جستجو
  نسخه شماره 1059 - 1386/08/19 -   صفحه اصلي

  فنگ شويي در اتاق خواب 

فنگ شويي هنر باستاني شرقي، براي قرار دادن هر وسيله در جاي صحيح خود چه در منزل و چه در محيط کار است. هنگامي که انسان و محيط پيرامون او با هم هماهنگ باشند، نتيجه اش زندگي خوب و موفقيت براي ماست و هدف فنگ شويي هم رسيدن به همين موفقيت است. اگر بخواهيم فنگ شويي را لغت به لغت ترجمه کنيم به معني باد و آب است و به اين معناست که از حرکت باد و آب و به کار بردن درست عناصر مادي انرژي خوبي در محيط زندگي ما جريان پيدا مي کند. خاستگاه فنگ شويي قاره آسيا است به همين خاطر قوانينش براي ما ايرانيان بيگانه و ناآشنا نيست و بسياري از راه کارهايش از قديم در فرهنگ ما نيز وجود داشته و بخشي از باورهاي کهن ما بوده است. به عنوان مثال خانه تکاني که مردم ما هميشه قبل از بهار آن را انجام مي دهند و آلودگي هايي که درطول سال ايجاد شده و بي نظمي هايي که به خاطر استفاده مداوم از وسايل در طول سال به وجود آمده را پاکسازي مي کنند و با انرژي جديد و تازه به استقبال سال جديد مي روند. شايد در زندگي خودتان با مواردي برخورد کرده باشيد که خريد يا اجاره محل جديدي براي کار يا زندگي شما باعث شده تا تغييراتي خوب در زندگي شما به وجود آيد و در مکالماتتان اين کيفيت را اين طور بيان کنيد که «اين خونه برامون اومد داشته» يا «برامون خوش يمنه و هر کسي در اون زندگي کنه شانس مياره.» گاهي اوقات هم وقتي محل زندگي قبلي و فعلي خودتان را مقايسه مي کنيد مي بينيد که در خانه قبلي وضع کار و حرفه خوبي نداشتيد ولي در اين خانه وضع کارتان بهتر شده و درعوض مشکلات ديگري پيدا کرده ايد، مثلا وقتي به مهماني اي مي رويد که با افراد آن آشنا نيستيد احساس راحتي و صميميت کنيد ولي درعوض در جاي ديگر بدون هيچ علت مشخصي احساس ناراحتي کنيد. واقعيت اين است که بسياري از اين مشکلات و تغييرات زندگي با وضعيت محيط زندگي ما و چگونگي قرار گرفتن وسايل ما در اين محيط ارتباط دارد و فنگ شويي به ما کمک مي کند تا اين ارتباط را بشناسيم و جنبه هاي مثبت را تقويت و نقاط ضعف را برطرف نماييم. در مطلب زير مي خواهيم کاربرد فنگ شويي در چيدمان اتاق خواب را مورد بررسي قرار دهيم اما بهتر است قبل از شروع اين مطلب درباره «چي»   (chi)   توضيح مختصري بدهيم. «چي» که به صورت  Qi  يا  Ki  نيز نوشته مي شود، مفهوم مقدماتي و اساسي فرهنگ سنتي چين است. در اين فلسفه اعتقاد بر اين است که «چي» بخشي از هر موجود زنده و نوعي نيروي حيات يا انرژي معنوي است. اين کلمه گاهي به صورت «جريان انرژي» و يا به طور تحت اللفظي به صورت نفس يا هوا نيز ترجمه مي شود. اين انرژي سيال و در حرکت است و بنابر اعتقادات سنتي چين، مي تواند در فضا جريان داشته يا در اثر موانع مختلف، ساکن شود. مطلوب ترين حالت در زندگي و چيدمان فضاي کار و زندگي، حالتي است که در آن نيروي «چي» بتواند جريان داشته باشد، تجديد شود و به عبارتي زنده باشد. 
فنگ شويي در اتاق خواب 
اتاق خواب خلوتگاه نهايي و جايي است که شما هنگام خواب و تجديد انرژي حيات يا «چي» در آسيب پذيرترين حالت خود قرار داريد. از ديدگاه فلسفه چيني يا يين/ينگ، اتاق خواب محيطي متناسب با يين و داراي فضايي آرام و صلح آميز است. شما بايد در اين فضا احساس امنيت کرده و انرژي حيات شما نبايد منحرف شده و ناراحتتان کند. در عين حال، اين اتاق بايد محل مناسبي براي گردش «چي» و داراي هواي تازه فراواني براي تجديد نيروي شما باشد. 
راه حل ساده 
با به کار بردن 16 توصيه زير و يا لااقل تعدادي از آنها، مي توانيد اتاق خواب خود را به محلي براي استراحت عميق و عالي تبديل کنيد:
1 ) در بهترين حالت، اتاق خواب بايد تا حد ممکن از درب ورودي خانه دور باشد. اين حالت تکرار عادت منطقي و امنيتي پيشينيان غارنشين ماست که هرگز در دهانه ورودي غار نمي خوابيدند. 
2 ) به محل قرارگيري پنجره ها از ورودي اتاق دقت کنيد. انرژي «چي» به گردش در ميان در و پنجره تمايل دارد و شما بايد از قراردادن تخت خواب در مسير کوران «چي» خودداري کنيد. 
3 ) تخت خود را طوري قرار دهيد که بتوانيد در حالت خوابيده درب اتاق را ببينيد. اين حالت حس عميقي از امنيت دروني را در شما ايجاد مي کند. 
4 ) درصورت امکان، تخت را تا جايي که مي توانيد از در دورتر قرار دهيد. 
5 ) از خوابيدن به شکلي که سرتان نزديک پنجره قرار بگيرد خودداري کنيد زيرا انرژي «چي» از طريق پنجره به خارج راه يافته و به هدر مي رود و شما پس از بيدار شدن بيش از پيش احساس خستگي خواهيد کرد. 
6 ) اگر حمام يا دستشويي به اتاق خواب شما راه دارد، حتما قبل از خواب درب آنجا را ببينديد. 
7 ) براي حمايت از «چي» در حال خواب و به منظور اينکه اين نيرو را جزئي از درون خود ساخته و آن را تغذيه کنيد، بهتر است تخت شما داراي لبه محکم و عريض چوبي در قسمت بالا باشد. انرژي «چي» از طريق پاها، دست ها و بالاي سر از بدن خارج و به آن وارد مي شود، وجود يک محافظ در بالاي سر بسيار مفيدتر از يک ديوار سرد و خالي يا از آن بدتر، لبه پر پيچ و خم فلزي و فرفورژه است. 
8 ) اگر تخت شما دونفره است، به محل قرارگيري تخت نسبت به ديوار پشت آن توجه کنيد. آيا تخت درست در وسط ديوار واقع شده است؟ اين نکته در يک رابطه بسيار با اهميت است زيرا هر دو نفري که از تخت استفاده مي کنند بايد سهم يکساني از آن داشته باشند. اگر تخت مشترک به گوشه اتاق رانده شده باشد، شخصي که سمت باز تخت مي خوابد، فضاي آزادي براي چرخش «چي» دارد اما انرژي شخصي که سمت ديوار مي خوابد عملا در دام افتاده است. 
9 ) بهتر است ميزهاي کنار تخت يا پاتختي ها لبه هايي منحني داشته و زاويه دار و تيز نباشند و هر دو ميز براي افزودن به دوام، هماهنگي و امنيت رابطه، يکسان باشند. 
10 ) تيرک هاي سقف، در سقف هاي چوبي، از نقطه نظر فنگ شويي برابر با کابوس هستند. اين تيرک ها به راحتي انرژي «چي» را مسدود مي کنند. وزن فراواني که برروي اين تيرک ها وارد مي شود، نيروي دروني بسياري به آنها مي بخشد که در طول استراحت برروي شما سنگيني خواهد کرد. روش هاي ساده براي رهاشدن از اين انرژي منفي، رنگ کردن تيرک ها يا آويختن پارچه از آنها است. اين کار، از بار تصويري تيرک ها کاسته و خاصيت منفي آن را از بين مي برد. 
11 ) تخت شما، نشان دهنده رابطه شما با همسرتان است. هرگز نبايد برروي تختي لق، پرسروصدا و ناراحت بخوابيد.
12 ) از آنجايي که اتاق خواب، فضايي مطابق با «يين» دارد، بهتر است براي نورپردازي آن از نورهاي ملايم استفاده کنيد و از آويختن چراغ در بالاي تخت بپرهيزيد. 
13 ) رنگ هاي ملايم و ترکيب شده با سفيد مانند صورتي کمرنگ، ليمويي، آبي آسماني، سبز کمرنگ و... براي اتاق خواب بسيار مناسب هستند. 
14 ) بدترين جا براي نصب آينه، جايي است که هنگام خواب هم بتوانيد تصوير خود را در آن ببينيد. هرگز آينه را در اطراف تخت نصب نکنيد. 
15 ) برروي ديوار مقابل خود تصويري يا شيئي زيبا قرار دهيد که با ديدن آن در هر صبحگاه، دلگرم شويد. 
16 ) زير تخت هم توجه بسياري لازم دارد. فضاي زير تخت را تميز نگه داريد و وسايل و خرده ريزها را در زير آن قرار ندهيد. اين محل تنها چند سانتيمتر با بدن شما فاصله دارد و بايد تميز و بدون آشفتگي باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

سرمقاله
صفحه اول
سياسي
گوناگون
جامعه
حوادث
اقتصادي
ايران زمين
روزانه
علم و دانشگاه
ورزشي
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
طالع بيني روزانه
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته