جستجو
  نسخه شماره 1027 - 1386/07/07 -   صفحه اصلي

 بانک مرکزي 4 راهکار پيگيري وصول مطالبات بانکها را اعلام کرد 

بانک مرکزي مذاکره، مساعدت، استمهال و يا اقدام قانوني و حقوقي را چهار راهکار پيگيري وصول مطالبات بانکها اعلام کرد. به گزارش  روابط عمومي بانک مرکزي، بر اساس مذاکرات بعمل آمده در جلثسه کميته اصلاح رفتاري سيستم بانکي در خصوص بدهي هاي معوق واحدهاي اقتصادي، نکات ذيل از سوي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران به وزارتخانه هاي کار واموراجنماعي، امور اقتصادي ودارايي و مديران عامل بانک هاي دولتي وخصوصي ارائه  گرديد:
1-يقينا دو وظيفه  اصلي و اولويت دار بانک، يکي تامين منابع مالي براي بنگاههاي توليدي و دوم وصول مطالبات خود از مشتريان و مديريت روابط مالي و معاملاتي با گيرندگان تسهيلات است. هيات مديره هر بانک در انجام اين دو وظيفه  اصلي خود، نسبت به تجهيز منابع، جذب سپرده، بررسي پيشنهاد مشتريان و مذاکره و اتخاذ تصميم براي اعطاي تسهيلات به آنان اقدام و در نهايت نسبت به پيگيري وصول مطالبات از طريق مذاکره، مساعدت، استمهال و يا اقدام قانوني و حقوقي مبادرت مي کند.
2-در ماههاي اخير شاهد مطالبي به صورت خبر، تحليل و گزارش هاي موردي بوديم که مديران بانک ها را از تصميم گيري قاطع و جدي براي حل و فصل مسائل مختلف با مشتريان خود بر حذر مي داشت. بحمدا... مصوبه مورخ 1386/2/30 هيئت وزيران، به مسئله حل وفصل مسائل ومشکلات با مشتريان توجه کرده و اهميت آن را يادآور شده  است.
3-حل و فصل بدهي هاي معوق مشتريان با بانک طرف قراردادشان به يکي از سه روش زير قابل تصور و اجراست:
:3-1 مشتري نسبت به پرداخت بدهي هاي خود شامل اصل و سود به صورت نقد يا در قالب زمان بندي مورد توافق با بانک اقدام و تسويه کند. در اين موارد معمولا تمام يا بخشي از جريمه ديرکرد بخشوده مي شود.
:3-2 در مواردي که واحد اقتصادي ذيربط، از توجيه فني و اقتصادي قابل قبول برخوردار باشد و يا با اصلاح ساختار داراي توجيه اقتصادي و فني قابل قبول شود و ارزيابي بنگاه، توليد کالا و خدمات و عوايد قابل قبول و قابل اتکائي را براي بانک نويد بدهد و اين اطمينان را براي هيات مديره  بانک فراهم آورد که در صورت مساعدت آن بنگاه مي تواند و قادر خواهد بود که نسبت به بازپرداخت مساعدت جديد و بدهي هاي معوق اقدام کند و پرداخت اعتبار جديد، بار بدهي شرکت مربوطه را سنگين تر نمي کند، هيات مديره بانک مي تواند نسبت به انجام توافقات لازم با مشتري مربوطه اقدام نمايد.
:3-3 در مواردي که هيچيک از امکانات دوگانه فوق فراهم نباشد، اقدام حقوقي و قضائي براي تمليک وثايق و وصول مطالبات از طريق قضائي انجام مي گيرد.
4-نکته مهم و اصولي اين است که تصميم گيري در هر يک از سه حالت فوق الذکر در حوزه اختيار هيات مديره و با مسئوليت کامل هيات مديره  بانک ذيربط است و هيات مديره بانک مربوطه همانطور که مي بايستي از ابتدا دقت هاي لازم را براي پرداخت تسهيلات اوليه انجام مي داد و از معوق شدن بدهي ها جلوگيري مي کرد، در مرحله  حل و فصل بدهي هاي معوق نيز مسئول است و مسئول منحصر به فرد است. هر گونه همکاري و مساعدت توسط نهادها و سازمانها و تشکيلات دولتي خارج از هيات مديره، با حفظ اين اصل که مسئوليت کار برعهده هيات مديره  بانک است قابل انجام است و هر ساز و کار و مکانيزمي که منجر به سلب مسئوليت و اختيار تصميم گيري هيات مديره و مديرعامل بانک ذيربط شود، قابل اجرا نيست و مصلحت هم نيست.
5- با عنايت به موارد فوق و با ملاحظه اصول و مباني مطروحه، مسئوليت حل و فصل بدهي هاي معوق، روش کار به اين صورت خواهد بود که هيات مديره بانک راسا از طريق مذاکره با مشتري مربوطه و ارزيابي وضعيت بنگاه مربوطه، به يکي از سه روش  ياد شده بايد تصميم گيري کند و با حفظ مسئوليت هيات مديره، نسبت به زدودن بدهي هاي معوقه و خلاص شدن از بارسنگين بدهي هاي معوقه اقدام کند و از هر گونه اقدامي که منجر به سنگين تر شدن بدهي هاي معوقه و سلب مسئوليت هيات مديره و مديران عامل بانکها و لوث مسئوليت شود بايد اجتناب شود. بديهي است هيات مديره و مديران عامل بانک ها مي توانند از نظرات مشورتي هر مجموعه افراد خبره و ذيصلاح دولتي و يا غيردولتي يا کارگروه هاي مختلف، به تشخيص و انتخاب خود اقدام کنند. اميد است با تاکيدي که براي حل مسائل مربوط به مشتريان بدحساب و بدهکاران معوق بعمل آمده است هيات مديره و مديران عامل بانکها اين امر را وجهه همت خود قرار دهند و طبق برنامه  زمان بندي، تا قبل از پايان سال 1386 تحولي مثبت در اين امر، به يکي از سه روش مطروحه انجام دهند. بديهي است نتيجه  اقدام هيات مديره و مديران عامل هر بانک در اين زمينه،  يکي از عوامل و پارامترهاي ارزيابي عملکرد آنان در پايان سال محسوب خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

سرمقاله
صفحه اول
سياسي
گوناگون
جامعه
حوادث
اقتصادي
شهرستان
ورزشي
دانشگاه
روزانه
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
طالع بيني روزانه
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته