جستجو
  نسخه شماره 1311 - 1387/07/18 - 18 مهر 1387 –9شوال 1429 -9 اكتبر 2008 - سال پنجم   صفحه اصلي

 تغذيه مناسب براي دوران حاملگي 


چهل هفته از آخرين روز دوره قاعدگي زماني است که زنان بعنوان دوران حاملگي بايستي سپري نمايند. در اين دوران تغييرات مختلفي در سيستم هاي هورموني ايجاد مي شود. تهوع در 3ماهه اول حاملگي، مشکلات دستگاه گوارش و يبوست در 3ماهه سوم حاملگي و کمردرد و تورم اندام هاي تحتاني در نتيجه رشد جنيني، تغيير وزن و تغيير پوزيشن عادي، علايمي هستند که بعلت اين تغييرات هورموني ايجاد مي شوند. در افراد مستعد ممکن است وريدهاي واريسي در پا ايجاد شود که در اثر اختلال در ديواره عروق خوني است. خون در محلي که ديواره آسيب ديده، جمع شده و تشکيل کيسه هاي کوچکي از خون مي دهند که همان واريس است. کاهش ميزان استروژن و پروژسترون بعد از زايمان باعث ايجاد افسردگي در مادران مي گردد. رژيم غذايي صحيح قبل از حاملگي و در طول مدت بارداري شامل مصرف موادغذايي مورد نياز و پرهيز از غذاهاي مضر نقش بسيار مهمي را در سلامت مادر در دوران حاملگي و همچنين سلامت نوزاد بعد از زايمان دارد. بعنوان مثال مصرف 0/4ميلي گرم اسيدفوليک يک ماه قبل از شروع حاملگي و اقدام به آن، در پيشگيري از عوارض عصبي در نوزادان در طول 28 روز اول دوره حاملگي بسيارموثر است. ويتامين ها نيز بايستي در 3ماهه اول حاملگي مصرف شوند. در 3ماهه آخر بارداري مصرف مقادير کافي از چربي هاي امگا3 لازم است که بهترين منبع براي اين نوع چربي ها ماهي و تخم مرغ آب پز غني شده است. ميزان نياز به کلسيم در حاملگي به حدود 2برابر افزايش پيدا مي کند و در رژيم غذايي روزانه بايستي 1500ميلي گرم در نظر گرفته شود. کلسيم همچنين باعث پيشگيري از پره اکلامپه (افزايش فشارخون حاملگي) و زايمان زودرس مي شود. داروهاي مختلف، سيگار و قهوه زياد (بيش از 2،3ليوان در روز) در طول دوران بارداري بايستي پرهيز شود چراکه احتمال بروز حالات مختلفي چون تولد نوزاد با وزن کم، سندرم مرگ ناگهاني جنين، بيش فعالي نوزاد، کندي رشد نوزاد، اختلال عدم توجه نوزاد و مسائل رواني را در نوزادان افزايش مي دهند. ذکر اين نکته بسيار ضروري است که استراحت کامل، کاهش استرس و عدم انجام فعاليت هاي سنگين ورزشي درطول دوران حاملگي در سلامت مادران باردار بسيار موثر است. ورزش هاي سنگين بعلت انقباض عضلات شکم و پشت باتوجه به تغيير پوزيشن مادر باردار باعث ايجاد دردهاي کمر و پشت مي شود.
-مواد مغذي براي  مادران باردار
1)مصرف اسيدفوليک به ميزان 400ميکروگرم در روز.
2)آهن، با تجويز پزشک مصرف مي شود چراکه مصرف بيش از حد آهن باعث کاهش ميزان روي (زينک) در بدن مي گردد.
3)ويتامين B6 به ميزان 10تا25ميلي گرم 3بار در روز، ويتامين C به مقدار 250تا500 ميلي گرم در روز و ويتامين K به ميزان 5ميلي گرم در روز باعث درمان تهوع صبحگاه در مادران باردار مي گردد.
-موادغذايي مفيد براي دوران حاملگي
حبوبات، ميوه هاي تازه، سبزيجات تازه، سبزيجات با برگ سبز، شير کم چرب، تخم مرغ آب پز غني شده، روغن کانولا، ماهي، لوبياي سويا(آجيل سويا)، عدس، آجيل(بخصوص نوع خام آن)، گردو، تخم کدو، روغن زيتون و زنجبيل.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان
نام :
لطفا در خصوص مصرف خاویار در دوران بارداری توضیح دهید


صفحه اول
سياسي
ورزشي
جامعه
حوادث
اقتصادي
ايران زمين
نفت و انرژي
بانك و بيمه
گوناگون
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته