جستجو
  نسخه شماره 1269 - 1387/05/28 - 28 مرداد 1387 – 16شعبان 1429 - 18آگوست 2008 - سال پنجم   صفحه اصلي

 روش هايي براي پاک کردن لکه هاي شمع 

 رقص زيباي شعله هاي آتش حاصل از شمع، همواره زينت بخش هر فصلي است. اين منبع آتش افروز، نه تنها بر سر سفره هاي هفت سين به عنوان مظهر حيات، از جايگاه ويژه اي برخوردار است بلکه معمولا در مراسم نوروزي نيز به عنوان يکي از عناصر تزئيني-کاربردي، براي ايجاد محيطي هر چه دلپذيرتر در فضاي پذيرايي از مهمانان، کاربردي بسيار دارد. لذا غيرمنتظره نيست اگر با لکه هاي حاصل از شمع بر روي سطوح مختلف خانه و به خصوص لوازم آن همچون فرش، موکت، روميزي، ميز و مانند اينها مواجه شويم. موضوع مهم آن است که با آگاهي از نحوه صحيح پاک کردن آنها از روي سطوح مختلف، بتوانيم مرحله لکه بري را بدون بر جاي ماندن کوچکترين آثاري، با موفقيت انجام دهيم. البته براي زدودن لکه هاي حاصل از شمع بر روي هر يک از جنس ها، روش خاصي وجود دارد که به تک تک آنها به تفکيک اشاره خواهيم کرد.
 لکه شمع بر روي فرش و موکت: همواره بهترين زمان براي زدودن هر نوع لکه، هنگامي است که در همان لحظه ايجاد شده و مواد تشکيل دهنده آن، هنوز تازه مانده است. در مورد پارافين شمع نيز اين موضوع صدق مي کند بنابراين اگر زماني شاهد ريخته شدن پارافين آب شده شمع بر روي جسمي به خصوص سطوح بافت دار مانند فرش و موکت بوديد، بلافاصله پارافين را در حالت نرم با دقت و به وسيله قاشق از روي سطح برداشته و سپس براي زدودن آثار آن اقدام کنيد. حال اگر اين مشکل پيش از اين رخ داده بود و شما با پارافين جامد بر روي سطوح ياد شده مواجه شديد، مانند روش فوق ابتدا با جسمي نوک تيز مانند چاقو و يا حتي ناخن، پارافين سفت شده را برداشته سپس کاغذ قهوه اي (کاغذهايي که در خشکشويي ها براي پيچيدن لباس ها هنگام تحويل مورد استفاده قرار مي گيرند) و يا دستمال کاغذي حوله اي بزرگي را تا کرده و بر روي لکه حاصل از پارافين قرار دهيد. حال اتو را بر روي درجه گرم تنظيم کرده و بر روي سطح کاغذ، چندين بار حرکت دهيد. حرارت ناشي از اتو، پارافين هاي باقي مانده در ميان بافت ها را آب کرده و جذب کاغذ مي کند. اين کار را با کاغذها و يا دستمال هاي ديگري چندين بار تکرار کنيد تا ديگر آثاري از چربي حاصل از پارافين بر روي سطح باقي نماند.
نکته: اگر شمع مورد استفاده شما رنگي بود و در نتيجه با ريختن پارافين آن نيز لکه اي رنگي ايجاد شده است، براي زدودن آثار رنگي لکه از تينر استفاده کنيد به اين ترتيب که پارچه اي را به تينر آغشته کرده و به حالت ضربه اي بر روي لکه آنقدر بزنيد تا پاک شود.
 لکه شمع بر روي چوب: ابتدا به وسيله هواي داغ حاصل از سشوار آن را نرم کنيد. هنگامي که پارافين شروع به ذوب شدن کرد، با پارچه اي تميز، پارافين هاي اضافي را برداشته و در پايان با مالش پارچه اي آغشته به محلول پوليش و کمي سرکه بر روي آن منطقه، آثار باقي مانده را از بين ببريد.
 لکه شمع بر روي شمعدان ها: شما مي توانيد شمعدان فلزي را در يخچال و يا حتي براي دقايقي در فريزر قرار داده و به محض سخت شدن پارافين، آن را به راحتي بکنيد ولي در مورد شمعدان هاي بلور و کريستال، از آنجا که معمولا امکان استفاده از سرما و گرما وجود ندارد، پنبه اي را به الکل صنعتي آغشته کرده و بر روي شمعدان بماليد سپس با پارچه تميز ديگري آثار باقي مانده را از بين ببريد.
 لکه شمع بر روي پارچه و لباس: براي اين منظور نيز بايد از کاغذ قهوه اي و يا دستمال حوله اي استفاده کنيد. به اين ترتيب که دو کاغذ و يا دو دستمال حوله اي تا شده را در زير و روي پارچه در محل لکه بگذاريد سپس با قرار دادن اتوي گرم بر روي يکي از کاغذها و يا دستمال ها در يک طرح لکه، سبب آب شدن پارافين باقي مانده و جذب آن توسط کاغذها و يا دستمال ها شويد. اين کار را با تعويض دستمال ها و يا کاغذها آنقدر تکرار کنيد تا ديگر کمترين اثري از لکه چربي حاصل از شمع باقي نماند.
نکته: در صورتي که رنگ حاصل از پارافين رنگي شمع بر روي پارچه يا لباس موردنظر شما باقي مانده است، از الکل صنعتي استفاده کنيد. البته براي اين منظور، ابتدا پارچه اي را به کمي الکل آغشته کرده سپس به يکي از درزهاي داخلي لباس بماليد. اگر پارچه عکس العمل خاصي نسبت به الکل نشان نداد، اين روش براي لباس موردنظر شما کاربردي است و در غير اين صورت اين کار را به خشکشويي بسپاريد. حال در صورتي که پس از امتحان فوق امکان استفاده از الکل وجود داشت، در زير لکه، پارچه اي نخي و سفيد رنگ قرار داده و با آغشته کردن گوشه اي از پارچه ديگري به الکل صنعتي، آن را با ضرباتي آرام با لکه تماس داده و به اين ترتيب رنگ پارافين را به پارچه سفيد زيرين منتقل کنيد.
 لکه شمع بر روي کفپوش پارکت: پارافين ريخته شده را با تکه اي از يخ، سفت کرده و سپس با نوک جسمي تيز، پارافين جامد شده را برداريد. مراقب باشيد بر روي کفپوش خطي ايجاد نشود. سپس کمي پوليش مخصوص کفپوش را بر روي آن ناحيه از سطح کفپوش ماليده و پس از آن با پارچه اي نرم، آثار باقي مانده را تميز کنيد.
 لکه شمع بر روي کاغذ ديواري: ابتدا پارافين را با قراردادن يخ بر روي آن جامد کرده و پس از کندن توسط جسمي تيز، لکه چربي باقي مانده را به روش اتو و دستمال حوله اي و يا کاغذ قهوه اي انجام دهيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

صفحه اول
سياسي
گوناگون
جامعه
حوادث
اقتصادي
ايران زمين
نفت و انرژي
بانك و بيمه
ورزشي
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته