جستجو
  نسخه شماره 1902 - 1389/08/30 - يکشنبه 30 آبان ماه 1389 - 14 ذيحجه 1431 - 21 نوامبر 2010   صفحه اصلي

 فشارخونِ پايين چيست و چه ضررهايي دارد؟ 

گوناگون- «فشارِخون»، نيرويي است که توسط جريان خون به ديواره عروق وارد مي‌شود و يکي از علائم حياتي اصلي محسوب مي‌شود.
فشارِخون توسط پمپِ خون به درون سرخرگ‌ها ايجاد شده و با پاسخ سرخرگ‌ها به اين جريان خون تنظيم مي‌گردد. فشارِخون فرد به شکل فشارِ سيستوليک بر روي فشارِ دياستوليک (دياستوليک/سيستوليک) بيان مي‌شود.(مثلا 80/120)
فشارخون سيستوليک(عدد بالايي) معرف فشاري است که بعد از انقباض عضله قلب، در شريان‌ها ايجاد مي‌شود و فشارخون دياستوليک(عدد پاييني) معرف فشار درون سرخرگ‌هاست وقتي که قلب بعد از انقباض به حالت انبساط و استراحت خود برمي‌گردد. فشارخون سيستوليک(انقباض) براي بيشتر بالغين بين 90تا120 ميلي‌متر مرکوري (ميلي‌متر جيوه) و فشارخون دياستوليک بين 60تا80 ميلي‌متر جيوه است.
توصيه‌هاي اخير فشارخون نرمال را فشار کمتر از 120روي80 مي‌دانند. فشارِخون بيش از 130روي80 فشارخون بالا محسوب مي‌شود. فشارخون بالا خطر بيماري‌هاي قلبي، کليوي، سخت شدن ديواره عروق (آترواسکلروزيس)، آسيب‌هاي چشمي و سکته را افزايش مي‌دهد.
فشارخون پايين (هيپوتانسيون) فشاري است که به حدي کم است که باعث ايجاد علائم و نشانه‌هاي ناشي از کاهش جريان خون در عروق مي‌باشد. وقتي فشارخون به حدي کم باشد که سبب ايجاد نقصان در رسيدن اکسيژن و مواد مغذي به ارگان‌هاي مختلف مثل مغز، قلب، کليه شوند اندام‌ها نمي‌توانند عملکرد طبيعي خود را انجام داده و به مرور زمان صدمه مي‌بينند. برخلاف فشارخون بالا، فشارخون پايين با علائم و نشانه‌هاي افت جريان خون شناسايي مي‌شود نه با کمک اندازه‌گيري با دست دستگاه (چون اغلب فشارخون بالا بدون علامت است.)
برخي افراد ممکن است با وجود فشارخون 50/90 هيچگونه علامتي از فشارخون پايين نداشته باشند و بنابراين فشارشان پايين محسوب نمي‌شود. به هر حال، برخي از افرادي که عموما فشارخون بالاتري دارند ممکن است وقتي فشارشان به حد 60/100 افت کند علائم فشارخون پايين را در خود احساس کنند.
آيا فشارخون پايين براي سلامتي مضر است؟
افرادي که فشارخون پايين‌تري دارند خطر کمتري آنها را براي ابتلا به بيماري کليوي، سکته، بيماري قلبي تهديد مي‌کند. ورزشکاران و بعضي افرادي که مرتبا ورزش مي‌کنند، افرادي که وزن مناسبي دارند و افرادي که سيگار نمي‌کشند اکثرا فشارخون کمتري دارند. بنابراين، فشارخون پايين تا زماني‌که به حدي پايين نباشد که در ما ايجاد علائم کند و به اندام‌هايمان صدمه نزند مطلوب بدن مي‌باشد.
علائم و نشانه‌هاي فشارخون پايين چيست؟
وقتي فشارخون به حدي پايين باشد که خون کافي به اندام‌هاي بدن نرسد، اندام‌ها به کفايت عمل نکرده و ممکن است به تدريج آسيب ببينند. بعنوان مثال، اگر خونِ کافي به مغزمان نرسد، سلول‌هاي مغزي اکسيژن و مواد مغذي کافي دريافت نکرده و احساس گيجي، منگي و يا حتي غش کردن به سراغ فرد مي‌آيد. تغيير وضعيت از حالت نشسته يا خوابيده به وضعيت ايستاده اغلب علائم و نشانه‌هاي فشارخون پايين را ظاهر مي‌سازد. اين حالت به اين دليل اتفاق مي‌افتد که ايستادن باعث مي‌شود که خون در رگ‌هاي قسمت‌هاي انتهايي بدن ته‌نشين شود، که اين خود باعث کاهش بيشتر فشارخون شده و علائم افت فشار ظاهر مي‌شود. پيشرفت حالت گيجي، منگي يا حتي غش در پي ايستادن که از فشارخون پايين ناشي مي‌شود «هيپوتانسيون» (فشارخون پايين) ارتواستاتيک ناميده مي‌شود. افراد عادي معمولا سريعا خود را با افت فشارخون ناشي از ايستادن تطابق مي‌دهند که مانع از ايجاد هيپوتانسيون مي‌شود. وقتي فشارخون ما براي رساندن خون به شريان‌هاي کرونري که ماهيچه‌هاي قلب را تغذيه مي‌کنند کافي نباشد علائمي نظير درد قفسه سينه (آنژين) يا حتي حمله قلبي بروز مي‌کند. وقتي خون کافي به کليه‌ها نرسد کليه‌ها توانايي خود را در حذف مواد زائد بدن مثل اوره و کراتينين از دست خواهند داد.
فشارخون پايين چگونه درمان مي‌شود؟
فشارخون پايين در صورتي‌که بدون علامت و نشانه بوده و تهديد کننده اندام‌هاي بدن نباشد نيازي به هيچ درماني ندارد. به هر حال، همه بيماراني که نشانه‌ها و علائم ناشي از افت فشار را دارند بايد توسط پزشک مورد ارزيابي قرار گيرند چون درمانشان بستگي بعلت افت فشار دارد. بعنوان مثال اگر مصرف يک دارو (مثلا داروهاي فشارخون و ديورتيک‌ها) باعث کاهش فشارخون شده باشد، دز آن بايد کاهش يافته يا حتي مصرف آن قطع شود و يا اگر خونريزي شديد علت باشد بايد تزريق خون انجام شود. به هر حال شايع‌ترين علل فشارخون پايين کاهش حجم خون، بيماري قلبي و داروهاي مصرفي توسط فرد مي‌باشد که بسته بعلت، درمان توسط پزشک انجام مي‌گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

صفحه اول
سياسي
جامعه
اقتصادي
بازار پولي و مالي
ايران زمين
حوادث
گوناگون
گزارش
ورزشي
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته