جستجو
  نسخه شماره 785 - 1385/08/29 -   صفحه اصلي

 واريس را بهتر بشناسيم 

مطمئنا نام بيماري واريس را شنيده ايد همچنين افراد زيادي را ديده ايد که دچار واريس شده اند. اما آيا مي دانيد واريس و علت آن چيست؟ به راستي علت واريس چيست؟ همانطور که مي دانيد اگر جدار رگ صدمه ببيند و استحکام آن کم شود و يا اگر دريچه ها نارسا شوند جريان خون هنگام استراحت عضلات معکوس مي شود و فشار بالاي سيستم عمقي به سيستم سطحي منتقل مي شود و موجب گشاد و پيچ و خم دار شدن رگ هاي سيستم سطحي وريدي مي شود که واريس تنابي ناميده مي شود. ظاهر واريس تنابي توده هاي نرم متعدد زير پوست مي باشند که با بالا بردن اندام ناپديد مي شوند و بر عکس با آويزان نمودن اندام دوباره ظاهر مي شوند. در 25 درصد زنان و 15 درصد مردان واريس تنابي به علت نارسايي وريدهاي سيستم سطحي گزارش شده است. نارسايي دريچه اي در بسياري از افراد که واريس تنابي ندارند و فقط دچار واريس مويرگي مي باشند هم ديده مي شود. گرچه زخم وريدي مچ پا معمولا به علت نارسايي سيستم عمقي مي باشد ولي احتمال زخم پا به علت نارسايي سيستم سطحي هم وجود دارد. در ده سال اخير توجه بيشتري به بيماري وريدي شده است و استفاده از روش هاي جديد تشخيص مانند داپلر رنگي و درمان مانند ليزر داخل رگ، زمينه را براي پيشرفت فراهم ساخته است. به راستي چرا دريچه ها از کار مي افتند؟همانطور که مي دانيد ممکن است تعداد دريچه به دليل مادرزادي کمتر از معمول باشند و يا درست کار نکند. يا ديوار رگ آسيب ديده و ضعيف شده باشد و اجازه ندهد لبه هاي دريچه ها کاملا به هم برسند و از برگشت خون جلوگيري کنند. آسيب به دريچه ها به دليل لخته شدن خون در داخل رگ ها است و فشار غيرمعمول به رگ ها به دليل چاقي، حاملگي و يا زياد ايستادن مي باشد.
تاثير واريس روي افراد چه مي باشد؟
در خيلي از افراد بيماري واريس پا هيچ نوع ناراحتي به وجود نمي آورد و بيماران فقط از ظاهر پا شاکي هستند. در گروهي علائم خفيف تا شديد ديده مي شود و در تعداد محدودي واريس مي تواند عوارض خطرناکي داشته باشد. برخي از علائم و شکايات بيماران به قرار زير مي باشند:
- کوفتگي و خستگي پا به خصوص در پايان روز و يا بعد از ايستادن به مدت طولاني.
- ورم پا که «گوده گذار» است و به خوبي توسط جوراب کشي کنترل مي شود.
- خارش و يا تغيير در رنگ مچ پا و احتمال زخم شدن مچ پا.
- درد شديد و ناگهاني و سفت شدن برآمدگي هاي واريسي به علت لخته شدن خون داخل رگ. در اين شرايط امکان پيشرفت لخته به سيستم عمقي وجود دارد و همينطور احتمال آمبولي ريه که مي تواند خطرناک باشد.
چگونه بيماري رگ ها بررسي مي شوند؟
- داپلردستي: داپلر دستي وسيله کوچک و ارزان قيمتي است که با آن مي توان جريان خون را در داخل رگ ها بررسي کرد. صداي جريان خون داخل رگ هنگامي که بيمار ايستاده است و سپس بعد از فشار روي رگ در قسمت پايين تر بررسي مي شود. با اين مانور يک صداي «ووش» شنيده مي شود. در افراد سالم هنگامي که فشار روي رگ قطع مي شود صدايي شنيده نمي شود ولي در بيماران نارسايي دريچه اي به علت عدم کنترل برگشت، صداي برگشت خون شنيده مي شود. مانور ديگري که انجام مي شود اين است که از بيمار خواسته مي شود که «زور» بزند. معمولا در افراد سالم صداي برگشت خون شنيده نمي شود ولي در افراد بيمار با نارسايي وريدي صداي برگشت خون شنيده مي شود.
- داپلر رنگي: مرحله بعدي بررسي استفاده از داپلر رنگي مي باشد. فرق اين روش با روش داپلر دستي اين است که داپلر رنگي نه تنها جريان خون را آشکار مي کند بلکه تصوير واضحي ازفرم و ساختمان رگ ارائه مي دهد. اين روش در تشخيص نارسايي دريچه اي در سيستم سطحي و عمقي و در رگ هاي ارتباطي بسيار دقيق مي باشد و به پزشک معالج در تصميم گيري براي مناسب ترين درمان کمک مي کند. جراح بايد به سوال هاي زير جواب بدهد. آيا نارسايي دريچه اي در سيستم سطحي است و يا عمقي و يا هر دو؟ کدام قسمت سيستم سطحي نارسايي دارد، سافن کوتاه يا سافن بلند و يا رگ هاي ارتباطي؟ داپلر رنگي درحال حاضر به عنوان بهترين روش تشخيص شناخته شده است. در درمان واريس توسط «ليزر داخل رگ» از داپلر رنگي حين عمل استفاده مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان

ارسال نظر
  نام (اختیاری)
  پست الکترونیک(اختیاری)
  آدرس وبسایت یا وبلاگ (اختیاری)
نظرشما
 
    کد امنیتی
 
نظرات خوانندگان

صفحه اول
سرمقاله
سياسي
گوناگون
جامعه
حوادث
اقتصادي
شهرستان
ورزشي
سربازي
گردشگري
ايران و جهان
فرهنگ و هنر
صفحه اصلی - شناسنامه ابتکار - آرشیو ابتکار - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته