جستجو
  نسخه شماره 2010 - 1390/01/31 - چهارشنبه 31 فروردين ماه 1390- 16 جمادي الاول 1422- 20 آوريل 2011   صفحه اصلي

 مقررات جديد سربازي تشريح شد؛
 کاهش کسري خدمت بسيجيان و امداد جويان 

جانشين اداره منابع انساني اداره كل نيروهاي مسلح با تشريح مقررات جديد خدمت وظيفه عمومي ايثارگران و امدادجويان در سال 90 از كمترشدن كسر خدمت بسيجيان و آغاز صدور كارت‌هاي متمركز هوشمند پايان خدمت در سه‌ماهه اول سال جاري خبر داد.
به گزارش ايسنا، سردار كمالي در تشريح مقررات جديد ايثارگران و امدادجويان در سال 90 اظهار كرد: بنا به پيشنهاد ستاد كل نيروهاي مسلح، موافقت مقام معظم رهبري و فرمانده كل نيروهاي مسلح، مهلت اجراي مقررات ايثارگران و امدادجويان با تغييراتي، به مدت يكسال يعني تا پايان سال 90 تمديد شد و واجدان شرايط از زمان ابلاغ اين مقررات مي‌توانند به مراكز ذيربط مراجعه كرده و از تسهيلات آن برخوردار شوند.
وي اضافه كرد: براساس تغييرات صورت‌گرفته در اين مقررات مشمولان فوق‌ليسانس و بالاتر كه پيش از اين مي‌توانستند با ارايه پروژه تحقيقاتي به مدت حداكثر يكسال كسر خدمت دريافت كنند در مقررات جديد مي‌توانند تا پايان خدمت سربازي از كسر خدمت برخوردار شوند.
جانشين اداره منابع انساني اداره كل نيروهاي مسلح اضافه كرد: در اين مقررات مشمولان فوق‌ليسانس و بالاتر از دوماه تا تمام مدت سربازي از كسب خدمت برخوردار خواهند شد. كمالي در ادامه از كم‌شدن كسر خدمت بسيجيان در مقررات جديد خبر داد و در اين رابطه گفت: ميزان كسر خدمت بسيجيان پيش از اين حدود يكسال بود كه در مقررات جديد ميزان كسر خدمت بسيجيان شش‌ماه خواهد بود.
وي ادامه داد: در سال گذشته فرزندان كساني كه كمتر از 30 ماه سابقه جبهه داشتند مي‌توانستند به مدت 18 ماه از كسر خدمت استفاده كنند كه در مقررات جديد حداكثر كسر خدمت براي رزمندگان 9 ماه و براي جانبازان هشت‌ماه در نظر گرفته شده است. همچنين افرادي كه بالاتر از 30 ماه سابقه جبهه داشته باشند از خدمت سربازي معاف مي‌شوند. به گفته كمالي فرزندان جانبازاني كه ميزان جانبازي آنها 15 درصد است از سربازي معاف مي‌شوند و در مقررات جديد فرزندان جانبازاني كه كمتر از 15 درصد جانباز هستند به تناسب از كسر خدمت برخوردار مي‌شوند.
وي با بيان اينكه مابقي مقررات مربوط به ايثارگران و امدادجويان همچون سابق است و تغييراتي در آن صورت نگرفته است، افزود: در اين ابلاغيه آورده شده كه كليه كساني كه در سال 88 و 89 گواهي‌هاي خود را همچون گواهي جبهه، سه برادري و غيره دريافت كرده‌اند گواهي‌هاي آنان مورد قبول بوده و اين مقررات عطف به ماسبق نمي‌شود.
كمالي در ادامه با بيان اينكه مدت خدمت سربازي در سال جاري 18 ماه خواهد بود، افزود: در پايان سال 90 بررسي در رابطه با مدت زمان خدمت سربازي انجام مي‌شود كه ممكن است تغييراتي در اين رابطه صورت گيرد، اما تا پايان سال 90 مدت خدمت سربازي تغييري نخواهد كرد.
به گزارش ايسنا، وي درباره طرح اصلاح مواد قانون خدمت وظيفه عمومي هم گفت: اين طرح در مهرماه سال 88 به تصويب مجلس رسيد و شوراي نگهبان ايراد مالي به آن وارد كرد كه در اين رابطه منتظر نظر دولت هستيم، البته ما با نمايندگان دولت به توافق رسيده‌ايم كه بار مالي اين طرح را كه بالغ بر دو هزارميليارد تومان است به حداقل 600 ميليارد تومان كاهش دهيم.
كمالي افزود: منتظريم كه اين موضوع در دولت تصويب شده و آنها نظر خود را به مجلس و شوراي نگهبان اعلام كنند.
برنامه‌اي براي بخشيدن اضافه خدمت سربازي غايبان نداريم
جانشين اداره منابع انساني اداره كل نيروهاي مسلح درباره اضافه خدمت مشمولان غايب هم گفت: شايعاتي مبني براينكه نيروهاي مسلح مشمولان غايب را به صورت دوره‌اي معاف مي‌كند مطرح شده بود كه چنين موضوعي جزو برنامه‌هاي نيروهاي مسلح نيست. وي افزود: برنامه‌اي براي بخشيدن اضافه خدمت سربازي غايبان نداريم و بنا نيست كساني را كه به قانون تمكين نكرده‌اند ببخشيم. البته سربازان غايبي كه خود را معرفي كنند و در حين خدمت حسن انجام خدمت داشته باشند اضافه خدمت آنان بخشيده مي‌شود. كمالي درباره خدمت سربازان نخبه هم گفت: نخبگان استعدادهاي برتر مي‌توانند پروژه‌هاي تحقيقاتي را در رابطه با نيروهاي مسلح ارايه داده و از خدمت سربازي معاف شوند كه براي آنان كارت پايان خدمت صادر خواهد شد.
وي افزود: بر اساس ابلاغيه جديد حدود 300 سرباز داراي مدرك دكتري هستند، مي‌توانند با ارايه پروژه تحقيقاتي از معافيت سربازي استفاده كنند. همچنين مشمولان ليسانس و بالاتر هم مي‌توانند پروژه تحقيقاتي به نيروهاي مسلح ارايه دهند و از دو ماه تا كل مدت خدمت را كسر خدمت دريافت كنند. وي خاطرنشان كرد: اين موضوع به شكل آزمايشي براي 500 تن از مشمولان ليسانس انجام مي‌شود.
كمالي در پاسخ به سوالي مبني بر صدور كارت‌هاي پايان خدمت و معافيت هوشمند اظهار كرد: صدور كارت‌هاي پايان خدمت و معافيت از سوي نيروي انتظامي صورت مي‌گيرد و نيروهاي مسلح حق صدور اين كارت‌ها را ندارند كه در اين رابطه كارت‌ پايان خدمت متمركز هوشمند از سه‌ ماهه اول سال جاري صادر خواهد شد و بر اين اساس براي متولدان پس از سال 54 كه بايد كارت پايان خدمت داشته باشند فراخوان داده مي‌شود تا در سال‌هاي 90 و 91 كارت هوشمند براي اين افراد صادر شود. وي تأكيد كرد: با اجراي اين موضوع كساني كه كارت جعلي خدمت به سربازي گرفته باشند نيز شناسايي شده و مجازات مي‌شوند.
حقوق سربازان متأهل بايد دو برابر سربازان مجرد باشد
به گزارش ايسنا، كمالي درباره حقوق سربازان متأهل هم گفت: بر اساس قانون تسهيل ازدواج جوانان بايد حقوق سربازان متأهل دو برابر سربازان ديگر باشد كه علي‌رغم پيگيري‌هاي صورت‌گرفته در اين رابطه هنوز اعتباري براي اين موضوع تخصيص نيافته است، به طوري‌كه در حال حاضر ميزان حقوق سربازان متأهل 17 هزار تومان بيشتر از سربازان مجرد است.
كمالي درباره تحصيل هم‌زمان سربازان در حين‌ خدمت سربازي در دوره‌هاي پودماني دانشگاه علمي - كاربردي گفت: در طرح اصلاح مواد قانون خدمت سربازي پيش‌بيني كرده‌ايم كه آموزش‌هاي فني حرفه‌اي و علمي - كاربردي به سربازان داده شود اما چون اين قانون تصويب نشده است و با توجه به اينكه مقدمات اين موضوع تهيه شده بود برخي از عزيزان عجله كرده و اين موضوع را رسانه‌اي كرده‌اند اين در حالي است كه هيچ سربازي در حين خدمت حق ادامه تحصيل ندارد و كليه افراد واجدان شرايط بايد پس از گرفتن مرخصي به تحصيل ادامه دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان
نام :
با سلام:شش ماه میشه که شوهرم خدمت رفته.محل خدمتش تا محل زندگی مون دو ساعت طول میکشه.میخواستم بدونم میتونم اقدام کنم که محل خدمتش شهرخودمون باشه اخه یه باردرخواست دادیم قبول نکردن


صفحه اول
سياسي
جامعه
اقتصادي
بازار پولي و مالي
ايران زمين
حوادث
دانش و سلامت
گزارش
ورزشي
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته