EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 01 فروردین 1398   Thursday 21 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

شبه‌ نظامیان طالبان در عملیاتی مرکز ولایت فراه افغانستان را تهدید کرده‌اند و درگیری‌هایی در حومه این شهر میان نیروهای دولتی و این شبه‌نظامیان از جمله بر سر دو منطقه استحفاظی پلیس صورت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام استانداری ولایت فراه افغانستان و چند تن دیگر از ساکنان محلی تایید کردند که نیروهای امنیتی در مناطق استحفاظی دو و سه پلیس واقع در حدود ۴ کیلومتری مرکز شهر با یکسری نیروهای مهاجم درگیر شده‌اند. یکی از ساکنان شهر به نام حمیدالله گفت: شبه‌نظامیان طالبان خیلی سریع اقدام می‌کنند و اگر دولت دست به اقدام فوری و جدی نزند این ولایت سقوط کرده و به دست طالبان خواهد افتاد.
چند تن دیگر از ساکنان محلی که نامشان را فاش نکردند، گفتند: نیروهای طالبان در حدود ساعت ۲ نیمه شب عملیاتشان را شروع کرده و از چند جبهه شهر را مورد حمله قرار دادند. یک سخنگوی نظامیان ارتش افغانستان در استان فراه به نام نورالله خالقی گفت: نیروهای امنیتی افغان حمله طالبان را دفع کرده اما برخی ساکنان گفتند که طالبان پیشروی داشته و حتی در اطراف شهر ایست بازرسی ایجاد کرده و در حال اخذ کارت شناسایی‌هایی مردم و جلوگیری از فرار آنها از شهر است.
این در حالی است که علاوه بر این درگیری چند کانون بحران دیگر نیز از زمان اعلام شروع عملیات بهاره سالانه طالبان در افغانستان بروز پیدا کرده است که از جمله آنها چند حمله انتحاری اخیر در شهر کابل پایتخت افغانستان بوده است. در عین حال گزارش شده که چند منطقه در استان‌های بقلان و بداخشان در شمال افغانستان از دست رفته یا تهدید شده‌اند و در استان فریاب در شمال غرب و غزنی و زابل در جنوب کابل نیز درگیری‌های سنگین گزارش شده است.
استان فراه افغانستان واقع در مرز این کشور با ایران طی ماه‌های اخیر شاهد درگیری‌های سنگین بوده و در جریان این درگیری‌ها صدها تن از سربازان و نیروهای امنیتی افغانستان کشته شده‌اند و حتی واحدهای عملیات ویژه نیز متحمل تلفاتی سنگین شده‌اند.
ساکنان استان فراه گفته‌اند که از مدت‌ها پیش از بابت آسیب پذیری‌های این شهر شکایت کرده بودند. والی استان فراه در ماه ژانویه با اعلام استعفایش دلیل بدتر شدن وضعیت امنیتی این منطقه را مداخله‌های سیاسی و فساد دانست.
یک پزشک در بیمارستانی در استان فراه که نامش را فاش نکرد گفت: تاکنون در این دور جدید درگیری‌ها در این استان دو عضو نیروهای امنیتی افغان کشته و ۱۶ تن دیگر از آنها زخمی شدند و همچنین پنج غیرنظامی نیز زخمی شدند.
این اقدام در حالی صورت گرفت که روز شنبه نیز نیروهای طالبان در درگیری با نیروهای امنیتی منطقه اوشان در شهرستان شهرک استان غور تصرف کرده بودند. اقبال نظامی سخنگوی فرماندهی پلیس استان غور روز شنبه با اعلام این مطلب گفت که در این حمله طالبان به روستای اوشان این منطقه به دست طالبان سقوط کرده است.او آمار اولیه در این حمله را یک کشته از سوی نیروهای خیزش مردمی و یک زخمی اعلام کرد اما منابع محلی از شهرستان شهرک می‌گویند که تلفات نیروهای امنیتی در این بخش زیاد بوده است. استان غور در شمال غرب افغانستان واقع است و دو استان هرات و فراه افغانستان بین غور و ایران قرار دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام