جستجو
  نسخه شماره 2455 - 1391/08/16 - سه شنبه 16 آبان ماه ‌1391 - 21 ذيحجه 1433- 6 نوامبر 2012   صفحه اصلي

 نگاهي دقيق‌ به 5 کارتون نوستالژيک ؛
 از «فوتباليست ها» تا «اي کيو سان» 

با آغاز عصر ارتباطات، رسانه‌ها به ويژه تلويزيون همه به ويژه کوکان را به نوعي جادو كرده و پاي جعبه جادويي نشاند تا برنامه‌ها و قصه‌هاي كارتوني و حتي تصاوير ذهني و خيالي شخصيت‌هاي قصه‌ها را برايشان به تصوير بكشد.
به گزارش هنرآنلاين، در اين بين برنامه‌هاي كودك و نوجوان در دنياي تصوير و رسانه چنان جايگاه قدرتمندي پيدا کرد كه بخش زيادي از سرگرمي آنها و حتي بزرگسالان را تشكيل داد.توسعه فناوري‌هاي رايانه‌اي و هنر گرافيك نيز به ارتقاء سطح كيفي برنامه‌هاي كودك کمک کرد. در اين بين انيميشن از جايگاه خاصي برخوردار شد و در واقع كارتون‌ها بخش عمده‌اي از دنياي تصويري كودكان را تصاحب كرد.به جرئت مي‌توان گفت همه ما كودكان دو و سه دهه پيش و به اصطلاح نسل دوم و سوم، كارتون‌هاي زمان كودكي خود را بيشتر از برنامه‌ها و شخصيت‌هاي كارتوني حال حاضر دوست داريم. "پسر شجاع،”مهاجران"،”خانواده دكتر ارنست"،”حنا، دختري در مزرعه"،”با خانمان"، ”سندباد"، ”پينوكيو"، ”پلنگ صورتي"، ”رابين هود"، ”گاليور"،”گوريل انگوري" و... بخش عظيمي از خاطرات كودكي ما را شكل مي‌دهد كه هر كدام به تناسب روانشناختي و جامعه‌شناسي خود در تجربه كودكانه ما سهيم هستند و به نوستالژي كودكي نسل ما بدل شده‌اند.در همين راستا، فايل صوتي تيتراژهاي 5 سريال کارتوني نوستالژيک به همراه جزئيات خواندني درباره آنها را در اختيار شما گذاشتيم تا با هم خاطرات کودکي‌هامان را (هر چند کوتاه) مروري کرده باشيم.
سفرهاي ميتي کومان
"توكو گاوا يستوكوني" ملقب به”ميتي کومان" در اواخر قرن هفدهم به مدت سي سال از 1661 تا 1691 ميلادي در شهر كوچك”ميتو" حكومت مي‌كرد. او يكي از مطرح‌ترين و در عين حال محبوب‌ترين چهره‌هاي ژاپني در دوره شوگون‌ها در عصر ادو است.در دوره شوگون‌ها هر شهر و يا بخش ژاپن توسط يك حكومت تقريبا مستقل و خودمختار اداره مي‌شد و حاكم بزرگ، شوگون اعظم بازرساني را به شهرها و نقاط مختلف ژاپن مي‌فرستاد تا برنحوه حكومت حاكمان نظارت كنند.”ميتي کومان" كه خود يكي از حاكمان محلي محسوب مي‌شد به دليل صداقت و عدالت فوق‌العاده زيادش و همچنين به خاطر اعتماد بيش ازحد شوگون اعظم به او، كار بازرسي و سركشي به ساير شهرها را نيز انجام مي‌داد.از ميتي کومان كه يكي از محبوب‌ترين حاكمان تاريخ ژاپن محسوب مي‌شود به عنوان مردي شوخ‌طبع و خوش‌مشرب درتاريخ اين كشور ياد شده است. وي به حل معما علاقه فراواني داشته است پزشك حاذقي بوده و در غذاشناسي نيز يكي از بهترين‌هاي دوران خودش محسوب مي‌شده است.آن طور كه گفته مي‌شود وي مي‌توانسته با چشمان بسته، بيش از 800 نوع شربت را از هم تشخيص دهد. در نقطه مقابل تمام اين توانايي‌هاي منحصربفرد، وي اطلاع چنداني از فنون رزمي و امور جنگي نداشت. به همين دليل وي را در سفرهايش که به صورت ناشناس انجام مي‌شد دو دستيارش همراهي مي‌كردند."ساساكي سوكه سابورو" ملقب به”تسوكه سان" همان شخصيت تسوكه سريال انيميشني كه علاوه بر مهارت فوق‌العاده‌اش در شمشير زني از هوش سرشاري نيز برخوردار بود و”آشوسي كايكيوشين" ملقب به”كايكو سان" همان شخصيت كايكو سريال انيميشن كه از قدرت بدني غيرقابل تصوري برخوردار بود.
لوک خوش‌شانس
"لوک خوش‌شانس" يک داستان مصور فرانسوي- بلژيکي نوشته”رنه گوسيني" و ساخته”موريس دي‌بوره‌ا" است. داستان لوک خوش‌شانس در غرب وحشي مي‌گذرد و درباره گاوچراني به نام لوک خوش‌شانس است که از سايه‌اش نيز سريع‌تر هفت‌تير مي‌کشد.در هر قسمت از کارتون ماجرايي رخ مي‌دهد و لوک سعي مي‌کند خلافکاران را دستگير کند. مهمترين دشمن لوک، برادران دالتون هستند که به عنوان محبوب‌ترين بدمن‌هاي دنياي انيميشن نيز شناخته مي‌شوند.
اي کيو سان
مجموعه”اي کيو سان" از محصولات کمپاني تويي انيميشن به کارگرداني”کي ميو يابوکي" در 296 قسمت در سال 1975 ميلادي شاخته شده است.”تاداکي يامازاکي" فيلمنامه اين مجموعه را نوشته و از 15 اکتبر سال 1975 ميلادي تا 28 ماه ژوئن سال 1982 ميلادي از کانال TV Asahi در ژاپن پخش شده است.“اي کيو” در اصل پسر يک امپراتور بود که در دوره حکومت شوگون‌ها که حکومت را از دست امپراتورها خارج کردند، مادرش مجبور شد به همسري يک شوگون درآيد و براي همين او را به معبد فرستاد. اين کودک در معبد خيلي زود پيشرفت مي‌کند و در همه کار خلاقيتش را نشان مي‌دهد. او هر زمان که مي‌خواست تمرکز خود را جمع کند. دو انگشتش را روي سرش مي‌چرخاند و بعد شروع به فکر مي‌کرد. داستان زندگي‌اي‌کيو و افسانه‌هاي پيرامون او، يکي از داستان‌هاي مورد علاقه مردم ژاپن است و تا به حال يک سريال و دو کارتون از آن تهيه شده است.
فوتباليست‌ها
فوتباليست‌ها يکي از معروف‌ترين انيمه‌هاي ساخت ژاپن است که تقريبا در بيشتر کشورهاي دنيا پخش شده است. داستان اين انيميشن مربوط به پسري فوتباليست به اسم”سوباسا اوزار" است که آرزويش قهرماني با تيم ملي و لژيونر شدن به فوتبال برزيل است اما متاسفانه فقط فصل اول اين انيمه پخش شده است.در فصل‌هاي بعدي مي‌بينيم که سوباسا بعد قهرماني با ژاپن تو جام جهاني و بازي در برزيل به بارسلونا مي‌پيوندد و ژاپني‌ها غير از سوباسا که به لاليگا فرستادن،”واکي باياشي" را به بوندسليگا و”کاکرو يوگا" را به کالچيو فرستادند تا نقش مهمي را در لژيونر کردن فوتباليست‌هايشان در آينده داشته باشند.
معاون کلانتر
انيمه”معاون كلانتر" سال 1960 ميلادي و هر اپيزود به مدت 7 دقيقه ساخته شده است. معاون کلانتر، با آن شكم جلو آمده و كلاه و ژيله‌اش، از تمام نشانه‌هاي مجري قانون بودن فقط نشان روي سينه را دارد و يادآور كاراكترهاي وسترن‌ است.همه امور زندگي معاون در زندان كلانتري مي‌گذرد. ديتون آلن، كمدين و صداپيشه مشهور، با لهجه و گويش غليظ ايالت‌هاي جنوبي آمريكا به جاي معاون حرف مي‌زند و به ساده‌لوحي و روستازادگي‌اش مي‌افزايد. كاري كه ايرج رضايي هم در دوبله‌اش انجام داد و نوع كمدي بيان كارتون اصلي را در نسخه فارسي حفظ كرد.ماسكي (Musky Muskrat) موش آبي و وينس (Vince Van Gophe) يك موش حفار، دوستان معاون هستند و در تنبلي و علافي لنگه ندارند و نهايت فعاليت‌شان ماهي‌گيري در كنار رودخانه است. بيشتر ماجراهاي اين كارتون سرو كله زدن‌هاي ديوانه‌كننده اين دو با معاون فلك ‌زده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

زير يك
سياست داخلي
جامعه و شهروند
اقتصاد و خودرو
بازار پولي مالي
ايران زمين
حوادث
نفت و انرژي
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته