جستجو
  نسخه شماره 2791 - 1392/10/18 - چهارشنبه 18 دي ماه 1392 - 6 ربيع الاول 1435- 8 ژانويه 2014   صفحه اصلي

 توصيه‌هايي براي رعايت بهداشت چشم و پلک 

حس بينايي نه تنها به علت ارتباط با محيط خارج از بدن نقش مهمي دارد بلکه بيشتر از اين رو داراي اهميت ويژه است که اختلال ديد، سبب کاهش يادگيري نيز مي‌شود. فرد با حس بينايي از خود محافظت کرده، تعادل خود را حفظ و قدرت خلاقيت پيدا کرده و بالاخره از ديدن محيط اطراف لذت مي‌برد.
دکتر مصطفي فقهي چشم‌ پزشک در خصوص نحوه تميز کردن چشم‌ها اظهار کرد: توصيه مي‌شود افراد روزانه با حوله يا دستمال مرطوب آرام گوشه‌هاي چشم و لبه پلک را تميز کنند و يا در موقع استحمام با استفاده از شامپو بچه و با نوک انگشت، پلک را با دفعات زياد ( بين 40 تا 50 بار) ماساژ دهند، اين کار موجب مي‌شود که مسير ترشح غدد چربي که تامين کننده چربي و لايه اشک است باز شده و مانع عفونت‌هاي پلک شود.
وي افزود: گاهي اوقات انسداد سريع اين مجاري موجب مي‌شود که چربي در پشت پلک بماند و به صورت گل‌ مژه حاد که به صورت برجستگي دردناک قرمز رنگ است به وجود آيد که اين ناشي از عدم رعايت بهداشت پلک است. ممکن است فرد بارها صورت خود را در طول روز بشويد ولي همچنان پلک‌ها آلوده باشند.
دانشيار چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز، تاکيد کرد: افرادي که در محيط‌هاي داراي گرد وغبار حضور مي‌يابند و همچنين به اشخاصي که سوار موتورسيکلت مي‌شوند توصيه مي‌شود که حتما از عينک آفتابي استاندارد استفاده کنند زيرا چشم در معرض اجسام شناوري قرار دارد که ممکن است با آن برخورد کنند.
همچنين افرادي که در محيط‌هاي کارگاهي مانند جوشکاري کار مي‌کنند بايد مراقب قرنيه چشم خود باشند. فقهي ادامه داد: کساني که دچار سرماخوردگي و يا عفونت‌هاي ويروسي هستند نبايد با چشم خود بازي کنند. همچنين اگر يکي از افراد خانواده به عفونت چشم مبتلا شد سريع به پزشک مراجعه کند زيرا در غير اين صورت ممکن است موجب سرايت عفونت به ساير افراد خانواده هم بشود.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز، با بيان اين نکته که قطره چشم هر فردي مخصوص خود اوست، عنوان کرد: ديده شده که نوک قطره‌ چکان عامل انتقال عفونت، قارچ‌ها، ويروس‌ها و باکتري‌ها بوده است. همچنين علايم و نشانه‌هايي مانند چشم درد، قرمزي و يا احساس جسم خارجي در چشم را نبايد ساده گرفت و در ضمن کساني که از لنزهاي تماسي استفاده مي‌کنند نياز به مراقبت‌هاي ويژه بيشتري دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

زير يك
سياست داخلي
جامعه و شهروند
اقتصاد و خودرو
بازار پولي و مالي
ايران زمين
حوادث
دانش و سلامت
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
ادب و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته