جستجو
  نسخه شماره 1712 - 1388/12/23 - يکشنبه 23 اسفندماه 1388 - 27 ربيع الاول 1431 - 14 مارس 2009   صفحه اصلي

 دشمنان درون بدن انسان 

گوناگون- هم زيستي مسالمت آميز بين يک انگل و ميزبانش مي تواند به تاثيرات سودمندي منجر شود، حتي شخصيت و مسير تکامل انسان را تغيير دهد. ولي معمولا ضررهاي آن از فوايدش بيشتر است. مجله نيوساينتيست در گزارش تصويري به معمول ترين انگل هاي بدن انسان و تاثيرات مخرب آنان پرداخته است که در پي مي آيد:
 کرم روده: اين کرمک انگل، زندگي خود را بيرون بدن انسان شروع مي کند و از طريق آب، سبزيجات و يا ميوه هاي آلوده وارد بدن انسان مي شود. لارو کرم روده داخل روده هاي بدن انسان رشد مي کند، و در آنجا به ديواره هاي روده مي چسبد و خون ميزبان خود را مي خورد، و بعضي وقت ها هم حالتي از کم خوني را پديد مي آورد.
- عوارض:  ضعف، درد شکمي، تهوع، اسهال، کم خوني.
 گال: اين انگل که کرمک خارش نيز ناميده مي شود، در اثر تماس فيزيکي منتقل مي شود. کرمک ماده تخم هايش را روي پوست بدن انسان قرار مي دهد که به عکس العمل و التهاب بدن منجر مي شود. هنگامي که کرمک مادر تخم هايش را زير پوست بدن دفن مي کند، خارش شديدتر و بدتر مي شود و حالتي را پديد مي آورد که گال ناميده مي شود.
- عوارض:  خارش، سختي پوست، جوش هاي چرکي، سوزش پوست
کرم آسکاريس: اينها بزرگ ترين کرم هاي روده اي در بدن انسان هستند که طولشان به 15 تا 35 سانتيمتر مي رسد. در اثر بلع منتقل مي شوند. سر از تخم هايشان در مي آورند و به سرعت به ديواره هاي روده مي چسبند و به اين ترتيب وارد چرخه خون مي شوند. از آنجا، آسکاريس راه خود را به ريه ها مي گشايد و از طريق سرفه و بلع مي تواند دوباره وارد دستگاه گوارش شود.
- عوارض:  تب، خستگي، جوش هاي حساسيتي، استفراغ، اسهال، مشکلات عصبي، خس خس، سرفه
هماتوبيوم: اين قلاب هاي کوچک در جريان خون ميزبان هاي آلوده زندگي مي کنند و  shistosomiasis  يا بيلارزيا را به وجود مي آورند. آنها در آب زندگي مي کنند و به پوست قربانيان خود که در تماس با آب آلوده قرار بگيرند، نفوذ مي کنند. اين انگل سبب التهاب و تخريب اندام ها مي شود، به خصوص شش ها. کرم هاي بالغ مي توانند براي چندين دهه در بدن ميزبان انساني خود زندگي کنند، و شايد تا سال ها هيچ عوارضي از خود نشان ندهند. آنها از طريق مدفوع از بدن ميزبان خود خارج مي شوند و مي توانند قسمتي از عمر خود را در ميزبان حلزون بگذرانند.
- عوارض:  تب، سرفه، درد، اسهال، آماس، بي حالي.
 کرم کدو: اين کرم که از طريق غذاي آلوده منتشر مي شود، از طريق قلاب هايي که در سر خود دارد به روده هاي قرباني خود مي چسبد. آنها بعد از سه تا چهار ماه بالغ مي شوند، و در اين دوران اندام هاي مولد آنها تکامل مي يابند. کرم هاي کدو مي توانند تا 25 سال در بدن انسان ها دوام بياورند. تخم آنها از طريق مدفوع خارج مي شود و مي تواند روي سبزيجات دوام بياورد و بعد توسط احشام يا خوک ها خورده شود و يا اين که دوباره وارد بدن انسان شود.
- عوارض:  تهوع، استفراغ، التهاب روده ها، اسهال،  کاهش وزن، سرگيجه، تشنج، سو تغذيه.
کرمک سنجاقي روده: کرمک هاي سنجاقي يکي از شايع ترين انگل هاي بدن انسان هستند، که باعث  Enterodiasis  مي شوند. نوع مونث بالغ آن بين 8 تا 13 ميليمتر طول دارد و يک قسمت پشتي طولاني سنجاق مانند دارد; که علت نام گذاري ان نيز همين قسمت است. نکته جالب در مورد اين کرم ها اين است که بعد از جفت گيري بين نوع نر و ماده اين جانور، نر جان خود را از دست مي دهد. آنها در روده ميزبان خود منزل مي گزينند، ولي بر خلاف خيلي ديگر از انگل ها آنها وارد جريان خون نمي شوند و نمي توانند در هيچ يک از ديگر اندام هاي بدن زنده بمانند. آنها تخم خود را بيرون بدن مي گذارند، معمولا در اطراف مقعد، که موجب خارش مي شود و اين نيز به نوبه خود به گسترش لارو از طريق تماس با دست منجر مي شود.
- عوارض:  سوزش و خارش
 dancrofti Wucheria: اين انگل از طريق پشه ها منتقل مي شود و هنگامي که پشه هاي ناقل، يک انسان را نيش مي زنند، وارد جريان خون او مي شود. لارو ها به آن غدد لنفاوي مي روند که معمولا در پاها و اطراف اندام تناسبي متمرکزند و در عرض يک سال به يک کرم بالغ تبديل مي شوند. آنها معمولا عامل ابتلا به بيماري فيلارياسيس هستند، ولي در حالت هاي خيلي حاد ممکن است به پيل پايي (elephantiasis  ) نيز منجر شوند.
- عوارض:  تب، سردي، عوارض پوستي، دردناکي غدد لمفاوي، آماس، ضخامت پوست.
توکسوپلاسما: يک انگل معمول هلالي شکل که به سيستم مرکزي عصبي بدن حمله مي کند. انسان ها با خوردن گوشت خام يا لمس مدفوع آلوده گربه به اين انگل مبتلا مي شوند. بيشتر مردم يک بار در معرض اين انگل قرار گرفته اند و براي مقابله با آن پادتن دارند، ولي گروه کمي هم عوارض ابتلا به آن را از خود نشان مي دهند. آنهايي که سيستم ايمني تضعيف شده اي دارند، در مقابل آن آسيب پذيرترند و ابتلاي جنين به آن مي تواند عوارض بسيار شديد و يا حتي کشنده داشته باشد.
- عوارض:  علائم آنفلوانزا، تب، لرز، سردرد، کوفتگي
گيارديا لامبليا: گيارديا لامبليا يک انگل تک ياخته اي است. اين تک ياخته در روده زندگي مي کند و توليد مثل مي کند، و يک بيماري در روده کوچک به نام گياردياسيس ايجاد مي کند. هنگامي که در روده انسان مستقر مي شود، به التهاب و آسيب هاي ديگر منجر مي شود، و توانايي روده را براي جذب غذا کاهش مي دهند و سبب اسهال مي شوند. اين انگل در مقابل درمان هاي آبي مقاوم است و مشخص شده که در آب آشاميدني نيز موجود است.
- عوارض:  اسهال، تهوع، دردهاي شکمي، کاهش وزن، آروغ هاي مشخصا بويناک
histolytica Entamoeda:  اين موجود تک سلولي عامل ابتلا به بيماري اي است که امئوبياسيس ناميده مي شود. اين تک سلولي بيشتر انسان و ديگر نخستينيان را مبتلا مي سازد. در آب، محيط مرطوب و خاک يافته مي شود، و مي تواند ميوه ها و سبزيجات را مبتلا کند. اين انگل از طريق مدفوع منتقل مي شود. بعد از انگل مالاريا، بيشترين ميزان مرگ و مير در اثر ابتلا به انگل ها از اين موجود ناشي مي شود.
- عوارض:  دردهاي پشتي، کاهش وزن، سستي، اسهال، عفونت جگر


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان
نام : فرزاد
میشه لطف کنین درمان قطعی از بین بردن این انگلها رو هم بذارین؟؟ مر30


صفحه اول
سياسي
جامعه
اقتصادي
بازار پولي و مالي
گوناگون
حوادث
ايران زمين
گزارش
ورزشي
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته