جستجو
  نسخه شماره 2124 - 1390/06/12 - شنبه 12 شهريورماه 1390- 4 شوال 1432 - 3 سپتامبر 2011   صفحه اصلي

 «ضربه»، مهم‌ترين علت آسيب به طحال 

دانش‌وسلامت- «ضربه»، مهم‌ترين علت آسيب رساندن به طحال است، بنابراين لازم است اگر ضربه‌اي به سمت چپ شكم افراد وارد شود به سرعت به پزشك مراجعه كنند.
دكتر حسين تيموري، متخصص و عضو هيات علمي سازمان انتقال خون با بيان اين مطلب افزوده: وارد شدن اجسام نوك تيز يا اجسام كند با شدت زياد به شكم ممكن است باعث آسيب رسيدن به طحال شود و اگر به سرعت بيمار به مراكز درماني انتقال پيدا نكند خونريزي زياد باعث مرگ او مي‌شود.
وي خاطرنشان كرده: با توجه به حساسيت وارد شدن ضربه به طحال، افرادي كه چنين وضعيتي را تجربه مي‌كنند از 6 ساعت بعد از ضربه تا يك ماه پس از آن تحت نظرپزشك قرار مي‌گيرند البته يكي از آزمايش‌هايي كه به تشخيص ميزان آسيب رسيده به طحال كمك مي‌كند، سي‌تي‌اسكن است.
اين عضو هيات علمي سازمان انتقال خون به افراد توصيه كرده: اگر احساس سنگيني در طرف چپ شكم خود مي‌كنيد يا عضو سفتي را در اين قسمت لمس مي‌كنيد به پزشك مراجعه كنيد چون ممكن است به بيماري‌هاي طحال مبتلا شده باشيد. وي درباره علل خارج كردن طحال از بدن گفته: يكي از وظايف طحال برداشتن گلبول‌هاي قرمز پير و غيرطبيعي است و با اين كار، خون تصفيه مي‌شود اما زماني‌كه فرد به بيماري‌هاي ايمني بدن و كم‌خوني‌هاي مادرزادي مانند تالاسمي مبتلاست گلبول‌هاي لازم بيش از اندازه از طحال برداشته و باعث كم خوني شديد بيمار مي‌شود. در اين موارد طحال بيمار برداشته مي‌شود. اين پاتولوژيست با اشاره به عوارض برداشته شدن طحال اظهار كرده: بدن پس از طحال‌برداري مستعد ابتلا به عفونت ناشي از ابتلا به ميكروب منگوكوك مي‌شود كه ممكن به بيماري مننژيت بي‌انجامد. علاوه بر آن امكان دارد بيمار به ميكروب هموفيلوس آنفلوانزا دچار شود بنابراين بيماراني كه طحال آنان برداشته مي‌شود عليه اين دو بيماري واكسينه مي‌شوند. دکتر تيموري در پايان درباره علت بزرگ شدن طحال نيز گفته: يكي از علل بزرگ شدن طحال، ابتلاي عضوهاي جانبي به بيماري‌هايي مانند سرطانِ خون يا بيماري‌هاي طحال مثل سرطان‌ اين عضو است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

صفحه اول
سياسي
جامعه
اقتصادي
بازار پولي و مالي
ايران زمين
حوادث
دانش و سلامت
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته