جستجو
  نسخه شماره 911 - 1386/02/26 -   صفحه اصلي

  شرايط ورود به دانشگاه هاي آلمان 

گروه دانشگاه-  شرايط ادامه تحصيل در يکي از دانشگاه هاي آلمان از جمله موضوعاتي است که سوالات بسياري درباره آن از ما مي شود.
خانم فروليش مسئول امور دانشجويان خارجي دانشگاه بن در پاسخ به اين سوال که مهمترين شروط براي گرفتن پذيرش از يک دانشگاه آلماني کدامها هستند گفتند: "يک شرط پايه اي البته دانستن زبان آلماني است. شما بايد در هر موسسه اي که زبان آلماني را فراگرفته ايد بتوانيد امتحان "DSH  " و يا امتحاني مشابه آن را با موفقيت بگذرانيد. و شرط دوم هم داشتن مدرک قبولي در کنکور و حداقل دوسال سابقه درس دانشگاهي است."
طبيعي است در اينجا اينجا اين سوال براي شما پيش بيايد که تکليف کساني که بعد از قبولي در کنکور نخواهند دو سال در ايران درس بخوانند چيست آيا راه سريعتري هم براي ادامه تحصيل در آلمان وجود دارد؟پاسخ به اين سوال شما مثبت است. شما بايد در اين صورت ابتدا يک دوره يک ساله را در آلمان بگذرانيد، چراکه در آلمان دوره دبيرستان يک سال بيشتر از ايران است و مدرک ديپلم ايران به تنهايي براي تحصيلات عالي کافي نيست.
لازم است بدانيد براي اخذ پذيرش از اين دوره پيش دانشگاهي بايد مستقيما مدارک خود را به  Stubienkolleg  ايالت مورد نظرتان در آلمان بفرستيد و از آن تقاضاي پذيرش کنيد. 
آيا امکان تعويض رشته براي متقاضي که مثلا دوسال رشته پزشکي خوانده و حالا قصد دارد هنرهاي تجسمي بخواند وجود دارد؟ يا بعنوان مثال اگر جواني در کنکور در رشته علوم اجتماعي قبول شده مي تواند در اينجا رشته انفورماتيک را انتخاب کند؟ جواب اين سوال همانطور که خودتان هم ممکن است حدس زده باشيد منفي است. شما تنها در همان رشته هايي مجاز به ادامه تحصيل هستيد که در ايران مدرک قبولي اش را گرفته ايد. اما زياد هم نااميد نباشيد چون مسيري که بايد در پيش گيريد آنقدر ها هم تنگ نيست. براي روش تر شدن به آنچه خانم فروليش مي گويد توجه کنيد: "رشته دلخواه را مي توان از ميان يک گروه از رشته هاي هم خانواده انتخاب کرد. مثلا اگر شما در رشته علوم اجتماعي آزمون سراسري را گذرانده باشيد، مي توانيد در آلمان براي علوم سياسي يا  روانشناسي تقاضاي پذيرش کنيد. اين قاعده درمورد رشته هاي مهندسي، پزشکي، هنري و غيره نيز صدق مي کند."
براي گرفتن پذيرش متاسفانه هنوز مرکز واحدي وجود ندارد که همه متقاضيان بتوانند اطلاعات لازم را از آنجا بگيرند و مدارک خود را هم به همان مرکز بفرستند. خانم فروليش در اين باره مي گويد: "درسال هاي اخير تلاش هايي در اين زمينه شده و گروهي از دانشگاه هاي آلمان در يک مرکز واحد گرد آمده اند، اما اين در مورد همه آنها صادق نيست و در بسياري از موارد بايد مستقيما با دانشگاه مورد نظرتان تماس بگيريد. به هر حال شما مي توانيد براي گرفتن اطلاعات بيشتر در اين زمينه به آدرس اينترنتي  be.assist-uni.www   مراجعه کنيد و فرم هاي مورد نيازتان را هم از همين سايت بگيريد."
در اين سايت هم چنين ليست دانشگاه هايي که عضو  Assist   هستند را پيدا مي کنيد. البته در اين ليست بيشتر اسامي مدارس عالي را خواهيد يافت.
مهلت ارسال مدارک براي گرفتن پذيرش براي ترم زمستاني تا 15 ماه جولاي و براي ترم  تابستاني تا 15 ژانويه است.
به يک امکان ديگر براي گرفتن اجازه تحصيل در آلمان هم بايد اشاره کنيم و آن ثبت نام در يک کلاس زبان آلماني در اين جاست. حال يا کلاسي که از طرف دانشگاه ارائه مي شود و يا از طرف موسسات خصوصي. شرط اين کار گذراندن 18 ساعت کلاس زبان در هفته است. شما البته بايد بعد از گذراندن اين دوره از دانشگاه مربوطه تقاضاي پذيرش در رشته مورد نظرتان را کنيد. ويزايي که در اين صورت مي گيريد تنها به مدت زمان کلاس زبان شما محدود است. بنابراين اگر مثلا يک کلاس پنج ماهه را انتخاب کرده باشيد، آنگاه پنج ماه اجازه اقامت در آلمان خواهيد داشت.  توجه داشته باشيد که در صورتي که علاقمند به ادامه تحصيل در رشته اي مثلا مانند پزشکي هستيد که متقاضي بسيار دارد و شرط گرفتن پذيرش در آن داشتن نمرات بالاست، ممکن است مدتي طول بکشد، تا به شما در اين رشته پذيرش داده شود. در اين صورت بهتر است براي تلف نکردن وقت و هم چنين حفظ اجازه اقامت در آلمان به يک راهنمايي کوچک از خانم فروليش عمل کنيد و آن اينکه: "بهتر است در رشته اي ثبت نام کنيد که واحدهاي آن را در رشته اصلي خود نيز بايد بگذرانيد در مورد پزشکي مثلا مي توانيد با بيولوژي شروع کنيد و بعد از تعويض رشته واحد هاي خود را منتقل نماييد. البته اين کاريست که نه فقط دانشجويان خارجي، بلکه دانشجويان آلماني هم که بايد منتظر جا بمانند مي کنند."
شما به شش ماه تا يک سال وقت براي تهيه مدارک لازم و آمادگي کافي براي زندگي و تحصيل نياز داريد و فراموش نکنيد که حدود شش هفته هم گرفتن ويزا ممکن است طول بکشد، بنابراين اگر به موقع اقدام نکنيد، ممکن است شانس شرکت در ترم مورد نظرتان را از دست بدهيد.
پس از دريافت پذيرش از دانشگاه مورد نظر مي توانيد به سفارت آلمان در ايران مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم که نشان دهند شما توانايي مالي تحصيل در آلمان را داريد، ويزاي دانشجويي بگيريد.
اينکه ماهانه چقدر براي گذران تحصيل و زندگي دانشجويي نياز داريد، به شهري بستگي دارد که محل اقامت تان خواهد بود. خانم فروليش در اين زمينه يک مثال مي زند: "بن شهر کوچکي است و در آن 600 يورو براي مخارج ماهانه در نظر گرفته مي شود. اما مونيخ شهر بزرگي است و بايد با 700 يورو در ماه حساب کرد."
اما  درصورتيکه شما نمرات بالايي داريد شانس بهتري داريد. مسئول امور دانشجويان خارجي دانشگاه بن در اين زمينه به سياست دولت آلمان اشاره مي کند و تاکيد دارد که: "ما با کمال ميل مي خواهيم به دانشجويان خارجي که توانايي بالايي دارند امکان تحصيل در دانشگاه هاي آلمان را بدهيم. و براي آنها هم شانس هايي مثل کمک هزينه دانشجويي در نظر گرفته ايم. اين کمک هزينه البته به افرادي تعلق مي گيرد که نمرات بسيار خوبي داشته باشند." در اين زمينه هم مي توانيد اطلاعات کافي را از طريق آدرس اينترنتي  be.baab.www   بدست آوريد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان
نام : نگین
سلام من دانشجو سال اخر لیسانس فیزیک هسته ای هستم ایا میتونم در همین رشته در المان ادامه تحصیل بدم

نام : saeed
salam.من در رشته عمران از دانشگاه سراسری بنابم.میشه کلیه شرایطی رو که امکان پذیرشم رو بالا میبره رو برام توضیح بدین؟در ضمن میتونم اونجا خودم خرجمو در بیارم

نام : miki
سلام من فوق دیپلم شیمی- صنایع گاز دارم میخوام ادامه تحصیل بدم ضمنا مدرک جوشکاری فنی حرفه ای دارم خواهش میکنم مرا راهنمهیی کنید

نام : صهیب
سلام من لیسانس اقتصاد کشاورزی دانشگاه پیام نور دارم. میتونم در آلمان ادمه تحصیل بدم؟

نام : mahdi
با سلام مهدی هستم حدود 30 سال دارم و فوق دیپلم کامپیوتر هستم می خواستم بدونم در رشته کامپیوتر مقطع لیسانس میتوانم پذیرش بگیرم و آیا سفارت از نظر ویزا مشکلی ایجاد نمیکند?

نام :
salam man term tabeston darsam tamom mishe va lisanse sakht afzaramro migiram va fogh diplomam ham narm afzar bode moadele lisansam ziyad jaleb nist vali fogh diplomam 17 hastesh age mano rahnamayi konid mamnon misham ba in sharayet mitonam baraye fogh ye daneshgah almani eghdam konam

نام : ghazale
من کارشناسی رشته صنایع غذایی را در دانشگاه علمی کاربردی سپری کرده ومایل به ادامه تحصیل در رشته تغذیه میباشم ایا این تغییر رشته در المان امکانپذیر است یا نه؟لطفا منو راهنمایی کنید.

نام : ناتالی
من دانشجوی فقه و حقوق در دانشگاه پیام نور ترم آخر هستم و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه المان دارم لطفا کمکم کنید با تشکر

نام : نازگل
سلام،من لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم با معدل49/17از دانشگاه آزاد.تهران مرکزامکان این وجود دارد که در مورد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان راهنماییم کنید؟

نام : hessam
من 1 سال از درسم مونده تا لیسانس..دانشگامم آزاد هست..اگر آلمان برم فقط میتونم برای لیسانس بخونم؟راه دیگه ای وجود نداره؟

نام : فرانک
لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم 8 سال سابقه کار و برای فوق می خوام اقدام کنم معدلم 13 بوده همراهیم کنید و اینکه هزینه دانشگاه چگونه است

نام : اhadis
من دیپلم تجربی دارم و در رشته زیست کنکور سراسری قبول شدم اما در این رشته در دانشگاه تحصیل نکردم.می شه من در المان در رشته دارو سازی ادامه تحصیل بدم ؟

نام : mehdi
رشته مهندسی پزشکی درمقطع ارشد از لیسانس برق چه شرایطی دارد

نام : afa
من دارای مدرک کاردانی رشته نقشه برداری هستم،چگونه می توانم در آلمتن ادانه تحصیل دهم؟

نام : زهرا
سلام من دانشجوی کارشناسی آمار از دانشگاه شهید بهشتی هستم میخواستم بدونم شرایط نمرات چطور باید باشه و برای گرفتن تسهیلات مالی چه شرایطی لازمه؟

نام : hanieh
سلام.من دیپلم گرافیک دارم.ایا میتونم در المان رشته زبان المانی بخونم؟

نام : مهدي
من فوق ديپلم فوريت هاي پزشكي هستم ايا مي تونم در المان تحصيل كنم ؟

نام : هستی
سلام، من دیپلم کامپیوتر و فوق دیپلم it دارم. آیا میتوانم با توجه به دیپلم بنده(پیش دانشگاهی نگذرانده ام) رشته پزشکی در آلمان تحصیل کنم؟

نام : سیروس
سلام من کامپیوتر خوانده ام و در چندین مسابقه رباتیک مقام دارم و چندین مسابقه را داوری کرده ام.یک کتاب نوشته ام و 5سال سابقه تدریس دارم آیا شرایط بورس برای من فراهم است و یا چگونه میتوانم پذیرش بگیرم

نام : mohsen
سلام سایت بسیار عالی دارید من کارشناسی عاوم دامی دارم از دانشگاه زنجان شرایط دانشگا هایی که در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های زیر شاخه های پزشکی وعلوم دامی باتوجه به مدرک دوره ی کارشناسی پذیرش دارند می خواستم ممنون میشم اطلاع بدید.

نام : saeed
درباره ی وضعیت رشته ی ریاضی کاربردی در آلمان و شانس قبولی توضیح بدید

نام : sama
من لیسانس مکانیک دانشگاه ازاد دارم میخواستم با این مدرک میتونم برای فوق لیسانس در یکی از دانشگاههای المان پذیرش بگیرم یا نه؟

نام : mona
من لیسان ادبیات انگلیسی در دانشگاه تهران را دارم لطفا برای ادامه تحصیل و هزینههای ان در المان مرا راهنمایی کنید.معدل کل من 18 میباشد.

نام : negar
با لیسانس مترجمی زبان انگلیسی که در ایران گرفته ام می توانم در آلمان برای فوق لیسانس و در رشته ای دیگر درس بخوانم>؟؟ آیا دانشگاه های آلمان رایگان است؟ایا محدودیت سنی وجود دارد>

نام : علیرضا نریمانی
شرایط ادامه تصحیل دوره تخصص رشته پزشکی را لطفا شرح دهید

نام : پرستو
18 ساله هستم.رشتم علوم تجربی است.دوست دارم رشته ی دندان پزشکی بخونم.معدلم 17 است.علاقه ای به تحصیل در ایران ندارم.می خواستم در دانشگاه بن درس بخونم.و در سفارت المان در ایران المانی رو یاد بگیرم.ایا میتوانم بدون دادن کنکور در ایران فقط با زبان دانستن زبان المانی در این دانشگاه تحصیل کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


نگاه ويژه
صفحه اول
سياسي
گوناگون
جامعه
حوادث
اقتصادي
شهرستان
ورزشي
دانشگاه
گردشگري
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
طالع بيني روزانه
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته