جستجو
  نسخه شماره 2536 - 1391/11/30 - دوشنبه 30 بهمن ماه ‌1391 - 7 ربيع الثاني1434- 18 فوريه 2013   صفحه اصلي

 حاشيه‌هاي خارجي يک کانديداي رياست جمهوري  

گروه سياسي- اظهارات حجت الاسلام محمدباقر خرازي که خود را به عنوان رئيس تشکيلات ”حزب الله ايران" و کانديداي انتخابات رياست جمهوري معرفي مي‌کند، باعث واکنش برخي کشورها شد.
برخي تحليلگران سياسي معتقدند، اين فرد به دليل آنکه فرزند آيت‌الله سيد محسن خرازي (عضو مجلس خبرگان رهبري)، برادر محمدصادق و برادرزاده کمال خرازي است، گاهي سخنانش به دليل انتساب به اين افراد، جدي گرفته مي‌شود.خرازي گفته بود: با غربي‌ها به معامله خواهيم پرداخت و آن‌ها را وادار خواهيم کرد همان‌گونه که پس از 99 سال گسست الحاق هنگ کنگ به چين را پذيرفتند، بايد با عمل به قرارداد ترکمنچاي که 99 سال از آن گذشته، سرزمين‌هاي شمالي را شرعا به ايران بازگردانيم" به گفته تحليلگران، وي که در تلاش است با اين اظهارات، احساسات ملي گرايانه ي حاضرين و مستعمان سخنانش را جلب کند، اصلاً توجهي به اهميت چنين سخناني آن هم در چنين شرايط مهم بين‌المللي ندارد!انتخاب در اين باره نوشت:ظاهراً وي از هر فرصتي براي مطرح شده و ديده شدن استفاده مي‌کند، اما همواره چندان جدي گرفته نمي‌شود. هر چند اظهارات اخير او با واکنش تند کشورهاي همجوار مواجه شده است، چرا که او اولاً يک روحاني است و برخي (عامدانه يا سهواً) او را آيت الله مي‌خوانند، ضمن آنکه منتسب به يک خانواده مهم سياسي در جمهوري اسلامي ايران است.
تاجيکستان: اين فرد، بي خبر است
وزارت امور خارجه‌ي تاجيکستان در ارتباط با اظهارات آيت‌الله خرازي بيانيه‌اي در تارنماي خود منتشر کرد. در بخشي از اين بيانيه آمده است:«اظهارات وي که از خانواده‌ي وزير سابق خارجه‌ي ايران مي‌باشد، باعث تعجب و تاسف محافل گوناگون فرهنگي، سياسي و جمعيتي تاجيکستان شده است.»در بيانيه وزارت امور خارجه تاجيسکتان اظهارات خرازي مداخله در امور داخلي کشوري مستقل تلقي شده و گفته مي‌شود که اين روحاني”بي خبر از وضع واقعي امروزي منطقه، جهان و نظام حقوقي" است.
آذربايجان: موضع گيري نمي‌کنيم
المان عبدالله‌اف، سخنگوي وزارت خارجه‌ي جمهوري آذربايجان در پاسخ به خبرگزاري اينترفاکس توضيح داده است که”دولت مطبوعش قصد ندارد در مقابل چنين اظهارات نامعقولي موضع‌گيري کند".اما علي احمد اف دبير اجرايي حزب حاکم آذربايجان در در گفت وگويي با روزنامه‌نگاران در واکنشي تند به گفته‌هاي خرازي گفت: «بيانات اين نامزد رياست جمهوري ايران نشان مي‌دهد که وي انديشه‌ي آزاد و مستقلي ندارد.وي در ادامه براي نقض سخنان خرازي، اظهارات توهين آميزي در مورد ايران مطرح کرده است.
واکنش سفير ايران
در همين حال، اظهارات اين فرد، باعث واکنش سفير ايران در ارمنستان نيز شده است.عصر ايران به نقل از خبرگزاري آ پ آ جمهوري آذربايجان گزارش داده است: سفير ايران در ارمنستان گفت دولت ايران يکپارچگي سرزميني جمهوري آذربايجان و ارمنستان و تاجيکستان را تاييد و مورد احترام قرار مي‌دهد.مطبوعات ارمنستان نوشته اند: سفير ايران در پاسخ به سؤالي درباره اظهارات آيت الله محمد باقر خرازي درباره پيوستن کشورهاي تاجيکستان، ارمنستان و جمهوري آذربايجان به ايران گفت: همانگونه که مي‌دانيد، خرازي، يک روحاني است و هيچ سمت حکومتي در ايران ندارد. ايران کشور آزادي است و هر کسي مي‌تواند درباره آنچه که فکر مي‌کند و در ذهن دارد سخن بگويد.وي افزود: موضع رسمي ايران در برابر مسائل سياست خارجي تنها از طريق رهبري، رئيس جمهور، وزير خارجه بيان مي‌شود و ديگر اظهارات معتبر نيستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

زير يك
سياست داخلي
جامعه و شهروند
اقتصاد و خودرو
بازار پولي مالي
ايران زمين
حوادث
دانش و سلامت
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته