EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 04 اردیبهشت 1398   Wednesday 24 April 2019

سرمقاله

اقتصاد را برای همه جراحی کنیم

ژوبین صفاری

نشست هم اندیشی روسای فراکسیون ها با امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس به منظور بررسی نقاط ضعف و مثبت فراکسیون های مجلس دهم برگزار شد.
به گزارش خانه ملت، نشست هم اندیشی روسای فراکسیون ها با امیرآبادی فراهانی، روز یک شنبه به منظور بررسی نقاط ضعف و مثبت فراکسیون های مجلس دهم برگزار شد.
در این نشست احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس گفت: اول دوره دهم هیات رئیسه دکتر لاریجانی مطرح کرد که مجلس نمی تواند صد تا فراکسیون با اسامی مشابه داشته باشد. آیین نامه ای توسط هیات رئیسه مجلس تصویب شد تا اگر قرار باشد در مجلس اقدامی در مورد فراکسیون ها انجام شود تابع نظم خاصی باشد.
نماینده مردم قم در مجلس خطاب به نمایندگان ادامه داد: تقاضا داریم پیشنهادات خود در مورد آیین نامه را ارائه کنید تا ایرادات آن توسط هیات رئیسه رفع شود.
هیات رئیسه از تامین فضای مناسب برای برگزاری فراکسیون ها حمایت خواهد کرد
این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به طور قطع هیات رئیسه از تامین فضای مناسب برای برگزاری فراکسیون ها حمایت خواهد کرد. امیرآبادی فراهانی با بیان اینکه محدودیت عضویت در مورد فراکسیون های مجلس وجود ندارد، تصریح کرد: انتخابات سالانه با هماهنگی هیات رئیسه فراکسیون ها انجام می شود و به گونه‌ای ما آنها را حمایت خواهیم کرد بنابراین از روسای فراکسیون ها تقاضا داریم آیین نامه مذکور را به دقت بررسی و ایرادات را ارائه کنند.
تابش: هیات رئیسه در ساماندهی فراکسیون ها ورود نکند
در ادامه این نشست محمدرضا تابش، رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی افزود: هیات رئیسه نباید در ساماندهی فراکسیون ها ورود کند. محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفافیت گفت: دخالت حداقلی است و این برای اعتبار فراکسیون ها خوب است، ما امکانات حداقلی داریم و نیاز است در این رابطه توجه جدی شود.
محجوب: فراکسیون ها نباید2ظ فعالیت رسمی داشته باشند
علیرضا محجوب، رئیس فراکسیون کارگری مجلس در ادامه گفت: فراکسیون ها نباید فعالیت رسمی داشته باشند بلکه فعالیت آنها باید غیررسمی باشد.
علی اکبر کریمی، رئیس فراکسیون توسعه صادرات با بیان اینکه فراکسیون ها از مجموعه های فعال و اثرگذار مجلس هستند، تصریح کرد: این نوع فعالیت در چارچوب ضوابط تعریف شده ای باید گنجانده شود و باید آیین نامه و دستورالعمل هایی در این رابطه وجود داشته باشد.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر ایده و راهکاری داریم باید آن را در معرض عموم و فضای رقابتی قرار دهیم.
وی ادامه داد: عناوین فراکسیون ها باید با کمیسیون ها همخوانی نداشته باشد. فراکسیون های سیاسی مقدم بر فراکسیون های تخصصی است اما اقدامی برای تقویت آنها انجام نشده است و باید در این رابطه چاره اندیشی شود.
کاتب: باید هدفی را دنبال کرد و آن ایجاد نگاه ملی در کشور است
غلامرضا کاتب، رئیس فراکسیون تولید و اشتغال با بیان اینکه باید هدفی را دنبال کرد و آن ایجاد نگاه ملی در کشور است، گفت: باید با همکاری هم موجباتی را فراهم کرد که تداخل کمیسیونی نداشته و هم افزایی لازم را برای کمیسیون ها داشته باشیم.
نماینده مردم گرمسار با تاکید بر اینکه نگاه فراکسیون های تخصصی باید نگاه هم افزایی برای دولت، کشور و کمیسیون ها باشد، تصریح کرد: راهکارهایی باید ارائه شود که با نخبگان بیرونی ارتباط داشته باشیم همچنین برای ارتقای کیفیت مجلس نیز موثر باشد. در واقع فراکسیون ها در کنار هم می توانند کارآمدی مجلس را به دنبال داشته باشند.
جلیل رحیمی جهان آبادی، رئیس فراکسیون اهل سنت با تاکید بر لزوم ساماندهی فراکسیون ها گفت: برخی فراکسیون ها کم‌اثر هستند و از هیات رئیسه انتظار داریم حمایت بیشتری از مجلس داشته باشند. فعالیت و برنامه های فراکسیون ها باید ساماندهی شود.
مافی: هیات رئیسه فراکسیون ها باید به دیگران خدمات ارائه کنند
پروانه مافی، رئیس فراکسیون خانواده مجلس یادآور شد: برگزاری این جلسه خوب است اما بهتر بود زودتر برگزار شود. منتقد جلسات فراکسیون ها هستم زیرا اگر نماینده ها به عنوان هیات رئیسه انتخاب نشوند فراکسیون ها را رها می کنند. هیات رئیسه باید به دیگران خدمات ارائه کند. هیات رئیسه شدن امتیاز خاصی ایجاد نمی کند و باید در این مسائل بازنگری شده و تفکر غلط هیات رئیسه شدن اصلاح شود.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: متاسفانه در برخی موارد هزینه کردن برای فراکسیون ها و تامین امکانات از جیب نمایندگان هزینه می شود و فراکسیون ها هیچ خدماتی اخذ نمی کنند در این رابطه نیاز است توجه شود.
سلحشوری: نظرات نمایندگان در نظر گرفته شود
در ادامه این نشست پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان گفت: مشخص نیست ساماندهی بر چه اساسی است. بهتر بود قبل از تصویب این آیین نامه نظرات نمایندگان در نظر گرفته می شد تا همفکری لازم ایجاد شود.
وقف چی: ذی‌نفعان در برنامه‌ها دخیل شوند
علی وقف‌چی، رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی ادامه داد: یکی از دلایل عمده وضعیت نابسمانی موجود این است که نتوانستیم ذی‌نفعان را در برنامه‌ها دخیل کنیم.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر فراکسیون ها به صورت کاربردی فعالیت کنند و لوایح ارائه شده از سوی دولت را پیگیری کنند می توان نسبت به برون رفع از وضعیت موجود کمک کرد. برای احترام گذاشتن به فراکسیون ها نیاز است هیات رئیسه جلسه ای را روسای فراکسیون ها داشته باشد تا با استفاده از نظرات آنها بتوان مشکلات موجود را رفع کرد.
نادری: گزارش عملکرد فراکسیون‌ها ارائه شود
شهاب نادری، رئیس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد تصریح کرد: گزارش عملکرد فراکسیون ها باید ارائه شود و جلسات و اقدامات آنها باید تشریح شود.
همایون هاشمی، رئیس فراکسیون غذا و دارو در ادامه گفت: تکلیف ذی نفعان مشخص است و اگر قرار بر نظارت باشد تکالیف باید سخت تر شود.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید با همکاری برای رفع مشکلات فراکسیون ها تلاش شود.
پژمان فر: برخی از فرصت ها سوء‌استفاده می کنند
نصرالله پژمان فر، رئیس فراکسیون قرآن و عترت مجلس با بیان اینکه برخی از فرصت ها سوءاستفاده می کنند، تصریح کرد: متاسفانه در برخی موارد مردم میان رئیس مجلس، فراکسیون یا کمیسیون ها تفاوتی قائل نیستند بنابراین فعالیت آنها باید ساماندهی شود.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه فضای فراکسیون ها نباید تحت الشعاع قرار گیرد، گفت: ساماندهی فراکسیون ها و نظارت بر آنها باید در دستور کار قرار گیرد. در این رابطه نیاز است بر انتخابات فراکسیون ها نظارت مناسب انجام و در مورد برگزاری جلسات اطلاع رسانی نیز اطلاع رسانی مناسب انجام شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام