمت بهار گرايش پيدا کرده است، غافل از آنکه کسري منابع آب کشاورزي ريشه در تاريخچه‌اي ساله دارد و مأموريت تأمين آب کشاورزي در اين سال‌ها به عهده وزارت نيرو و مديريت صحيح مصرف آب به عهده وزارت جهادکشاورزي محول شده است.اما اين مأموريت‌ها در دو دهه گذشته يا به فراموشي سپرده شده يا به دلايل مختلف به‌صورت ناقص انجام شده و همه اين مأموريت‌ها به رقم سادگي در آغاز، تبديل به مأموريت‌هايي غيرممکن شده است.کار به همين جا ختم نمي‌شود؛ چراکه طرح‌هاي بسيار ديگري هم به خاطر بودجه و مسائل ديگر يا کامل اجرا نشده يا به‌صورت ناقص اجرا شده‌اند.يکي از اين طرح‌ها هم که از قبل آن قرار بود زاينده‌رود جان دوباره بگيرد، احداث تونل سوم کوهرنگ بود. سازمان آب منطقه‌اي اصفهان اين تونل را در سال به منظور تأمين و انتقال آب به ميزان حدود ميليون‌مترمکعب در سال، براي تأمين قسمتي ازکمبود آب منطقه مرکزي ايران براي مصارف شرب صنعت و کشاورزي و افزايش حجم آب تنظيم‌شده سد زاينده‌رود اصفهان با استفاده از سد مخزني کوهرنگ سه، طراحي و عمليات اجرايي آن‌را آغاز کرد. اما با ورود اين طرح به تونل پيچيده معادلات بودجه‌اي و بوروکراسي‌هاي نامربوط، هنوز هم بايد صبر کرد تا آب از اين تونل در شريان زاينده‌رود جاري شود.اين در حالي است که خشکي زاينده‌رود دمار از روزگار کشاورزان هم درآورده و البته بماند که کشاورزي کشور خيلي وقت است به برخي بيماري‌هاي مزمن تاريخي دچار شده که درنهايت، اين بيماري‌ها خود را در شرايط بحران و خشکسالي نشان مي‌دهد و يکي از پيامدهاي اين بيماري‌ها، اتلاف آب کشاورزي در سطح وسيع در سراسر کشور است.
هر سال مقادير زيادي آب در بخش کشاورزي از دست مي‌دهيم و علت آن نيز ادامه کشاورزي به روش سنتي است و متأسفانه آبياري سنتي موجب خروج صدهاميليون متر‌مکعب آب از دسترس مي‌شود، درحالي‌که مي‌توان با پرداختن به روش‌هاي نوين آبياري، نهايت صرفه‌جويي را در مصرف آب انجام داد، ضمن اينکه افزايش محصول نيز از نتايج بهره‌گيري از روش‌هاي نوين آبياري است.
دراين‌باره عباس حاج‌رسولي‌ها، عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان، نيز مي‌گويد: برداشت‌هاي بي‌رويه از حوزه زاينده‌رود موجب شده که بحث آب به مشکل حادي تبديل شود و بر مشکلات استان بيفزايد.
وي با نگاه به سال گذشته و اعمال مديريت مجزا براي منابع آبي استان اضافه مي‌کند: درسال گذشته، مديريت مجزا براي حوزه آبي زاينده‌رود مناسب نبوده و بايد به مديريتي واحد تبديل شود.از طرفي شايد بتوان به گفته‌هاي کهرم، استاد دانشگاه محيط‌زيست تهران، هم اشاره کرد که مديريت توزيع آب در سراسر کشور را مورد ترديد قرار مي‌دهد و مي‌گويد: مسئله اينجاست که سرمنشاي زاينده‌رود مانند سال‌هاي گذشته آب توليد مي‌کند؛ اما برخلاف تمام موازين، به استان يزد منتقل مي‌شود و اين امر موجب فاجعه مي‌گردد.
وي با تأکيد بر نبود مديريت صحيح منابع آبي اضافه کرد: اگر ميزان بهره‌برداري از آب رودخانه‌ها برحسب توانشان تعيين شود، اين مسائل اتفاق نمي‌افتد.
اين مباحث در حالي رخ مي‌دهد که خشکسالي در ايران ديگر يک پديده غيرمترقبه نيست. درواقع همه کارشناسان و حتي مردم مي‌دانند که از هر سال، حدود سال آن در ايران شرايط خشکسالي حاکم است و با توجه به اين حقيقت مهم، غافلگيرشدن مسئولان يا آماده‌نبودن آن‌ها و... به‌هيچ‌وجه پذيرفته نيست.
اکنون که خشک‌ترين روزها را طي ساليان گذشته پشت سر مي‌گذاريم، خشک‌شدن و نبود آب در زاينده‌رود و مرگ گاوخوني، به‌عنوان تالابي بين‌المللي، خبرهاي تلخي است که نشانه کم‌کاري و سوءمديريت مسئولان در بخش مديريت منابع آب کشور است.
درواقع اگر از چند سال پيش، مسئولان وزارت نيرو و جهاد کشاورزي به‌جاي مقصر قلمدادکردن يکديگر و گناه را به گردن ديگري انداختن، طرح‌هاي آبخيزداري، آبخوان‌داري و نيز اجراي سيستم‌هاي نوين آبياري و بحث حقابه‌ها را جدي مي‌گرفتند، اکنون ناچار نبودند آسان‌ترين راه را برگزينند.
البته بماند که رشد سريع شهرنشيني در استان اصفهان، مانع از اتخاذ تدابير لازم براي حفاظت از محيط زيست شهري به‌‌طور عام و منابع آبي استحصالي از حوزه کارون و زاينده‌رود (چهارمحال‌بختياري) به‌طور خاص شده است.مصيب شيراني، کارشناس ارشد منابع طبيعي و محيط زيست گرايش مديريت آب، دراين‌باره معتقد است: ضعف اين اقدامات کاملاً مشهود بوده و ابعاد اين مخاطرات هر روز گسترده‌تر مي‌شود؛ بنابراين چنانچه تدابير لازمي دراين‌باره اتخاذ نشود و با توجه به کمبود منابع آب کشور، درنتيجه خشکسالي‌ها و تغيير الگوهاي زندگي مي‌تواند زمينه‌ساز بحران‌هاي جدي در کشور باشد.دراين‌ميان انتقال آب زاينده‌رود به يزد و کاشان و نايين نيز در تشديد بحران، نقشي مضاعف داشته است.
تخريب اکوسيستم زيباي زاينده‌رود و محيط‌زيست گاوخوني، دودي است که نه‌تنها به چشم مردم اصفهان مي‌رود، بلکه چشم ايران را کور مي‌کند که از دلايل اصلي آن کاهش توريسم و گردشگر در اصفهان است.
خاتون‌آبادي، عضو هيئت‌مديره پيام سبز و استاد دانشگاه صنعتي اصفهان مي‌گويد: کاوش در تاريخچه رودخانه زاينده‌رود، نشانگر وابستگي زياد اصفهان به آن است و با توجه به اينکه زاينده‌رود هويتي يکپارچه و تجديدناپذير دارد، اين مسئله بايد با پيگيري مسئولان حل شود.وي تأکيد مي‌کند: جمعيت افرادي که از زاينده‌رود بهره‌برداري مي‌کنند، کم نيست که بتوان به‌سادگي از کنار اين موضوع گذشت و با آن به تاريخ پيوست.
استاد دانشگاه صنعتي استان اصفهان مي‌افزايد: اگر مسئولان استان اصفهان اقدامات لازم را براي رسيدگي به آب زاينده‌رود انجام ندهند، به جايي خواهيم رسيد که اين استان خالي از سکنه خواهد شد.خاتون‌آبادي تصريح مي‌کند: مي‌توان گفت که تاريخ اصفهان مرهون اين رودخانه است.وي با اشاره به اينکه نبايد منفعت‌هاي شخصي خود را لحاظ کنيم، اظهار کرد: بايد در راستاي بهبود اين بخش پيش رويم و منفعت آيندگان خود و استان را تأمين کنيم.خشک‌شدن زاينده‌رود اکنون مشکلي است که به اساسي‌ترين چالش براي مردم و شهروندان پايين‌دست زاينده‌رود تبديل شده است.
کارشناسان معتقدند ريشه اصلي بحران در اتفاقاتي است که طي سه دهه گذشته روي داده و مي‌توان گفت که ريشه اصلي بحران در تخلفات قانوني در برداشت از حوزه، توسعه بدون لحاظ عدالت، رعايت حق‌آبه‌ها‌، تفکيک مديريت حوزه، عدم رعايت الگوي کشت مناسب و برداشت از حوزه بدون جايگزين کردن منابع است.
تابلوهاي انتقال آب در قسمت‌هايي از مسير رودخانه شاهدي جدي بر اين ادعاست که آب زاينده‌رود به کجا مي‌رود.نبود کارشناسي صحيح در بخش کشاورزي و امور آب، منجر به واردآمدن خسارات بزرگي به بخش کشاورزي اصفهان شده و باعث شده که در اين مناطق خانواده‌ها در تأمين مايحتاج زندگي خود با مشکل روبه‌رو شوند.اين در حالي است که به گفته مسعود دايي، بازرس انجمن خبرگان کشاورزي شهرستان اصفهان، افتتاح تونل سوم کوهرنگ نيز باعث برطرف‌شدن مشکل خشک سالي اصفهان نخواهد بود.
به گفته برخي، زاينده‌رود جز آنکه منبع آبياري زمين‌هاي کشاورزي در استان اصفهان است، شهر يزد را هم سيراب مي‌کند و در آينده با اتمام تونل سوم کوهرنگ، پيش‌بيني مي‌شود استان کرمان را نيز سيراب کند و اگرچه عده‌اي معتقدند هم‌اکنون نيز کرمان در حال سيراب‌شدن از زاينده‌رود است.بازرس انجمن خبرگان کشاورزي شهرستان اصفهان در‌اين‌باره تصريح مي‌کند: آب زاينده‌رود سهم کساني است که حق آبه‌دار هستند و در قديم سهم آب را خريداري کرده‌اند؛ اما با گذشت زمان و افزايش تعداد کارخانه‌هاي صنعتي در حاشيه زاينده‌رود و بهره‌برداري آن‌ها باعث شد که از سهم حق آبه‌داران در اين کارخانه‌ها استفاده شود و همين امر اعتراضاتي را به دنبال داشته باشد.اما پيامدهاي خشکسالي و انتقال آب زاينده‌رود به استان‌هاي ديگر به همين جا ختم نمي‌شود؛ چراکه به گفته مديرکل محيط زيست استان اصفهان، اولين پيامد زيست محيطي خشکسالي زاينده‌رود اين است که از سد نکوآباد به پايين، حيات را از دست داده‌ايم و به‌صورت برنامه‌ريزي‌شده فقط به باغات آب رساني مي‌شود، به‌طوري‌که حيات رودخانه در خطر است و در عمل سه تا پنج سال زمان نياز است تا زاينده‌رود دوباره احيا شود.
در‌حالي‌که مردم و کارشناسان از نابودي حيات زاينده‌رود و درنتيجه اصفهان صحبت مي‌کنند، فتح‌الله معين، عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان، با اشاره به اينکه حق مسلم مردم اصفهان با زنده‌بودن زاينده‌رود محقق مي‌شود، معتقد است: هيچ مسئولي راضي نيست رودخانه اين‌گونه از دست برود، البته نبايد ناسيوناليستي هم برخورد کرد؛ چون برخي تصميمات گرفته شده، فرابخشي و فرااستاني است.اين عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان افزود: يک‌سري حق آبه در زاينده‌رود جريان دارد که از طريق کانال‌ها جدا مي‌شود و در زمان خشکسالي بايد درصدي از سهم آب در اين کانال‌ها کاهش يابد؛ اما اين امر اعمال نمي‌شود و به همين خاطر ما با مشکل مواجه مي‌شويم.
اما باوجوداينکه معين نيز از حل مشکل آب زاينده‌رود با بهره‌برداري از تونل سوم کوهرنگ صحبت مي‌کند، هنوز بسياري معتقدند که به دليل نبود کارشناسي دقيق و تخصيص مديريت آب به‌صورت سنتي، به افرادي خاص و نيز موارد ديگر، درصورت افتتاح اين تونل هم مشکل آب زاينده‌رود و بخش کشاورزي رفع نخواهد شد.
روزهاي غم‌انگيز مهم‌ترين رودخانه فلات مرکزي ايران همچنان ادامه دارد و هرسال با نزديک‌شدن به روزهاي گرم سال، اصفهان شاهد ترک‌برداشتن تن فرسوده زاينده‌رودش است.شايد اجراي طرح چهارم با عنوان تونل بهشت‌آباد به دليل توسعه صنعت و کشاورزي ضرورتي اجتناب ناپذير و مورد نياز است، طرحي که اميد است در پيچ‌وخم حرف‌ها و بودجه‌ها گم نشود و به دنبال مفاد مفقوده طومار شيخ‌بهايي نرود.

ارسال نظر

صفحه اول
سياسي
جامعه
اقتصادي
بازار پولي و مالي
ايران زمين
حوادث
دانش و سلامت
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته