EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 فروردین 1398   Saturday 23 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

مطمئنا تمامی خوانندگان این متن با مفهوم بازار و داد‌و‌ستد آشنا هستند. در واقع بازار مکانی است که در آن دارایی‌ها‌ مورد داد‌و‌ستد قرار می‌گیرند. در بازارها دو نوع دارایی شامل دارایی واقعی و دارایی مالی مورد معامله قرار می‌گیرند. دارایی‌های واقعی همان دارایی‌های فیزیکی مانند زمین‌، ساختمان، ماشین و ... هستند و دارایی‌های مالی، دارایی‌های اسنادی مانند سهام و اوراق مشارکت هستند. حالا با توجه به آنچه از تعریف بازار آوردیم، به تعریف بورس و یا بهتر است بگوییم بازار سرمایه می‌پردازیم.
بازار سرمایه در کشورهای مختلف به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود و بورس بخشی از این بازار است. انواع بورس در بازار ایران به بورس اوراق بهادار، بورس انرژی و بورس کالا تقسیم می‌شوند و در این نوشتار قصد داریم به معرفی اولین نوع بورس که بورس اوراق بهادار است بپردازیم. دو گروه اصلی فعال در این بورس شامل سرمایه‌گذارانی که دارندگان پس‌انداز و سرمایه هستند و تمایل به سرمایه‌گذاری دارند در کنار سرمایه‌پذیران که توانایی فعالیت اقتصادی را دارند اما پول و سرمایه کافی در اختیار ندارند، معرفی می‌شوند. بورس اوراق بهادار با ایجاد بازاری شفاف و دارای سیستم قیمت‌گذاری عادلانه این امکان را برای هر دو طرف فراهم می‌کند تا در این بازار به دادوستد سرمایه بپردازند. در این بازار اطلاعات تمامی شرکت‌های فعال از طریق سایت‌های مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار و روزنامه‌های کثیرالانتشار به صورت شفاف و به روز در اختیار تمامی مشارکت‌کنندگان بازار قرار می‌گیرد. قیمت‌ها در این بازار براساس عرضه و تقاضا و با توجه به حد نوسان روزانه تعیین می‌شود و با ایجاد قیمت توافقی سیستم قیمت‌گذاری عادلانه‌ای ایجاد می‌شود که در آن هیچ فردی امکان دخالت در تعیین قیمت را ندارد. یکی از کارکرد‌های این بازار ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری برای آحاد جامعه با هر میزان از سرمایه است. فرض کنید قصد سرمایه‌گذاری در یک ملک را داشته باشید. حداقل میزان سرمایه‌گذاری شما می‌تواند به اندازه یک دانگ ملک که شامل یک ششم از قیمت آن است باشد. با فرض اینکه بتوانید برای خرید پنج دانگ دیگر ملک نیز شریک قابل اعتمادی بیابید در حالی که بورس اوراق بهادار با تقسیم سرمایه در قطعات بسیار کوچک به نام سهام و ایجاد سازوکار و مقررات مناسب این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با کمترین مقدار پس‌انداز خود بتوانید در فعالیت‌های تولیدی و خدماتی سرمایه‌گذاری کنید، به اندازه سهام خود در مالکیت یک یا چند شرکت سهیم شوید و از منافع آن استفاده کنید.
سهام، اوراق بهاداری است که نشان‌دهنده مالکیت دارنده آن بر بخشی از یک شرکت و درآمدها و دارایی‌های آن است و سرمایه‌گذار با خرید آن از این طریق با بالا رفتن ارزش شرکت و درنتیجه ارزش خود سهام یا از طریق پرداخت سود سهام کسب درآمد می‌کند.
حال اگر شما تصمیم به سرمایه‌گذاری در این بازار گرفته‌اید، این سوال پیش می‌آید که قدم اولی که برای ورود به بورس باید بردارید، چیست؟
اولین قدم برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس ورود به این بازار است و کلید آن در دست شرکت‌های کارگزاری است. در واقع کارگزارها همان واسطه‌هایی هستند که شما را به دنیای بورس وصل می‌کنند و در واقع شما بدون وجود کارگزاری قادر به انجام معاملات در بورس نخواهید بود. پس در اولین فرصت به شعب یکی از کارگزاری‌های مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه کنید و درخواست کد معاملاتی کنید. کد معاملاتی شناسه اختصاصی شما در بورس است که شرکت کارگزاری پس از دریافت اطلاعات، مدارک شناسایی شما و احراز هویت در اختیار شما قرار می‌دهد که شامل سه حرف ابتدای نام‌خانوادگی شما و یک عدد پنج رقمی است. با استفاده از این کد معامله‌گران شرکت‌های کارگزاری باتوجه به درخواست‌های خرید و فروش شما نسبت به انجام معاملات از جانب شما اقدام می‌کنند. اگر شما جزو آن دسته از سرمایه‌گذارانی هستید که تمایل دارید خودتان شخصا معامله کنید و نمی‌خواهید درگیر فرآیند اداری خرید از طریق معامله‌گران شوید، می‌توانید از کارگزار خود درخواست کد معاملاتی برخط کنید که کارگزاری پس آموزش و اطمینان از توانایی شما در انجام معاملات در سامانه اینترنتی کارگزاری، یک نام کاربری و گذرواژه ورود به سامانه برخط کارگزاری به شما اختصاص می‌دهد که از آن طریق می‌توانید به راحتی و از هر مکانی تنها با دسترسی به اینترنت معامله کنید.
*کارشناس بازار سرمایه


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام