EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 31 اردیبهشت 1398   Tuesday 21 May 2019

سرمقاله

توهُم سعودی‌ها

جلال‏خو ‏ش چهره

رئیس دفتر رئیس جمهوری موضوع گرانی را از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در نشست روز چهارشنبه هیات دولت عنوان کرد و گفت: رئیس جمهوری امروز بر این مساله تاکید کردند و دستور دادند برای مهار گرانی همه دستگاه‌های ذی‌ربط ورود کنند و اجناس داخل انبارها به سرعت در اختیار مردم قرار گیرد.
به گزارش ایرنا، محمود واعظی روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر شاهد هستیم حتی بخش‌هایی که ارز چهار هزار و 200 تومانی دریافت می‌کنند، محاسباتی که برای فروش می‌کنند با ارز بالاتر است و رئیس جمهوری خواست تمام دستگاه‌های ذی‌ربط به این موضوع رسیدگی کنند. از طرف دیگر، اجناسی که در انبارها هست باید به سرعت روانه بازار شود و در اختیار مردم قرار گیرد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره گرانی خودرو گفت: طی چند روز گذشته، فضای روانی و احساسی ایجاد شد و در این جلسه خواسته شد که خودروسازان با قیمت های مصوب، خودرو را در اختیار مردم قرار دهند.
واعظی با بیان اینکه موضوع گرانی از موضوعات جدی است، گفت: رئیس جمهوری امروز بر این مساله تاکید و همه وزیران و دستگاه‌ها را مسئول کردند و قرار شد روز دوشنبه هفته آینده ایشان جلسه‌ای برای تصمیم‌گیری نهایی داشته باشند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: در رابطه با ارز هم مواردی که ثبت سفارش می‌کنیم، ارز 4 هزار و 200 تومانی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم و مشکلی در این زمینه نداریم.
وی در پاسخ به اینکه آیا دستورالعمل خاصی هم درباره این موضوع تهیه شده است، اظهار داشت: در این جلسه اولویت‌ها تعیین شد اما باید توجه داشت که این مسائل موضوعاتی است که باید با اصناف، تولیدکنندگان، اتاق بازرگانی و بخش خصوصی مشورت شود تا برای اجرای آن اقناع صورت گیرد. وی در پاسخ به سوالی درباره مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تروریسم و اینکه برخی به دنبال حداکثرسازی مطالبات از دولت هستند، گفت: ما از طرف دولت از رهبری قدردانی می‌کنیم که دستور دادند جلسه سران قوا برای موضوعات اقتصادی برگزار شود. تاکنون دو جلسه تشکیل شده و جلسه سوم هم در آینده نزدیک برگزار خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: الان شرایط کشور به گونه‌ای است که اتاق‌های فکر در منطقه و آمریکا و رژیم صهیونیستی تشکیل شده تا از فرصت خروج آمریکا از برجام استفاده کنند و به طور مرتب سیگنال‌های منفی برای افکار عمومی بفرستند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری اضافه کرد: اگر تا دیروز برخی اختلاف سلیقه‌ها وجود داشت الان نباید اختلاف نظرها ابزاری در دست مخالفین باشد و ما باید ابعاد مختلف تصمیمات را در نظر بگیریم و نباید اقداماتی که به نفع کشور هست را به دلیل برخی دیدگاه‌های سیاسی و جناحی نادیده گرفت.
وی با بیان اینکه مطالبی که در مجلس درباره لایحه مبارزه با پولشویی مطرح شد درست نیست، گفت: اینکه برخی از نمایندگان بخواهند صفاتی به دیگران بدهند در شان نمایندگان نیست. واعظی با بیان اینکه درخواست عضویت در این کنوانسیون در دولت دهم انجام شده است و ارتباطی با این دولت ندارد، افزود: همین آقایانی که الان با آن مخالفت می‌کنند، در دولت دهم حامی آن دولت بودند. چه شده است آن روز سکوت کردند و امروز مخالفت می‌کنند؟
وی یادآورشد: به نظر می‌رسد اینگونه اقدامات، سیگنال‌های منفی هم به جامعه و هم به خارج از کشور می‌دهد و لازم است هماهنگی‌ها بیشتر شود.
واعظی همچنین درباره گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهوری با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و اینکه آیا اروپا جدیت لازم را برای حفظ برجام دارد، گفت: باتوجه به تماس تلفنی که بسیار مفصل بود و تماس‌های تلفنی جداگانه که در فرصت‌های دیگر با رئیس جمهوری فرانسه، صدر اعظم آلمان و نخست وزیر انگلیس داشتند و همچنین تماس‌هایی که آقای ظریف با همتایان خودشان داشت، تردید نداریم که اروپا از نظر اراده سیاسی تلاش می‌کند برجام را حفظ و خواسته‌های ایران را محقق کند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه دنیای امروز دنیای به هم تنیده‌ای است، اظهار داشت: بسیاری از شرکت‌هایی که به اسم شرکت‌های اروپایی هستند، اینها ممکن است کسانی برای آنها در آمریکا کار کنند و یا سهامداران‌شان آمریکایی باشند و محدودیت‌هایی دارند. وی اضافه کرد: اینها مسائلی است که به عنوان یک مشکل بر سر راه وجود دارد ولی به هر حال خود ماکرون و اتحادیه اروپا هم از ما خواستند مذاکرات فشرده داشته باشیم و الان تیم مذاکره کننده ما با طرف‌های خود مرتب تبادل اطلاعات می کنند تا به نقطه قابل قبول برسند. واعظی با بیان اینکه طی هفته های اخیر مرتب در حال مذاکره هستیم و گام هایی هم برداشته شد و به پیش رفتیم، گفت: همین که مرتب رئیس جمهوری فرانسه و یا دیگران تماس می گیرند، نشان دهنده این است در مدت کوتاه گام هایی برداشته شده ولی هنوز توافق نشده و قرار است «بسته اجرایی همکاری های اقتصادی» را زودتر به ما بدهند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی درباره تخصیص محلی برای برگزاری تجمعات و این که درخواست مجوز برای برگزاری راهپیمایی با اصل آزادی اجتماعات مغایرت دارد، گفت: هیچ کشوری را سراغ دارید که بخواهند راهپیمایی انجام دهند و بعد نروند مجوز بگیرند. وی ادامه داد: نه در قانون اساسی ما و نه در هیچ قانون دیگری از کشورهای دنیا، چنین نیست. وقتی عده ای می خواهند اعتراضی کنند، اجازه می گیرند و مسیرش را هم مشخص می کنند. واعظی افزود: کسی که خواستار مجوز است باید از کانون، حزب و گروه شناخته و ثبت شده باشد و ما هم داریم مقدمات این کار را فراهم می کنیم. رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین درباره پیامک هایی که روز یکشنبه در مجلس برای نمایندگان ارسال شد، اظهار داشت: به هر حال در مجلس موافق و مخالف از این پیامک ها رد و بدل می شود. وی اضافه کرد: اینکه صبح اول وقت این افراد را جلوی مجلس جمع کردند معلوم هم هست چگونه جمع شدند یا بیایند در مجلس تابلو آویزان کنند و طومار جمع کنند؛ این نوع کارها مناسب نیست. واعظی تصریح کرد: اینکه فضا سازی شود تا کاری انجام نشود ممکن است برای یک یا دو موضوع بشود ولی کار، کار پسندیده ای نیست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام