جستجو
  نسخه شماره 2559 - 1391/12/27 - يک شنبه 27 اسفندماه ‌1391 - 5 جمادي الاولي1434- 17 مارچ 2013   صفحه اصلي

 ادعاهاي جديد در باره پاپ فرانسيس؛
 كاردينالي در خدمت ديكتاتور آرژانتين 

رسانه‌هاي اسپانيولي زبان در مطالبي که درباره خورخه ماريو برگوگليو ملقب به پاپ فرانسيسکو منتشر کرده اند مدعي شده اند که رهبر جديد کاتوليک‌هاي جهان با رژيم ديکتاتوري نظامي در سال‌هاي 1976 تا 1983 ميلادي در آرژانتين، همسو بوده است.
شماري از روزنامه‌ها در اين زمينه مدعي شده اند که وضعيت زندگي پاپ جديد در دوره آخرين ديکتاتوري آرژانتين، تيره ترين بخش زندگي او را در بر مي‌گيرد، زيرا برخي اسناد نشان مي‌دهد او حتي برخي از کشيشهاي کليسا را نيز به رژيم ديکتاتوري حاکم لو داده بود.آخرين رژيم ديکتاتوري نظاميان در آرژانتين پس از سرنگون کردن حکومت خانم ايسابل پرون رئيس جمهوري وقت اين کشور امريکاي جنوبي در سال 1976 شکل گرفت. آنها، حکومت را ميان خود تقسيم کرده و به مدت 8 سال سرکوب و ديکتاتوري شديدي را بر آرژانتين حاکم کردند، به گونه اي که در دوران فعاليت آنها، تمامي احزاب و تشکلهاي سياسي و اجتماعي منحل و افراد مظنون به مخالفت، دستگير و به شيوه‌هاي مختلف از جمله جنگ کثيف از پاي در مي‌آمدند، بدون آنکه کوچکترين اثري از آنها بر جاي بماند.بر اساس آمارهاي سازمان‌هاي دفاع از حقوق بشر، جنگ ديکتاتوري آرژانتين که مبتني بر ناپديدکردن افراد بود، موجب مرگ بين 9 هزار تا 30 هزار نفر به دلايل سياسي شد. اين افراد توسط يک گروه شبه نظامي ربوده شده و از نظر هويتي، تبديل به يک شماره مي‌شدند بدون اينکه هيچ ضمانت قانوني براي حفاظت از جان و زندگي آنها وجود داشته باشد. بسياري از اين افراد، پس از تزريق مسکن و مواد بيهوش کننده، از طريق هواپيماها و بالگردهاي نظامي در درون رودخانه بزرگ لا پلاتا انداخته شده يا در گورهاي دسته جمعي دفن مي‌شدند بدون آنکه هيچ نشاني از آنها برجاي بماند. برخي از آنها نيز در اردوگاههاي کار براي هميشه ناپديد مي‌شدند. در همين راستا، بنيتو بيگنونه يکي از اعضاي شوراي حاکم نظاميان آرژانتين در آن زمان، هفته گذشته به جرم قتل و ناپديدکردن هزاران نفر در يک اردوگاه در دوره حکومت نظاميان، سومين حکم حبس ابد خود را از دادگاه دريافت کرد.
اسقفي که کشيشان خود را لو داد
روزنامه ال پاييس چاپ اسپانيا اکنون گزارش داده است که سازمان‌هاي دفاع از حقوق بشر، پاپ جديد را متهم کرده اند زماني که اسقف بوئنوس آيرس بود، دو تن از کشيشان فرقه خود را به رژيم ديکتاتوري آرژانتين لو داده بود.پاپ فرانسيسکو از نظر گرايش مذهبي به فرقه يسوعيون تعلق دارد که معتقد به اطاعت مستقيم و بي چون و چرا از پاپ هستند و معمولا افراد مختلفي را براي تبليغ دين مسيحيت و کمک به افراد فقير و تهيدست به کشور‌هاي مختلف اعزام مي‌کنند.ال پاييس، دو کشيش مذکور را اورلاندو يوريو و فرانسيسکو خاليکس معرفي کرده که اولي درگذشته است اما دومي اکنون در آلمان زندگي مي‌کند و در سالهاي ديکتاتوري نظاميان براي کمک و نزديک بودن به فقرا در محله‌هاي فقيرنشين بوئنوس آيرس سکونت داشتند.بر اساس اين گزارش، خاليکس در کتاب خود، رياضتهاي عرفاني که در سال 1995 منتشر شد، نوشته است: بسياري از افراد داراي عقايد سياسي افراطي راست گرا، حضور ما را در محله‌هاي فقيرنشين با بدبيني نگاه مي‌کردند. تفسير آنها از حضور ما در کنار فقرا، حمايت ما از مبارزان و جنگجويان بود... ما مي‌دانستيم که باد از کجا مي‌وزد و چه کسي مسئول طرح اين اتهامات است. به همين دليل، با اين شخص (برگوگليو) صحبت کردم و گفتم که او دارد با جان ما بازي مي‌کند. برگوگليو متعهد شد اين موضوع را که ما فقط کشيش هستيم و در تعريف تروريست موردنظر نظاميان نمي‌گنجيم، به اطلاع آنها برساند.خاليکس مي‌افزايد: بر اساس اعترافات يک افسر و 30 مورد اسنادي که بعدا به آنها دست يافتيم، متوجه شديم بدون شک، اين فرد (برگوگليو – پاپ جديد) به وعده خود عمل نکرده و بر خلاف حرف هايش، از ما نزد نظاميان شکايت کرده بود. در اين راستا، بر اساس نامه اي که يوريو (کشيش متوفي) در سال 1977 به معاون عمومي دفتر مرکزي يسوعيون ارسال کرده بود، از اينکه برگوگليو موجب بروز چنين وضعيتي براي آنها شده، اظهار نارضايتي کرده بود.به نوشته ال پاييس، روز 23 مه سال 1976، يوريو و خاليکس از سو ي ديکتاتوري نظامي به گروگان گرفته شدند و به مدت پنج ماه در پادگان مکانيک ارتش که يکي از مراکز مخفي بازداشت شدگان بودند، زنداني شده و در طول اين مدت، مورد شکنجه ديکتاتوري قرار گرفتند.بر پايه اين گزارش، دادگاه آرژانتين نيز هنگامي که برگوگليو در سمت‌هاي کاردينال، اسقف بوئنوس آيرس و رئيس کليساي آرژانتين فعاليت مي‌کرد، چندين بار او را در رابطه با جنايت‌هاي پادگان مکانيک ارتش مورد بازجويي قرار دارد. رسيدگي دادگاه به اين پرونده سال 2011 ميلادي به پايان رسيد.به نوشته روزنامه اسپانيايي، برگوگليو همچنين به عنوان شاهد در پرونده ديگري که در دادگاه فرانسه در رابطه با قتل گابريل لونگويل يک کشيش فرانسوي که در دوران ديکتاتوري آرژانتين جان باخت، مورد بازجويي قرار گرفت و علاوه بر آن، متهم به دست داشتن در ربوده شدن نوزادان از مادران خود در دوران ديکتاتوري نيز هست.
اختلاف با کرچنرها
روزنامه ال موندو چاپ مادريد نيز در گزارش ديگري در باره پاپ جديد مسيحيان کاتوليک نوشته است: زوج کرچنر يعني نستور کرچنر رئيس جمهوري سابق و همسرش، کريستينا فرناندز د کرچنر رئيس جمهوري کنوني آرژانتين، که افرادي کاتوليک بوده اند و هر ساله براي نيايش‌ها و شنيدن دعاخواني برگوگليو به کليساي بزرگ بوئنوس آيرس مي‌رفتند، از سال 2004 ميلادي از رفتن به آنجا خودداري کرده اند زيرا با او دچار اختلاف نظرهاي شديد هستند و انتقادات او را به دولت بر نمي‌تابند.بر اساس اين گزارش پاپ فرانسيسکو يکي از منتقد ترين افراد نسبت به طبقه سياسي کنوني آرژانتين، مخصوصاّ خانواده کرچنر بوده و هست زيرا زوج کرچنر ستمگران و سرکوبگران دوران ديکتاتوري نظاميان را از سال 2006 ميلادي به دادگاه کشانده اند. علاوه بر اين، برگوگليو به دليل اينکه دولت کرچنر ازدواج ميان همجنسگرايان را قانوني کرده است، از دولت ناراضي است و با سقط جنين و بارداري آزمايشگاهي نيز مخالفت دارد.با اين حال، به محض انتخاب او به عنوان رهبر کاتوليکهاي جهان، خانم فرناندز د کرچنر نخستين رئيس جمهوري بود که به او تبريک گفت و همچنين اولين رئيس جمهوري است که فردا دوشنبه با پاپ فرانسيسکو در واتيکان ديدار مي‌کند.
دوستي با يهوديان
همه مخالفان و موافقان پاپ فرانسيسکو در اين نکته که او زندگي بسيار ساده و بي آلايشي داشته است، اتفاق نظر دارند. به نوشته رسانه‌هاي آرژانتيني، او تاکنون در يک منزل ساده بدون تجملات در کنار کليساي بزرگ بوئنوس آيرس زندگي مي‌کرد. معمولا به تنهايي شام مي‌خورد و هرگز به رستوران نمي‌رود.از ديگر ويژگيهاي وي، نگراني بسيار نسبت به اقشار منزوي اجتماعي از جمله کودکان تحت استثمار، روسپي‌ها و افراد خياباني کارتن خواب عنوان شده است. پاپ جديد همچنين از مبارزان سرسخت عليه فقر توصيف شده است و گفته مي‌شود اولين نماينده کليساي کاتوليک است که در سال 2010 ميلادي از مجمع يهوديان آرژانتين موسوم به آميا در بوئنوس آيرس ديدن کرد تا همبستگي خود را با آنها اعلام کند. او همچنين از مولفان کتابي با عنوان آسمان و زمين است که همراه با سه تن از رهبران مسيحي و يهودي به نگارش درآمده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

زير يك
سياست داخلي
جامعه و شهروند
اقتصاد و خودرو
بازار پولي مالي
ايران زمين
حوادث
دانش و سلامت
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
ادب و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته