جستجو
  نسخه شماره 2430 - 1391/07/16 - يک شنبه 16 مهرماه ‌1391 - 20 ذيفعده 1433- 7 اکتبر 2012   صفحه اصلي

 تلاش يکساله خريدار ندارد؛
 سيب زميني‌ تبريزي ها بر زمين مانده است 

تبريز- سيب زميني از جمله محصولات اساسي است که اغلب سفره‌ها حداقل در يکي از وعده‌هاي غذايي به نوعي آن را در خود جاي مي‌دهند، اما به دليل عدم ساماندهي مناسب اين محصول بر زمين مانده است. هر سال همزمان با ماه مهر، خبرهاي سيب زميني و ميزان قيمت و تعداد مشتريان خريدار اين محصول در صدر صحبت‌هاي محفلي و خانوادگي بسياري از سيب زميني کاران منطقه قرار مي‌گيرد.دغدغه اينکه دسترنج کشاورزان به قيمت عادلانه و مناسبي به فروش برسد.
مسعود محمديان، مدير کل جهاد کشاورزي آذربايجان شرقي در اين زمينه گفت: همه تلاش مسئولان آن است که کشاورزان سيب زميني کار آسيب نبينند. وي افزود: تلاش مي‌شود تا در اسرع وقت ضمن مذاکره و مکاتبه با وزير صنعت، تجارت و معدن زمينه اعطاي يارانه‌هاي صادراتي و نيز حمل و نقل فراهم شود تا از اين طريق بازار فروش محصول سيب زميني رونق بگيرد. اين مقام مسئول همچنين خواستار خريد بيشتر اين محصول از کشاورزان منطقه از سوي شرکت‌هاي صادراتي شد. سيد مهدي بني فاطمه بخشدار مرکزي سراب نيز با اشاره به اينکه معيشت شمار قابل توجهي از خانواده‌هاي منطقه سراب با فروش سيب زميني تامين مي‌شود قيمت‌هاي فعلي بازار را مناسب ندانست و گفت: اگر نگوييم کشاورزان بعد از تحمل زحمت کشت و برداشت زيان نمي‌بينند با اين وضع سودي هم به دست نمي‌آورند. وي خواستار خريد عادلانه سيب زميني از سوي شرکت صادراتي طرف قرارداد از همه مناطق و روستاهاي شهرستان سراب شد.
ابراهيم فرياد خواه بخشدار بخش مهربان نيز گفت: کشاورزان بعد از زحمت يکساله چشم انتظار فروش عادلانه محصول خود و تامين نيازهاي معيشتي خود هستند. وي تاکيد کرد: اگر قيمت سيب زميني مناسب نباشد اقتصاد اکثر خانواده‌ها ي منطقه دچار آسيب مي‌شود.
حسين رضايي، کشاورز 35 ساله سرابي که مشغول جمع آوري محصول سيب زميني خود بود گفت: شب و روز کار مي‌کنيم و آسايش نداريم و منتظر همين ماه هستيم تا حساب‌هاي خرج کرده خود را تصفيه کنيم، اگر مشتري خوبي براي خريد محصول خود پيدا نکنيم دلسرد خواهيم شد.
ابراهيم فرقاني، مدير جهاد کشاورزي سراب گفت: در سال زارعي 90-91 سطح زير کشت سيب زميني در سراب 3 هزار و 830 هکتار و با ميانگين توليد 32 تن در هرهکتار است. وي افزود: پيش بيني مي‌شود 122هزار و 560 تن سيب زميني در منطقه سراب برداشت شود که با احتساب کاهش توليد در نتيجه حوادث،عوامل قهري،و خودمصرفي و ضايعات توليد شهرستان 100هزارتن باشد. مدير جهاد کشاورزي سراب يادآورشد: اين ميزان سيب زميني بايد به بازارهاي ديگر شهرستان‌ها و استان‌هاي کشور و يا خارج از کشور ارسال شود.
قهرماني مدير عامل شرکت صادراتي براداران قهرماني، گفت: ما روزانه 50-60 تن سيب زميني از قرار هر کيلو 240تومان خريداري مي‌کنيم و قرار شده ميزان خريد خود را به 80 تن افزايش دهيم. وي يادآور شد: معيارهاي صادراتي در خريد محصول مد نظر بوده و بايد سيب زميني خريداري شده با اين معيارها همخواني داشته باشد. قهرماني تصريح کرد: متاسفانه کشاورزان با شنيدن اينکه ما مشتري خريد هستيم قيمت محصول خود را بالا مي‌برند
غلامرضا اقبال، کشاورز ساکن روستاهاي اطراف سراب با انتقاد ازاينکه هزينه‌هاي توليد بالا رفته ولي قيمت سيب زميني با سال‌هاي قبل فرقي نکرده گفت: دولت بايد اين محصول را با قيمت عادلانه خريداري و يا در سبد کارکنان خود قرار دهد. وي افزود: در نخستين گام بايد بذر تهيه شده از طرف کشاورزان به صورت قرنطينه شده و با نظارت جهاد کشاورزي در اختيار کشاورزان قرارگيرد. وي يادآور شد: در حال حاضر زارعان با سليقه خود و با تحمل هزينه‌هاي زياد بذر خود را از همدان و اصفهان خريداري مي‌کنند.
يک کشاورز ديگر گفت: سيب زميني‌هاي به فروش نرفته خود را مجبوريم به دامداري‌ها بدهيم چرا که هزينه‌هاي نگهداري آن بالاست.
داود رفيقي رئيس اداره صنعت،معدن و تجارت سراب نيز نبود صنايع تبدلي در منطقه را از علت‌هاي اصلي مشکل بازاريابي سيب زميني در اين منطقه عنوان کرد.
ابراهيم فرقاني مدير جهاد کشاورزي سراب نيز نبود اتحاديه سيب زميني کاران در شهرستان و عدم وجود شرکت‌هاي صادراتي منسجم مقيم در منطقه را از مشکلات اصلي دانست و گفت: سازمان کشاورزي استان سالانه با هدف افزايش کمي و کيفي توليد سيب زميني نظارت بر مزارع، آموزش کشاورزان، استفاده از بذر اصلاح شده و اجراي عمليات نوين زراعي در توليد سيب زميني را در برنامه‌هاي خود دارد، ضمن اينکه تسهيلاتي نيز از طريق بانک کشاورزي پرداخت مي‌شود.
رضا دادخواه رئيس اداره دامپزشکي سراب در پاسخ به سئوالي در مورد خواراک سيب زميني براي دام‌ها گفت: اگر چه کشاورزان از روي ناچاري سيب زميني‌هاي مازاد و بعضا آفت زده خود را به دام‌ها مي‌دهند ولي در جيره معمولي دام سيب زميني به علت اينکه ماده قندي بوده و مصرف زياد ان به اسيدوز در دام منجر مي‌شود توصيه نمي‌شود.
يک مهندس کشاورزي نيز در مورد ضايعات سيب زميني گفت: عدم جمع آوري بقاياي آلودگي از مزرعه،عدم رعايت تناوب کشت،استفاده بي رويه از کودهاي ازته،استفاده از کودهاي دامي نپوسيده و عدم مديريت علف‌هاي هرز از فاکتورهاي مهم ايجاد ضايعات در سيب زميني است.
داود کشاورز ساکن روستاي شيره جين در محل زمين زارعي خود با نشان دادن سيب زميني‌هاي بر زمين مانده گفت: 370تومان براي هرکيلو بذر و نيز 35هزار تومان براي هرکيسه کود سياه و 28هزارتومان براي هر کيسه کود سفيد داده است. وي با احتساب هزينه‌هاي کارگر و آب از زيان ديدن خود خبر داد و اظهار کرد که يک هفته است محصولش روي زمين مانده دريغ از يک مشتري.
کشاورز ديگري گفت: چرا سيب زميني مشمول کالاهاي ديگر نمي‌شود که هرسال قيمتشان متفاوت از سال قبل مي‌شود.
به هرحال انتظار مي‌رود که با برنامه ريزي مناسب مسئولان مربوطه و همکاري کشاورزان تا دير نشده فکري به حال دسترنج يکساله سيب زميني کاران سراب کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

زير يك
سياست داخلي
جامعه و شهروند
اقتصاد و خودرو
بازار پولي مالي
ايران زمين
حوادث
نفت و انرژي
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته