EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 02 فروردین 1398   Friday 22 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

نخستین گردهمایی تبیین جایگاه روابط عمومی در بازار سرمایه به همت سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس برگزار شد.
به گزارش «ابتکار» نخستین گردهمایی تبیین جایگاه روابط عمومی در بازار سرمایه با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد، مدیران عامل و مدیران روابط عمومی ارکان بازار سرمایه، شرکت های تامین سرمایه، کارگزاری، مشاور سرمایه گزاری و نهاد های مالی برگزار شد.
یاسر فلاح مشاور رئیس و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای این گردهمایی، ضمن خوش آمد گویی به حاضرین گفت: در فضای اقتصادی فعلی و همچنین در شرایطی که رسانه‏ها الگوهای جدیدی را برای اطلاع رسانی به وجود می آورند توجه به مقوله روابط عمومی از اهمیت دو چندانی برخوردار است.
وی در این باره ادامه داد: انتظار می رود مدیران و مسئولان دستگاه ها و نهادها جایگاه خاصی را برای این بخش سازمانی در نظر بگیرند چون مقوله روابط عمومی قطعاً در ظرف زمانی فعلی از اهمیت بسیار زیاد و حتی خارق‏العاده ای برخوردار است.
فلاح ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با تعامل هر چه بیشتر فعالین بازار سرمایه با نهاد روابط عمومی شاهد توسعه هر چه بیشتر بازار سرمایه باشیم.
دکتر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار در این گردهمایی ضمن تقدیر و تشکر از فعالان عرصه روابط عمومی گفت: در جایی مانند بازار سرمایه، نقش روابط عمومی‌ها پررنگتر دیده می شود. چون روابط عمومی‌های بازار سرمایه می‌توانند بر طبل رونق بازار بکوبند یا در مواقع طوفان، بازار را به ساحل آرامش هدایت کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه روابط عمومی ها می‌توانند با انعکاس به‌موقع و دقیق شایعات و نگرانی‌های موجود در بازار، موجب تصمیم گیری‌های به‌هنگام مدیران و سیاستگذاران شوند، اظهار داشت: همکاران روابط عمومی‌ هم می‌توانند از انتشار شایعه ها جلوگیری کنند هم به آن دامن بزنند. همانطور که می‌توانند چراغ امید را در دل مخاطبان بازار و صاحبان سرمایه روشن یا خاموش کنند و  می‌توانند به دانش و سواد عمومی جامعه از بازار سرمایه بیفزایند.
سخنگوی سازمان بورس خاطر نشان کرد: البته انتظار از روابط عمومی‌های بازار سرمایه از این موضوعات فراتر است. روابط عمومی‌های بازار سرمایه باید بر ارتباط موثر خود با سهامداران بیفزایند و به همگانی‌سازی ادبیات بورس و افزایش فرهنگ سهامداری در جامعه دامن بزنند. وی در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: تاثیر مثبت و منفی عملکرد روابط عمومی‌ها در بازار سرمایه، بیش از هر سازمان دیگر است چون شاید هیچ سازمان و ارگانی به قدر بازار سرمایه، به «ثانیه»‌ها وابسته نباشد.
دکتر محمدی در پایان افزود: جایگاه روابط عمومی‌ها آن نیست که سالی یک بار بر زبان و قلم بیاید و بعد از آن به فراموشی یا مسامحه سپرده شود. بیست و هفتم اردیبهشت فقط بهانه خوبی برای یادآوری است. یادآوری اینکه روابط عمومی‌ها دیگر پوشاننده خطاها، توجیه‌گر ناکارآمدی‌ها و مجیزگوی مدیران بالادستی خود نیستند؛ یک نهاد حداقلی برای پر کردن اوقات فراغت کارکنان و یا شنیدن حرف‏های مخاطبان هم نیستند؛ روابط عمومی‌ها حالا یک ابزار تحلیل و شناخت برای مدیرانند و یک مرجع اطلاعات برای مخاطبان اند.
محمد سلطانی فر، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این گردهمایی به ورود جوامع توسعه یافته به فضای web 2"" اشاره کرد و گفت: در فضای web 2"" تولید کنندگان محتوا دیگر رسانه ها و روابط عمومی ها نیستند بلکه این مردم هستند که به تولید محتوا می پردازند. به عبارتی مردم رسانه ای شدند پس رسانه ها و روابط عمومی ها ناگزیر از حرکت به سمت مردم اند.
وی در ادامه توضیح داد: همین رسانه ای شدن مردم و مردمی شدن رسانه باعث شده شکافی که تا پیش از این بین مردم و رسانه ها و روابط عمومی ها وجود داشته به طور کامل از بین برود. در این گردهمایی سید غلامرضا کاظمی دینان مشاور رئیس کل بانک مرکزی نیز به اهمیت روابط عمومی مثبت نگر پرداخت و گفت: مثبت اندیشی لازمه دست یابی به اهداف سازمانی است چون مثبت نگری می تواند زمینه ارتباط موثر درون سازمان و برون سازمانی را فراهم کند. نقدپذیری مدیران یکی دیگر از نکاتی بود که کاظمی دینان به آن اشاره کرد و گفت: نقد پذیر بودن مدیران وظیفه مدیران روابط عمومی است که مشکلات سازمانی را به مدیران ارشد سازمان ها منتقل کنند تا با کمترین هزینه زمینه رفع مشکلات و اصلاح امور فراهم شود.
وی با بیان اینکه مدیر روابط عمومی، مدیر استراتژیست، اظهار داشت: مدیران روابط عمومی استراتژی های کلان سازمان را طراحی و تدوین می کنند و مدیران ارشد سازمان ها و نهادها می بایست بر اساس همین خط برای تامین اهداف سازمانی حرکت کنند.
در ادامه این گرد همایی سید مالک حسینی مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن قدردانی از رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و اقدامات روابط عمومی این سازمان گفت: هیچ بخش اقتصاد به قدر سازمان بورس شفاف نیست. هر کسی هر اطلاعاتی را از هر شرکتی در هر زمانی بخواهد با مراجعه به کدال به دست می آورد پس این حجم از شفافیت اطلاعاتی یک روابط عمومی شفاف را مطالبه می کند که انصافاً از سال های گذشته تا کنون روابط عمومی سازمان بورس یکی از شفاف‏ترین روابط عمومی های نهادهای اقتصادی کشور بوده است.
مالک حسینی با اشاره به جایگاه شبکه های اجتماعی گفت: در شرایط کنونی باید برای همیشه استراتژی سکوت و کتمان را فراموش کرد چون هیچ خبری نیست که خیلی سریع تر از آنچه شما فکر می کنید در اختیار مردم و جامعه قرار نگیرد پس من از همه همکارانم درخواست می کنم شفافیت را در دستور کار خود قرار دهند. وی تصریح کرد: فرآیند اطلاع رسانی اکنون به کمک شبکه های اجتماعی با یک تحول بزرگ مواجه شده است بطوریکه شفافیت بیشتر، اصلاح امور و دیده بانی جامعه را رقم زده اند. در حالیکه در گذشته تعداد روزنامه و رسانه ها محدود بود در نتیجه خروجی اطلاعات محدود و قابل کنترل بود.
مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: اکنون مدیران نمی‏توانند حریم و مرز خبری ایجاد کنند چون اطلاعات به سرعت توزیع می شود. خاطر نشان می شود، در پایان این مراسم از اعضای شورای اطلاع رسانی بورس و مدیران روابط عمومی برگزاری ارکان و نهادهای مالی تقدیر شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام