EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 31 اردیبهشت 1398   Tuesday 21 May 2019

سرمقاله

توهُم سعودی‌ها

جلال‏خو ‏ش چهره

دیدار دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی همچنان که مانورهای رسانه‌ای وسیعی روی آن صورت گرفت، دارای حواشی جالب و منحصر به فردی نیز بود.
رهبر کره شمالی در سفرش به سنگاپور به منظور دیدار تاریخی با رئیس‌ ایالات متحده آمریکا در کنار تمامی تدابیر امنیتی که برای حفظ جانش برقرار کرده نظیر بردن لیموزین ضد گلوله خود به همراه تیم محافظان مخصوص لیموزین و استفاده از دو هواپیمای گمراه کننده در کنار هواپیمای حامل خودش، توالت شخصی‌اش را نیز همراه خود برده است.
به گزارش دیلی میل، پیش از ورود کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به سنگاپور به منظور نشست تاریخی با دونالد ترامپ، رئیس‌ ایالات متحده آمریکا یک هواپیمای ترابری مدل IL-۷۶ انبوهی از کالاها و اجناسی که صرفا برای حفظ جان کیم جونگ اون در نظر گرفته‌ شده‌اند، به آنجا منتقل کرده است. در میان این اجناس یک محموله از غذاهای مورد استفاده رهبر کره شمالی و یک توالت شخصی قابل حمل نیز وجود داشت. این در حالی است که در گذشته گزارش شده بود سازمان‌های اطلاعاتی نظیر سازمان سیا حتی با استفاده از مدفوع اقدام به جمع آوری اطلاعات کرده‌اند و این امر میان رهبران آمریکا و روسیه مرسوم است.
از سوی دیگر، رهبران ایالات متحده و کره شمالی در آغاز دیدار تاریخی خود هر کدام سعی داشتند حسی از تحکم بروز بدهند اما نتوانستند اضطراب خود را هم پنهان کنند. به گزارش رویترز متخصصان زبان بدن می‌گویند در ۱۳ ثانیه نخست ملاقات رو در رو، دونالد ترامپ تحکم خود را با دراز کردن دست به سوی کیم جونگ اون و لمس شانه او نشان داد. اما کیم هم که نمی‌خواست کم بیاورد دست ترامپ را محکم گرفت و پیش از آنکه به سوی دوربین‌ها برگردد زمانی را به مستقیم به چشمان او خیره شد.
در همین رابطه و بنا بر گزارش یورو نیوز، آلن پیس، متخصص زبان بدن و نویسنده چندین کتاب در این زمینه می‌گوید: «دست دادن آنها مستقیم و سرراست نبود. بالا و پایین‌هایی داشت. هر کدام تلاش داشت دیگری را به سمت خود بکشد. هر یک می‌خواست اجازه ندهد دیگری مسلط به نظر برسد. کارشناسان معتقدند به نظر می‌رسید که ترامپ کنترل اوضاع را در دست داشت و گهگاه با استفاده از دست راه را به کیم نشان می‌داد و روی شانه او می‌زد. کیم هم که نصف ترامپ سن دارد یک بار روی شانه وی زد تا کنترل را حفظ کند. گرچه وقتی ترامپ صحبت می‌کرد کیم سر به پایین داشت اما بارها در طول دیدار سرش را بالا آورد. آلن پیس می‌گوید‌:‌ اگر نمی‌دانستید این دو نفر کی هستند می‌شد گفت یکی پدر و دیگری پسر اوست.
این در حالی است که در دیدار روز گذشته نحوه پوشش رهبر کره‌شمالی نیز تفاوت‌هایی داشت: اون ملبس به کت و شلوار مورد علاقه‌اش یعنی به سبک «مائو زدونگ» بود، عینکی با فریم کائوچویی به چشم زده و همچنان مدل موی مشهور خود که دور و پشت آن را می‌تراشد، داشت. با این حال تفاوت پوشش او با قبل در این بود که روی کت و شلوارش از پین سنجاق شده دارای نشان‌های ملی استفاده نکرده و همینطور به هنگام دست دادن با دونالد ترامپ‌ کفش لژدار پوشیده بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام