جستجو
  نسخه شماره 2373 - 1391/05/07 - شنبه 7 مردادماه ‌1391 - 8 رمضان 1433- 28جولاي 2012   صفحه اصلي


دور از پايتخت


ورود اجناس خارجي به بازار مسگرها

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران:
صنعت نفت امسال 140 دكل حفاري نياز دارد


ميراث ساساني چشم به راه آزادسازي


دوشنبه روز بدون گاز در ياسوج

غفلت از بازاريابي محصول راهبردي رودبار؛
توجه به زيتون؛ حلقه مفقوده خودکفايي روغن


 دور از پايتخت 

پست 33/132 کيلوولت وليعصر آبادان برقدارشد
اهواز – خبرنگار ابتکار- مجري پست‌هاي 132 کيلوولت شرکت برق منطقه اي خوزستان اعلام کرد: پست 33/132 کيلوولت وليعصر آبادان برقدار شد و به بهره برداري رسيد.
محمد رضا دانش پژوه افزود: اين پست با هدف افزايش ضريب اطمينان و پايداري شبکه برق مناطقي از شهرستان آبادان، ايجاد ظرفيت و تامين برق متقاضيان خانگي، صنعتي، تجاري و عمومي کوي وليعصر شهرستان آبادان احداث شده است.وي با اشاره به هزينه اجراي اين طرح گفت: اعتبار مورد نياز طرح بالغ بر 66 ميليارد ريال بوده که از محل اعتبارات شرکت برق منطقه اي خوزستان تامين شده است.مجري پست‌هاي 132 کيلوولت شرکت برق منطقه اي خوزستان اظهار داشت:کليه امور مربوط به طراحي و خدمات مهندسي، همچنين ساخت تجهيزات و عمليات اجرايي پروژه توسط شرکت‌هاي داخلي انجام گرفته است.دانش پژوه درباره مشخصات فني طرح نيز گفت: نصب دو دستگاه ترانسفورماتور 3983/132 کيلوولت به ظرفيت 60 مگاولت آمپر، دو دستگاه بانک خازني 33 کيلوولت هر کدام به ظرفيت 4.8 مگاوار جمعاً به ظرفيت 9.6 مگاوار، احدث دو بي خط و 2 بي ترانس 132 کيلوولت، 2 فيدر ورودي 33 کيلوولت و 12 فيدر خروجي 33 کيلوولت و در فيدر خازن 33 کيلوولت از جمله مشخصات فني اين پروژه هستند.

با زمين خواران فارس به شدت برخورد مي‌شود
شيراز –مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس از شدت گرفتن کنترل زمين خواري در اين استان خبر داد.
کاظم بردبار، با اشاره به وضعيت رسيدگي به پرونده‌هاي زمين خواري در استان فارس، گفت: اکثر پرونده‌هاي زمين خواري استان فارس در مرحله حکم گرفتن است و بخش زيادي از آنها نيز اجرايي شده است.وي تصريح کرد: بحث زمين خواري در برخي از شهرستانهاي استان فارس به شدت در حال پيگيري است که در اين ميان توانسته ايم فعاليت‌هاي قابل قبولي را در اين شهرستانها انجام دهيم. مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس افزود: توسعه باغات ديم در استان از جمله برنامه‌هاي در دست اجرا است که خوشبختانه با استقبال مواجه شده است.بردبار تاکيد کرد: در مباحث مربوط به زمين خواري هيچگونه کم کاري صورت نمي‌گيرد و به شدت با اين موضوع برخورد مي‌کنيم.وي در ادامه سخنان خود با اشاره به وضعيت آتش سوزي جنگل‌هاي استان فارس، گفت: برنامه‌هاي مختلفي براي پيشگيري از آتش سوزي جنگل‌هاي استان فارس اجرايي کرده ايم.مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان فارس تصريح کرد: خشکسالي در استان فارس از جمله دلايل آتش سوزي جنگل‌ها است که البته اين بحث نسبت به گذشته بسيار کاهش پيدا کرده است.

استان اردبيل امسال خشکسالي نخواهد داشت
اردبيل - مديرکل حوادث غيرمترقبه استان اردبيل با اشاره به افزايش بارندگيها در سال جاري گفت: بر اساس آمار هواشناسي امسال در سطح اين استان خشکسالي نخواهيم داشت.
علي اسلامي اضافه کرد: بارش نزولات آسماني از ابتداي سال جاري تاکنون در مقايسه با سال گذشته 59 درصد افزايش يافته است.وي اين افزايش را ميانگين استاني برشمرد و يادآور شد: افزايش بارندگيها در شهرستانهاي مختلف متفاوت بوده و به عنوان نمونه در شهرستان نمين بيش از 103 درصد افزايش بارندگي داشته ايم.مديرکل حوادث غيرمترقبه استان با اشاره به بارندگيهاي مطلوب يک ماه تابستان، اين مهم را طي سالهاي گذشته بي سابقه دانست و تصريح کرد: بارندگيها بگونه اي بود که در برخي از مناطق خساراتي را نيز به مزارع و کشتزارها وارد آورد.وي متذکر شد: مشگين‌شهر و خلخال امسال بيشترين خسارت را از بارشهاي سيل‌آساي باران و رگبارهاي بهاري ديد بطوريکه بخشي از باغات اين دو شهرستان از لحاظ توليد محصولات سردرختي خسارت ديده است.اسلامي بيشترين سهم بارش را مربوط به شهرستانهاي سرعين، پارس‌آباد و نمين عنوان کرد و ادامه داد: کمترين بارش در شهرستان کوثر و بيله سوار اتفاق افتاده اما اميدواريم در ادامه بارشهاي اخير بارندگيهاي متناوبي را در تمام نقاط استان شاهد باشيم.فرماندار نمين هم در اين جلسه از افزايش 103 درصدي نزولات آسماني در سال جاري در اين شهرستان خبر داد و بر ضرورت احداث سيل‌بند و همچنين تامين خودروي آتش‌نشاني در نمين تاکيد کرد.سيد تقي دريتيم همچنين با اشاره به افزايش 34 درصدي بيمه محصولات کشاورزي و اراضي کشت شده در اين شهرستان عنوان کرد: دستگاه‌هاي خدمات‌رسان اين شهرستان در صورت بروز مشکلات احتمالي در بارش‌هاي تند آمادگي کامل دارد.

بررسي مشکلات مسکن مهر شهرستان فراهان
اراک- خبرنگار ابتکار- جلسه اي با حضور مهندس رضا فرح مدير کل بنياد مسکن استان مرکزي،مومني فرماندار شهرستان فراهان، مهندس اطهري معاون مسکن شهري بنياد مسکن استان،قادري سرپرست بنياد مسکن شهرستان فراهان،اميرآبادي مدير عامل شرکت تعاوني مسکن فراهان به منظور بررسي مشکلات مسکن مهر شهرستان فراهان و همچنين موعد تحويل اين واحد‌ها در محل فرمانداري شهرستان فراهان تشکيل گرديد.
شايان ذکراست پروژه تعاوني مسکن مهر شهرستان فراهان با مساحتي بالغ بر پيش از 10هزار متر مربع و تعداد 100 واحد در بلوک‌هاي 3و4 طبقه در دست اجرا مي‌باشد.

مطالعات ساخت 11 سد لاستيکي در گيلان
به اتمام رسيد
رشت - مدير عامل شرکت آب منطقه اي گيلان از اتمام مطالعات ساخت 11 سد لاستيکي در استان خبر داد.
سيف الله آقابيگي در جمع مديران اين شرکت با اشاره به اينکه کشاورزي يکي از محورهاي اقتصادي موثر استان است بر ضرورت بهره گيري بيشتر از تکنولوژي ساخت سدهاي لاستيکي براي مهار آبهاي سطحي تاکيد کرد.وي همچنين به عمليات اجرايي سد لاستيکي انبارسر آستانه اشرفيه و فخر آباد لشت نشاء رشت اشاره کرد و افزود: هدف از ساخت اين سدها بهبود آبياري 600 هکتار از اراضي شاليکاري هر منطقه، جلوگيري از برگشت آب شور دريا به رودخانه، تثبيت بستر و جلوگيري از پديده کف کني، افزايش سطح تراز رودخانه و کاهش هزينه پمپاژ است.مديرعامل آب منطقه اي گيلان با بيان اينکه پارسال عمليات اجرايي سد لاستيکي پهلوان بست شهرستان لنگرود نيز آغاز شد، گفت: جذب توريست و مسائل زيست محيطي از ديگر اهداف جانبي اجراي اين طرحهاست.وي تاکيد کرد: با توجه به اهميت استان در زمينه کشاورزي خواستار حمايت همه مسئولان ذيربط در سرعت بخشيدن در اجراي اين پروژهها شد.آقابيگي به حاصلخيزي و مساعد بودن زمين‌هاي کشاورزي در گيلان اشاره کرد و ساخت سدهاي لاستيکي را در جهت افزايش بهره وري کشاورزي در اين استان موثر ذکر کرد.

470 هزار تن گندم در گلستان خريداري شد
گرگان - مدير زراعت جهادکشاورزي گلستان گفت: مجموع خريد گندم توسط بخشهاي دولتي، خصوصي، آزاد، خريد بذر و حمل شده از استان با بارنامه حدود 470 هزار تن است.
حسين محمدي، علت کاهش رغبت کشاورزان به تحويل گندم توليدي خود به بخشهاي دولتي، بالاتر بودن قيمت در بازار آزاد بوده که يا در بازار آزاد به فروش رسانده اند و يا به اميد فروش با قيمت بالاتر، محصول خود را نگه داشته اند. مدير زراعت سازمان جهادکشاورزي گلستان گفت: در سال زراعي 91ـ 90 سطح سبز گندم استان 382 هزار و 521 هکتار بوده که 162 هزار و 546 هکتار آن آبي و 219 هزار و 975 هکتار آن ديم بوده است که در مقايسه با سال گذشته چهار درصد از سطح کشت گندم استان کاسته شده است.محمدي افزود: شرايط اقليمي در پاييز سال 1390 که بارش پي در پي باران را به دنبال داشت از يک طرف و خلل در تأمين کودهاي شيميايي موردنياز از طرف ديگر موجب تأخير در کشت گندم شد که حدود 30 درصد از گندمهاي استان بعد از تاريخ توصيه شده کشت شوند که عمدتاً در نيمه جنوبي استان رخ داده است.

ارسال نظر

 ورود اجناس خارجي به بازار مسگرها 

کرمان - بازار کرمان ساليان زيادي ميزبان صدها هنرمند بود که با دستان توانمند خود هنر بي بديل مسگري را خلق مي‌کردند اما اين روزها تعدادشان به انگشتان دست رسيده و بازار مسگرها بيش از هر زمان ديگري خاموش است.
به گزارش مهر، زمين خشک و خسيس کوير لطف خود را در حق مردمان کوير تمام کرده و با جاي دادن معادن با ارزشي هم چون مس در دل کرمان، روي بخشندگي خود را نشان داده است.تاريخچه اين صنعت دست ارزشمند، به درازاي تاريخ است، حفاري‌هاي انجام شده در شهداد و بردسير حاکي از آن است که بيش از شش هزار سال پيش مردمان اين خطه موفق به ذوب مس در کوره‌هاي ابتدايي و ساخت ظروف مسي شده اند.گران بودن ظروف مسي، فقدان تنوع و نبود تبليغات مناسب سبب شده اين صنعت زيبا و اصيل روز به روز مهجور تر شود.اين روزها، خلوتي بازار مس گرها به طور محسوسي قابل مشاهده است. ديگر صداي چکش زن‌ها و بالا و پايين کردن مس‌ها شنيده نمي‌شود زمان زيادي از روزهايي که در شلوغي بازار صدا به صدا نمي‌رسيد، گذشته است.تعداد ظروف و ديگ‌هاي مسي بزرگ کنار طاق‌هاي ديوارهاي بازار که تداعي کننده بازار مس گرها براي هر کرماني بود کم و کمتر شده است.اين در حالي است که ظروف چيني بي کيفيت جاي خالي ظروف مسي را در اين بازار پر کرده و اين صنعت ارزشمند به حاشيه برده شده است.
سنگيني، شکل‌هاي قديمي، فقدان تنوع و از همه مهم تر گران بودن مس از جمله عواملي است که دست به دست هم داده است تا خريدار آن روز به روز کمتر شود، به روز نبودن طرح‌هاي ظروف مسي عاملي است براي سر باز زدن از آن ها.ظروف تزييني، سيلور، بلور و.... جاي خود را در بازار سنتي کرمان باز کرده است و انواع مختلفي از ظروف و وسايل تزييني از شهر و کشورهاي مختلف در بازار سنتي کرمان ديده مي‌شود.ورود کالاهاي مسي و اجناس تزييني خارجي که کيفيت مس را ندارد، گرچه کمر مس را خم کرده است، اما از نظر تنوع و قيمت مشتري‌ها را راضي کرده است.يکي از فروشنده‌هاي قديمي بازار معتقد است: هر روز که مي‌گذرد در بازار مسگرها، مس و مسگر کمتر ديده مي‌شود.اين در حالي است که مس گرها دخلشان از فروش ظروف آلومينيومي و نيکلي و ساير ظروف تزييني غير مسي مي‌گذرد.
کفگيرهاي مسي و قابلمه‌هاي مسي که ساليان سال مهمان خانه مادر بزرگ‌هاي ما بود اين روز‌ها کمتر در خانه‌هاي نسل جديد و حتي سالخوردگان کرماني پيدا مي‌شود. قابلمه‌هاي نيکل بلاي جان مس شده است ظروف سبک اما خطرناک نيکل سال‌هاي زيادي است که ميزبان خانواده‌هاي ما شده است، قيمت مناسب و تنوع نيکل سبب شده است تا بسياري از هم استاني هايمان نيکل را جايگزين مس کنند.
اين در حالي است که در ذهنيت بسياري از مردم اين سوال متبادر مي‌شود که هنگامي که با هزينه کمتر مي‌توان ظروف زيباتر با تنوع بيشتر که پخت و پز را آسان تر مي‌کند بخرند چرا به مس روي بياوريم؟
شايان ذکر است که پزشکان با هشدار در خصوص استفاده از ظروف تفلون، نيکل مردم را تشويق به استفاده از ظروف مسي مي‌کنند، حفظ سلامتي قلب، رشد مغز، تمدد اعصاب از فوايد استفاده از ظروف مس است.
تنوع و تکثر از خصوصيات عصر مدرن است اما هنر در آن است که بتوان هويت و اصالت آثار خود را در انبوه کالاهاي لوکس پاسداري کرد و براي نسل‌هاي بعد از خود هنر شهرمان را به يادگار بگذاريم.

ارسال نظر

 مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران:
 صنعت نفت امسال 140 دكل حفاري نياز دارد 

اهواز – خبرنگار ابتکار- مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران نياز امروز کشور به دکل‌هاي حفاري را 140 دستگاه اعلام کرد و افزود: نزديک به 120 دستگاه حفاري از سوي شرکت‌هاي مختلف در سراسر کشور در حال حفاري هستند.
حيدر بهمني افزود، نياز امروز صنعت حفاري را بيشتر متوجه بخش دريايي خواند و تاکيد کرد: شرکت‌هاي حفاري فعال در کشور با برنامه ريزي‌هايي که انجام داده اند، در پي رفع اين نياز هستند.وي با اشاره به امضاي قرارداد ساخت 14 دستگاه دکل حفاري با سازندگان داخلي گفت: اين شرکت نيز پيش از اين ساخت 8 دستگاه دکل حفاري را به برخي از سازندگان داخلي واگذار کرده بود که اين دستگاه‌ها در حال انجام حفاري در پروژه‌هاي مختلف هستند.
مديرعامل شرکت ملي حفاري همچنين بومي سازي 18 هزار قطعه حفاري مورد نياز اين شرکت از سوي سازندگان داخلي را يادآور شد و گفت: ملي حفاري در انجام فرآيندهاي گوناگون به 34 هزار قطعه نياز دارد که بومي سازي اين حجم عظيم نشان مي‌دهد رويکرد شرکت بيش از واردات تامين نياز از داخل کشور است.
به گفته بهمني، نهضت بومي سازي و توجه به توان سازندگان داخلي در اين شرکت تا هنگام تامين کل نيازهاي آن از طريق شرکت‌هاي توليدکننده‌هاي داخلي ادامه خواهد داشت.
وي همچنين از بومي سازي يکي از فناوري‌هاي مورد نياز صنعت حفاري در کشور خبر داد و گفت: اخبار کامل تر در اين زمينه روزهاي آينده اعلام مي‌شود.
مديرعامل شرکت ملي حفاري با بيان اين که شرکت ملي حفاري در مناطق مختلف کشور 72 دکل در حال کار دارد، يادآور شد: هشت دستگاه دکل حفاري دريايي نيز از سوي اين شرکت در پروژه‌هاي مختلف در حال حفاري هستند.بهمني حفاري 3 هزار و 336 حلقه چاه در کشور پس از پيروزي انقلاب از سوي اين شرکت را يادآور شد و گفت: از ميان اين تعداد چاه 270 حلقه در دريا و 123 حلقه در بخش اکتشاف حفاري شده است.

ارسال نظر

  ميراث ساساني چشم به راه آزادسازي 

خرم آباد - پل شاپوري خرم آباد به عنوان يکي از ميراث‌هاي گرانقدر به جا مانده از عصر ساساني اين روزها حال و روز چندان خوشي ندارد و چشم به راه آزادسازي حريم خود باقي مانده است.
به گزارش مهر، پل شکسته يا پل شاپوري که نمادي از معماري غني ايراني در دوره ساساني است به دليل بي توجهي‌هاي متوليان امر تبديل به زباله داني شده که ساماندهي اين اثر تاريخي و آزادسازي حريم آن بايد مورد توجه قرار گيرد.پل شکسته (شاپوري) در زمان شاپور اول ساساني همزمان با ساخت قلعه فلک الافلاک در يک کيلومتري جنوب قلعه در شهر خرم آباد ساخته شد. اين پل که بيش از 330 متر طول دارد از بزرگترين پلهاي سنگي ايران است که براي عبور کاروانيان و سپاهيان ايراني از شوش به سمت هگمتانه احداث شد. پل شکسته يا پل شاپوري که در گويش لري به آن”طاقِ پيل اِشکِسَه” گفته مي‌شود، بدون شک يکي از شاهکارهاي معماري لرستان است که عمر آن به دوره ساسانيان و شاپور اول ساساني مي‌رسد.طاق پيل اشکسه ساليان دراز مهمترين عامل ارتباطي غرب استان لرستان (طرهان) به شرق اين استان و از آنجا به خوزستان و تيسفون (پايتخت ساسانيان) بوده‌ است.اين پل بيش از 19 چشمه طاق داشته که در حال حاضر فقط پنج چشمه طاق از آنها بر جاي مانده ‌است. چشمه طاقهاي پل به صورت جناقي ساخته شده اند و پايه‌هاي پل و موج شکنهاي آن به صورت لوزي شش ضلعي از سنگ ساخته شده‌ اند.اين پل عظيم و ديدني مربوط به دوره ساساني و به شماره 1058 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
به هر حال اين روزها جنوب شهر خرم آباد که محل قرارگيري اين بناي تاريخي نيز است تبديل به زباله داني شده است که اين امر علاوه بر اينکه قابليت توريستي اين اثر دوره ساساني را کمرنگ کرده از طرف ديگر مشکلاتي را براي ساکنان اين منطقه نيز به وجود آورده است.از سوي ديگر بي توجهي به استفاده از ظرفيت منحصر به فرد گردشگري اين اثر تاريخي موضوعي است که تاکنون مغفول باقي مانده است تا بسياري از گردشگراني که خرم آباد را مقصد سفر خود قرار مي‌دهند ازوجود چنين جاذبه اي در مرکز لرستان بي اطلاع باشند.
همچنين تاکنون هيچ گونه حرکتي براي ايجاد زيرساختهاي لازم به منظور جذب گردشگران و علاقمندان به آثار تاريخي در محل اين اثر باستاني صورت نگرفته است، موضوعي که به دليل غفلت متوليان امر مردم منطقه را از برکات وجود اين اثر تاريخي بي نصيب کرده است.با اين اوصاف بارها اين مباحث در رسانه‌هاي مختلف به مسئولان گوشزد شد ولي علي رغم وعده‌ها براي ساماندهي اين اثر باستاني هنوز روند کار در اين زمينه به کندي پيش مي‌رود تا همچنان قابليت توريستي پل شاپوري در لرستان به عنوان ديار پلهاي تاريخي مهجور باقي بماند.
به هر روي اميد مي‌رود حرکت آغاز شده براي ساماندهي اين اثر تاريخي استمرار داشته باشد تا شرايط براي ثبت جهاني اين ميراث ارزشمند فراهم شود.

ارسال نظر

 دوشنبه روز بدون گاز در ياسوج 

ياسوج – طبق اعلام شرکت گاز کهگيلويه و بويراحمد، گاز سراسر شهر ياسوج روز دوشنبه 9مرداد به مدت 24 ساعت قطع مي‌شود براين اساس لازم است مسئولين از هم اکنون تدابير لازم را براي آن روز بينديشند.
به گزارش مهر، علت قطع 24 ساعته گاز شهر ياسوج، آسيب ديدگي خط اصلي انتقال گاز در بستر رودخانه بشار عنوان شده است.با اين حال قطع يک روزه گاز در شهر ياسوج و آن هم در ماه مبارک رمضان مي‌تواند مشکلات عديده اي را براي شهروندان ايجاد کند که از همين امروز مسئولين بايد بروز اين مشکلات را به حداقل برسانند.تعطيلي نانوايي‌ها در اين روز مي‌تواند شهروندان روزه دار را با مشکل کمبود نان مواجه کند و براين اساس لازم است نانوايي‌هاي شهر ياسوج در يک برنامه منظم و براي جلوگيري از ايجاد صفهاي گسترده و بروز بي نظميها، به پخت نان در همه ساعات قبل از قطعي گاز بپردازند.همچنين از آنجا که قطع گاز جايگاههاي CNG، اختلالاتي را در حمل و نقل مسافرين درون شهري و برون شهري ايجاد مي‌کند لازم است در اين خصوص نيز تمهيداتي انديشيده شود.البته با توجه به شلوغي جايگاههاي CNG شهر ياسوج در روزهاي معمولي تامين نظم در روز قبل از قطعي گاز در اين جايگاهها ضروري به نظر مي‌رسد.همچنين اطلاع رساني در روزهاي آينده به مردم از طريق رسانه‌ها و آماده باش نيروهاي آتش نشاني براي پيشگيري از حوادث احتمالي بايد مورد توجه قرار گيرد.

ارسال نظر

 غفلت از بازاريابي محصول راهبردي رودبار؛
 توجه به زيتون؛ حلقه مفقوده خودکفايي روغن 

رشت - شهرستان رودبار استان گيلان به لحاظ آب وهوايي بهترين شرايط کشت زيتون را دارد، از اين رو بررسي اقتصادي توليد و بازاريابي اين محصول ضرورتي اجتناب ناپذير است که مي‌تواند ايران را از واردات روغن بي‌نياز و حتي به قطب صادرات تبديل کند.
به گزارش مهر، زيتون يک درخت چندمنظوره است، اين درخت علاوه بر نقشي که در ايجاد فضاي سبز و حفاظت از خاکها به ويژه در مناطق شيبدار دارد، ميوه‌اي مي‌دهد که روغن و هسته آن در صنايع غذايي، دارويي، کرم سازي، کنسروسازي، مايونزسازي، روغن نباتي، صابون سازي و امثالهم ماده گرانبهايي به شمار مي‌رود بنابراين بايد قدر اين ماده فرآورده ارزنده را دانست.درخت زيتون به راحتي بر روي دامنه‌هاي شيبدار و ريگدار رشد مي‌کند بنابراين رقيب محصول خاصي نيست در صورتي که ساير محصولات و دانه‌هاي روغني داراي چنين شرايطي نيستند.کشور ايران از حيث واردات روغن بيش از90 درصد به خارج از کشور وابسته است؛ با افزايش توليد روغن که از بهترين روغنهاي نباتي دنيا بوده و در کشورهاي خارجي به ويژه اروپا تقاضا براي آن زياد است، مي‌توان وابستگي را ريشه کن و به قطب صادرات نيز تبديل شد.
در اين ارتباط رئيس سازمان جهاد کشاورزي گيلان گفت: توسعه کشت زيتون در خودکفايي روغن مورد نياز کشور موثر است که بايد به اين مهم توجهي ويژه شود.اردشير روحي با اشاره به اينکه روغن زيتون از مهمترين فرآورده‌هايي است که از کشت زيتون به دست مي‌آيد، اظهار داشت: در شرايط کنوني بر اثر رقابت شديد روغنهاي نباتي حاصل از دانه‌ها، ميوه‌جات روغني متعدد، زيتون کاري سنتي اهميت و اولويت خود را به تدريج از دست مي‌دهد وجاي خود را به باغهاي مدرن واگذار مي‌کند.وي اعلام کرد: با توجه به اينکه زيتون مرغوب در مقايسه با ديگر روغنهاي نباتي ارزش بالايي دارد و در دنيايي که اغلب کشورها تلاش گسترده‌اي براي رسيدن به مرحله خودکفايي غذايي به عمل مي‌آورند بنابراين توليد و عرضه روغن زيتون با کيفيت و قيمتي مناسب با توان خريد، ذوق و سليقه مردم مي‌تواند تا حدي خلاء موجود را پر کند.رئيس کشاورزي گيلان ادامه داد: بهترين راه تامين قسمت عمده کسري روغن نباتي مورد نياز کشور توسعه، کاشت و پرورش زيتون است که بدون تاثير منفي بر کاشت ديگر گياهان بهترين بازده را نيز در واحد سطح مي‌دهد و از اين نقطه‌نظر داراي اهميت استراتژيک است.
بر اين اساس طرحهاي وسيعي براي گسترش و توسعه باغات زيتون در ايران صورت گرفته اما در جهت اقتصاد مقياس توليد و بازاريابي آن گام موثري برداشته نشده‌است، براي اينکه کشور بتواند در اجراي اين طرح‌ها موفق باشد بايد با افزايش بهره‌وري ارقام بومي و کشت ارقام اصلاح شده، توليد اين محصول را از نظر اقتصادي بهينه کند تا بتوان با پيدا کردن مزيت نسبي صادرات اين محصول و فرآورده‌هاي آن را توسعه داد، بنابراين بايد کشت ارقامي از اين محصول توسعه پيدا کند که داراي توليد بيشتر و بازارپسندي بهتري باشد.به هر حال زيتون بعد از برنج و چاي، سومين محصول کشاورزي مهم گيلان است. بررسي‌ها نشان مي‌دهد کمبود زمين و آب کافي، ورود زيتون‌هاي خارجي به بازار و سنتي بودن ساختار فرآوري زيتون از مشکلات مهم اين محصول راهبردي در استان است.متاسفانه تامين آب يکي از پرهزينه ترين بخش در بحث توسعه باغات زيتون شهرستان رودبار است که بايد طرحي نو براي رفع اين مشکل تدوين شود، بيش از پنج ميليون تومان اعتبار حداقل براي آبرساني هر هکتار باغ نياز است که اين امر باعث حرکت لاک‌پشتي توسعه باغات زيتون رودبار مي‌شود.
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي گيلان در اين باره گفت: از سال 72 تاکنون مجموعه امکاناتي که مي‌توانست به بخش کشاورزي برسد، بسيار ناچيز بوده است.ايرج بنيادي با اشاره به اينکه مهمترين بخش در ساختار اقتصادي استان بخش کشاورزي است، افزود: سهم بري بخش کشاورزي از مجموعه امکانات در سطح استان متناسب با اثر بخشي آن سهم نسبت به اثر بخشي کشاورزي و اقتصاد نيست.معاون جهاد کشاورزي گيلان گفت: زيتون در استان فقط در شهرستان رودبار کشت مي‌شود، رودبار هم با توجه به توپوگرافي و اراضي شيبداري که دارد امکان توسعه با حداقل امکانات مقدور نيست.وي با اعلام اينکه در سفر دور نخست رياست جمهوري مطالعات باغات زيتون يکي از مصوبات بود، افزود: براساس اين مصوبات مطالعات حدود 20 هزار هکتار اراضي مستعد براي توسعه باغات در سطح گيلان شناسايي شد که حدود هفت تا 10 هزار هکتار براي منطقه رودبار بود.بنيادي عنوان کرد: در قالب دو برنامه 10 هزار هکتار براي توسعه باغات زيتون در شهرستان رودبار پيش‌بيني شد و منطبق با اين برنامه از دو هزار هکتار باغ زيتون در سال 72 هم اکنون به شش هزار و 425 هکتار رسيده است.
عضو کميسيون اقتصادي مجلس نيز در اين رابطه گفت: تمامي مسئولان، نمايندگان مجلس و رسانه‌ها بايد به مقوله زيتون به عنوان يک محصول راهبردي استان نگاه جدي داشته باشند.عطاءالله حکيمي همچنين ساماندهي مشکلات زيتون را نيازمند يک عزم ملي، استاني و شهرستاني دانست و اظهار داشت: در بخش واردات با بالا بردن تعرفه به طور کامل جلوي اين پديده مخرب گرفته شده‌است.وي يادآورشد: براي مقابله جدي با واردات بي رويه قانوني و غيرقانوني زيتون بايد مقدار توليدات در سطح کشور به ميزان قابل توجهي برسد، باغات از حالت سنتي به صنعتي تبديل و هزينه‌هاي توليد کاهش يابد.بنابراين کارشناسان منابع طبيعي و اقليم شناسان توجه ويژه‌اي به آمايش سرزمين داشته و بر پايه مدلهاي اکولوژيکي و کشاورزي، منابع اکولوژيکي زمين را شناسايي، ارزيابي و به منظور اهداف خاصي قابليت سنجي مي‌کنند.
به هر حال کشور ايران جزو واردکنندگان عمده روغن خوراکي بـوده، به طـوري که هم اکنون بيش از 90 درصد نياز کشور از خارج وارد مي‌شود، توسعه کشت درختان زيتون مي‌تواند منبع بسيار خوبي براي تامين روغن خوراکي مورد نياز کشور باشد، با توجه به خصوصيات فيزيولـوژي، درختان زيتون مي‌توانند در زمينهاي کوهپايه اي که مناسب کشـت انواع زراعت‌ها به ويژه زراعت دانه‌هاي روغنـي نيست، رشـد کرده و عملکرد قابل قبولي داشته باشند.

ارسال نظر

زير يك
سياست داخلي
جامعه و شهروند
اقتصاد و خودرو
بازار پولي و مالي
ايران زمين
حوادث
دانش و سلامت
گزارش ويژه
جهان ورزش
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته